Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

MATERIAŁY VIDEO Z WYDARZEŃ KULTURALNYCH

100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Kliknij by otworzyć materiał videoWyjątkowe setne obchody w Gminie Terespol rozpoczęły się o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po niej miał miejsce uroczysty przemarsz pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919r., gdzie zostały złożone wieńce.

Po części oficjalnej, w ramach uroczystości, dokonano otwarcia odrestaurowanego Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, w którym można było obejrzeć wystawę „Twierdza Brześć Litewski podczas I wojny światowej” przygotowanej przez muzeum Twierdzy Brzeskiej.

Po godz. 15.00 przed fortem odbyła się żywa lekcja historii - grupa rekonstrukcyjna „Walkiria” przedstawiła „Bitwę pod Kobylanami” z 1919 roku. W inscenizacji uczestniczyło 35 żołnierzy, wykorzystano karabiny i umundurowanie z tamtej epoki. Bitwie towarzyszyły efekty pirotechniczne, a największą atrakcją okazał się niewątpliwie samochód Daimler z 1913 roku. Mimo wietrznego, pochmurnego i zimnego popołudnia inscenizacja bitwy przyciągnęła ponad tysięczną widownię.

Udział w Obchodach Święta Niepodległości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Dzięki ich ofiarności mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, a także inne wartości narodowe związane z naszą tożsamością. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach.

XV Przegląd Folklorystyczny "Kultura bez Granic"

Kliknij by otworzyć materiał videoW niedzielę 1 lipca 2018r. po raz piętnasty Gmina Terespol oraz Gminne Centrum Kultury w Kobylanach zorganizowały Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”. Wydarzenie od lat przyciąga tysiące uczestników. Pomimo niesprzyjającej aury impreza zgromadziła tłumy.

Jak co roku zaprezentowano szeroki przekrój wykonawców. O godz. 16.00 na scenie pojawiła się grupa Raise Dance z granicznego miasta Brześć. Szeroki program muzyczny i taneczny przykuwał uwagę pięknymi strojami i choreografią. Po barwnym pokazie zagranicznych gości na scenie pojawił lokalny młodzieżowy zespół Dobryje Grajki wykonujący muzykę pogranicza polsko–białoruskiego. O godz. 18.00 zagrała ikona polskiej muzyki POP – grupa VOX. Na scenie mogliśmy usłyszeć ich słynny przebój „Bananowy Song”, czy też „A gdyby tak", „Zabiorę Cię Magdaleno", „Rycz mała rycz", czy „Szczęśliwej drogi już czas”. Ponadto na scenie wystąpiła Kasia Moś z jej słynnym przebojem „Flashlight”, z którym artystka dostała się do finału 62. Konkursu Piosenki Eurowizja. Jako support przed gwiazdą wieczoru zagrał zespół Hard Gock działający przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach.

O godz. 21.00 na scenie pojawiła się legenda polskiego rocka - zespół Perfect. Pomimo deszczowej pogody artyści przyciągnęli tysiące fanów i wraz z liderem Grzegorzem Markowskim śpiewali takie hity jak: „Nie płacz Ewka”, „Chcemy być sobą”, czy „Autobiografia”. Zwieńczeniem występu gwiazdy był pokaz sztucznych ogni. Dla fanów disco polo zagrał zespół Power Play, który przebojami „Zawsze Coś (oj tam oj tam)”, „Wole Ole”, oraz najnowszym hitem „Miła ma” wprowadził publiczność w taneczny nastrój. Przedłużeniem wspólnej zabawy była dyskoteka prowadzona przez Dj Fantomasza.

Pomimo niesprzyjającej aury, atrakcji jak co roku nie zabrakło nikomu. Na najmłodszych czekały warsztaty plastyczne, a ponadto stoiska z zabawkami, balonami i słodką gastronomią. Młodzież i starsi z kolei mieli możliwość obejrzenia wystaw artystów i twórców, posmakować produktów regionalnych, czy też obejrzeć prezentację sprzętu służb mundurowych.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Kobylanach

Kliknij by otworzyć materiał videoGmina Terespol, włączając się w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2017 roku zorganizowała uroczystości, które swoim patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. Z tej okazji został odczytany specjalnie na tę okazję przygotowany list. Dokładnych informacji na temat tego, kim byli Żołnierze Wyklęci dostarczył zebranym pan dr hab. Bogusław Korzeniewski. Tego dnia z okolicznościowym koncertem „Niezłomnym” wystąpił działający przy Gminnym Centrum Kultury zespół Hard Gock. Uczestnicy gminnych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych mogli zapoznać się z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącą najważniejszych przedstawicieli podziemia niepodległościowego. Na koniec organizatorzy przygotowali projekcję filmu „Generał Nil”, który opisuje ostatnie lata życia generała Augusta Emila Fieldorfa.

Zespół "Łobaczewianki" na MFKW w Terespolu

Kliknij by otworzyć materiał videoMiędzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich organizowany w Terespolu od 1996 roku ma na celu łączenie i pokazanie wielokulturowego charakteru Południowego Podlasia. Obok uczestników z Polski, na scenie pojawiają się również wykonawcy z Białorusi, Niemiec, czy Ukrainy. Dzięki temu publiczność może usłyszeć kolędy i pieśni pochodzące z różnych kultur i religii.
W 2017 roku w trakcie festiwalu zaprezentował się również zespół ludowy „Łobaczewianki”, który działa przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach. „Łobaczewianki” poprzez piękny śpiew kultywują tradycje naszych przodków, śpiewając piosenki ludowe oraz biesiadne. Zespół chętnie angażuje się w imprezy organizowane zarówno na szczeblu lokalnym, jak i regionalnym.