II Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną

W imieniu organizatorów zapraszamy mieszkańców Gminy Terespol
do udziału w konkursie.

Prace należy złożyć w terminie do dnia 05.03.2021r.
w biurze Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach,
Pl. Ryszarda Kaczorowskiego 1, 21-540 Małaszewicze.

Najlepsze prace przekażemy do Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej,
które zgodnie z Regulaminem dostarczy prace
do Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

>>> Regulamin i karta zgłoszenia <<<

Konkurs BOHATEROWIE NIEZŁOMNI - SYLWETKI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
UROKI ZIMY 2021 - GALERIA ZDJĘĆ CZĘŚĆ 2

Kliknij aby otworzyć galerię zdjęć

Łobaczew Mały, Kuzawka, Neple, Krzyczew, Koroszczyn, teren przy UG

UROKI ZIMY 2021 - GALERIA ZDJĘĆ CZĘŚĆ 1

Kliknij aby otworzyć galerię zdjęć

Małaszewicze Małe, Kobylany, Zastawek, Dobratycze Kolonia, Żuki, Murawiec

ECHA PRZESZŁOŚCI część II

Pomnik poległych pod Kobylanami żołnierzy 34 PP na cmentarzu w Białej Podlaskiej6 lutego 102 lata temu rozegrała się bitwa pod Kobylanami. Nowopowstały, bialski 34 Pułk Piechoty starł się z Niemcami ze zgrupowania Ober – Ost. Te wydarzenie po części sprokurowała błędna informacja, że Niemcy planowali oddać twierdzę Brzeską wojskom ukraińskim. Aby uprzedzić ewentualne zamiary Niemców Grupa Operacyjna gen. Antoniego Listowskiego otrzymała zadanie opanowanie Terespola i Brześcia.

5 lutego 1919 r. gen. Listowski polecił skoncentrować część sił Dywizji Podlaskiej w pobliżu linii demarkacyjnej. Wieczorem tego dnia I i III kompania 34 Pułku Piechoty pod dowództwem por. J. Sokołowskiego zajęły okolice Dobrynki i Wólki Dobryńskiej. Rankiem 6 lutego zdobyły i obsadziły wieś Kobylany, przesuwając się następnie w pobliże starego rosyjskiego fortu. Około godz. 6.50 patrol 34 PP dowodzony przez pchor. Stefa Aperlińskiego natknął się u wylotu wsi na niemiecki posterunek, który się wycofał. Kiedy polscy żołnierze znaleźli się na przedpolu fortu Niemcy otworzyli silny ogień z broni maszynowej oraz ręcznej. Ciężki ogień zmusił ich do zajęcia nieosłoniętych pozycji na łące. Przybyłe później niemieckie posiłki z Terespola dodatkowo oskrzydliły polskie oddziały. Z powodu krytycznej sytuacji oraz braku wsparcia por. J . Sokołowski wycofał obie kompanie do Dobrynki. Zginęło 11 żołnierzy, kolejnych 11 zostało ciężko rannych – a 6 z nich zmarło następnie w wyniku odniesionych obrażeń. Mimo porażki kilka dni później Niemcy na mocy nowo podpisanej umowy przekazali stronie polskiej Terespol i Brześć.

Zasady funkcjonowania Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach od 03.02.2021