Tegoroczna XVII edycja festiwalu odbyła się w sobotę 25 czerwca 2022r., na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach. Imprezę poprzedziła uroczysta sesja z okazji Jubileuszu 30-lecia Gminy Terespol. Oficjalne obchody rozpoczęły się o godz. 13.00 przed siedzibą Urzędu Gminy Terespol, na Placu Ryszarda Kaczorowskiego 1.
Od lat „Kultura bez Granic”, jako jedno z największych przedsięwzięć wschodniej części naszego regionu cieszy się ogromną popularnością, nie tylko ze względu na swoją rangę, ale przede wszystkim dzięki różnorodności kulturowej, którą na scenie prezentują zespoły muzyczne, a poza nią artyści chałupnictwa.
Na festiwalu nie zabrakło warsztatów sztuki czerpania papieru, kowalstwa i garncarstwa tradycyjnego. Swoje prace zaprezentowali ponadto: malarze, hafciarki, artyści szydełkowania i frywolitek. Misterne koronki, gładkie brzuśce naczyń ceramicznych cieszą się nieprzerwanym zainteresowaniem wielu środowisk. Dodatkowo pasjonaci myślistwa z Oddziału Bialskopodlaskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Białej Podlaskiej zaprezentowali swoje trofea, Klub Strzelecki Kaliber broń kolekcjonerską lokalnego miłośnika strzelectwa sportowego, a Nadleśnictwo Chotyłów na swoim stoisku edukacyjno – informacyjnym przybliżyło społeczne, ekonomiczne i przyrodnicze funkcje lasu. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które zapewniło wesołe miasteczko, szczudlarze i animatorzy dobrej zabawy, a obowiązkowym dopełnieniem były stoiska handlowe oraz ogródki gastronomiczne. Ponadto strażacy zapewnili dodatkową atrakcję dla ochłody - Pianę Party, która okazała się strzałem w dziesiątkę przy prażącym tego dnia słońcu.
Tradycyjnie podczas imprezy odbył się pokaz służb mundurowych PSP, OSP, Straży Granicznej i Policji, a Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Terespol rozbudzały zmysły i podniebienia regionalnymi potrawami. Stoisko informacyjno-promocyjne KRUS z kolei udzielało informacji na temat bezpiecznej pracy w rolnictwie, ubezpieczenia społecznego rolników oraz świadczeń z tego tytułu. Impreza była również okazją do przeprowadzenia działalności profilaktyki uzależnień oraz promocji lokalnych firm i przedsiębiorców.
Pogoda sprzyjała, to też z godziny na godzinę teren rekreacyjny przy kąpielisku wypełniał się miłośnikami dobrej zabawy. A tegoroczna festiwalowa scena plenerowa zapewniła wszystkim uczestnikom sporą dawkę pozytywnych wrażeń i emocji. Imprezę poprowadził znany i ceniony prezenter radiowy i telewizyjny, dziennikarz i konferansjer - niezastąpiony Kamil Baleja. Ten bardzo pozytywny głos radiowy nadawał kształt wszystkim występom artystycznym, które tego dnia mogliśmy obejrzeć na festiwalu. Pierwszym punktem programu były Kosmokwaki, czyli Kwakot, Monia i Kwanio - trzy barwne postacie przypominające kaczki. Maskotki cieszyły się oczywiście szczególnym uznaniem i sympatią wśród najmłodszych. Te tańczące i śpiewające, jedyne w swoim rodzaju postacie emanowały ogromnym optymizmem i dały nieopisaną radość wszystkim zebranym przed sceną dzieciom.
Kolejnym punktem były występy zespołów działających przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach – Zespół musicalowy Białe Anioły z repertuarem najpopularniejszych polskich utworów musicalowych oraz Zespół Hard Gock, który w swojej rockowej wokalno – instrumentalnej konfiguracji zaspokoił oczekiwania nawet najbardziej wymagających słuchaczy.
