Gminne Centrum Kultury
 Zbliżające się wydarzenia
Przewodnik

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP
O NAS

Gminne Centrum Kultury powstało w wyniku połączenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Koroszczynie i Gminnego Ośrodka Kultury w Koroszczynie 1 stycznia 2015 r. na mocy Uchwały NR XXXIII/225/14 Rady Gminy Terespol z dnia 30 września 2014 roku w sprawie nadania statusu Gminnemu Centrum Kultury.

Do podstawowych zadań Gminnego Centrum Kultury należy m.in.:
• Tworzenie upowszechnianie i ochrona kultury
• Organizowanie i popularyzacja kultury fizycznej i rekreacji ruchowej
• Rozwijanie czytelnictwa, potrzeb informatycznych i edukacyjnych
• Rozwijanie informacji turystycznej
• Prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej potrzeby kulturalne mieszkańców
• Podnoszenie poziomu edukacji kulturalnej społeczeństwa i przygotowanie go do aktywnego uczestnictwa w kulturze, oraz współtworzenie jej wartości.

Obrazy: logo_gck.jpg

Gminne Centrum Kultury
Kobylany, Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1
21-540 Małaszewicze
tel. (83) 411 20 60,  fax: (83) 411 20 69
e-mail: biurogck@gminaterespol.pl

Gminne Centrum Kultury w Kobylanach czynne jest od poniedziałku do piątku
w godz. od 7.30 do 15.30.

Przed 2015 rokiem działalność kulturalną w Gminie Terespol pełnił Gminny Ośrodek Kultury. Powstał on w kwietniu 2006 roku na mocy Uchwały Rady Gminy Terespol nr XXIII/169/05 z dnia 25 listopada 2005. Siedziba GOK mieściła się wtedy w budynku byłej Szkoły Podstawowej w Koroszczynie.

Jako instytucja kultury możemy się poszczycić sztandarową imprezą mianowicie: Przeglądem Folklorystycznym "Kultura bez granic", która jest organizowana corocznie w pierwszy weekend lipca. Organizujemy ją wspólnie z Urzędem Gminy Terespol. Celem Przeglądu jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza. Przegląd jest także okazją do prezentacji dorobku lokalnych twórców ludowych, zarówno w dziedzinie rękodzieła jak i promowania własnych zdolności i talentów. Co roku w celu uświetnienia imprezy obok lokalnych wykonawców prezentują się znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej m.in.: "Czerwone Gitary", zespół "Łzy", "Brathanki", "Blue Cafe", "Zakopower", "Budka Suflera", "Bajm".

Wyróżnienie w kategorii "Wydarzenie kulturalne o charakterze regionalnym" na Międzynarodowych Targach Lubelskich w 2009 rokuPrzez te niemalże 10 lat staraliśmy się rzetelnie wypełniać obowiązki wynikające z zadań Gminnego Centrum Kultury, a wcześniej Gminnego Ośrodka Kultury. Wynikiem tego jest m.in. nagroda z Międzynarodowych Targów Lubelskich "Lubelskie Ekopolis - Moje Pasje 2009", gdzie Urząd Gminy Terespol zdobył wyróżnienie w kategorii "Wydarzenie kulturalne o charakterze regionalnym" za projekt "Kultura bez granic".Wręczenie nagród na Gali Kultury Województwa Lubelskiego 2014

W 2014 roku również za Przegląd Folklorystyczny "Kultura bez granic" Gminny Ośrodek Kultury otrzymał nagrodę Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie w kategorii "Wydarzenie Kulturalne Roku w Województwie Lubelskim 2014". Wręczenie nagród nastąpiło 21 października 2014r. na uroczystej Gali Kultury, która odbyła się w Teatrze Osterwy.