Festiwal z okazji 30-lecia Gminy Terespol nie mógł obyć się bez zaprzyjaźnionego z nami od lat Zespołu Prymaki z Jerzym Ostapczukiem na czele. Podczas występu nie zabrakło ich najpopularniejszej nuty „Smereka” czy „Ty i ja na wieki”. Po występie nadszedł czas na kolejnych podlaskich wykonawców Mirage & Yoko, którzy podobnie jak Prymaki doskonale wkomponowali się w klimat pogranicza, prezentując swoje najpopularniejsze utwory w języku ukraińskim, białoruskim i rosyjskim, m.in: „Mama hawaryła”czy „Lubaja moja”.
O 21.00 nadszedł czas na pierwszą gwiazdę wieczoru, zapowiadaną na „Kulturze bez Granic” już od 2019r. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek. Na polskiej scenie muzycznej od ponad 25 lat, autorka wielu przebojów takich jak “Za późno”, „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Śpij Kochanie Śpij” czy najnowszej „Ramię w ramię”- jedyna w swoim rodzaju KAYAH, która swoim występem wprowadziła na scenę odrobinę popu i soulu.
Ostatnią atrakcją sceniczną sobotniego wieczoru była grupa producentów muzycznych i DJów, ciesząca się olbrzymią popularnością, występująca z brytyjskim wokalistą Thomasem Sykes. Zdobywcy poczwórnej Platynowej Płyty oraz Diamentowej za utwór „I Just Died in Your Arms” z ponad 150.000.000 odsłon teledysku na kanale YouTube – niepowtarzalna formacja Komodo! Ich utwory są obecnie najczęściej odtwarzanymi produkcjami muzycznymi w stacjach radiowych na platformach streamingowych całej Europy i oczywiście Polski. Niewątpliwie okazali się wisienką na torcie tegorocznej odsłony XVII Festiwalu Kultura bez Granic. Ich koncert porwał publiczność nie tylko najlepszymi utworami, ale również charyzmą, której wykonawcom nie brakowało.
Mamy nadzieję, że w tym roku spełniliśmy oczekiwania wszystkich miłośników dobrej zabawy i udało nam się zrekompensować te dwa lata izolacji, spowodowanej pandemią.
Organizatorzy XVII Przeglądu Folklorystycznego pn. „Kultura bez Granic” serdecznie dziękują za pomoc przy organizacji i zabezpieczeniu imprezy:
Służbom mundurowym: PSP JRG z Małaszewicz, Komisariatowi Policji w Terespolu, Placówkom Straży Granicznej w Terespolu i Bohukałach; Pogotowiu Ratunkowemu, gminnym służbom Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownikom Urzędu Gminy Terespol.
Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Terespol: Kole Gospodyń Wiejskich z Małaszewicz Dużych, Kole Gospodyń Wiejskich z Kobylan, Kole Gospodyń Wiejskich z Małaszewicz, Kole Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego, Kole Gospodyń Wiejskich z Bohukał, Kole Gospodyń Wiejskich z Polatycz, Kole Gospodyń Wiejskich „Stowarzyszenie Kobiet Koroszczyn” z Koroszczyna, Kole Gospodyń Wiejskich z Lebiedziewa, Kole Gospodyń Wiejskich z Nepli.
Sponsorom: Firmie Eko-Bug Sp. z o.o. z siedzibą w Kobylanach, firmie „BARD” Agnieszka Drab, Przedsiębiorstwu Usługowo – Handlowemu AGROSTOP Zdzisław Androsiuk, firmie „KROPKA” Sławomir Kropiwiec z siedzibą w Zalesiu, firmie CL EUROPORT Sp. z o.o. z siedzibą w Małaszewiczach Dużych oraz firmie TRES-BUD Mateusz Treska z siedzibą w Białej Podlaskiej.
Patronom medialnym: TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie; tygodnikom: Słowo Podlasia, Podlasianin, Wspólnota Bialska, Echo Katolickie; portalom: Lublin112.pl, Biała24, PulsMiasta.tv, Radio Biper, Terespol.net, Bialskie Forum.
Pozostałe fotorelacje:
>>> Tygodnik "Słowo Podlasia" <<<
>>> Tygodnik "Podlasianin"<<<
>>> Portal "Podlasie24" <<<
>>> Portal "Bp24" <<<