Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

XIII edycja Konkursu „Piękne bo bialskie” w Gminie Terespol

Kliknij aby powiększyćJak co roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach:

- Gospodarz Roku
- Najpiękniejszy Ogród Roku

Celem konkursu była m.in.: promocja kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje mieszkańców powiatu bialskiego, ukazanie aktywności gospodarczej zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku powiatu bialskiego i utrzymanie ładu przestrzennego.

>>> Galeria zdjęć <<<

Warunkiem uczestnictwa w tegorocznej edycji było dostarczenie zgłoszenia wraz z oświadczeniem wyrażającym zgodę na udział w konkursie do dnia 7 czerwca 2022r. W kategorii Najpiękniejszy Ogród Roku wpłynęły 2 zgłoszenia. W kategorii Gospodarz Roku zgłoszeń nie złożono. Komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 27/22 Wójta Gminy Terespol w dniu 10 czerwca br. dokonała wizji lokalnych zgłoszonych ogrodów.

Ocenie podlegały m.in.: estetyka i funkcjonalność ogrodu, aranżacja kompozycji roślinnych i wygląd, dodatkowe elementy małej architektury np. ule, oczka wodne, domki i karmniki dla ptaków, bocianie gniazda itp.

W wyniku obrad komisja konkursowa ogłasza werdykt i postanawia przyznać następujące miejsca:

I miejsce: Państwo Irena i Stefan Boniuk z Samowicz

II miejsce: Państwo Olga i Łukasz Szydłowscy z Kobylan  

Kliknij aby powiększyćPaństwo Boniuk mają zagospodarowane 3h powierzchni podzielonej na kilka stref: pokaźny warzywnik oraz sad drzew i krzewów owocowych, w których znajdziemy wiśnie, czereśnie, grusze, jabłka, brzoskwinie, morele, pigwę, maliny, porzeczki, borówkę, aronię, winogron oraz dereń jadalny. Z kolei część rekreacyjna pełna jest bardzo funkcjonalnych „kwater” i zakątków wypoczynkowych od: ścieżek i alejek leśnych, altan z hamakami czy leżakami, polany z paleniskiem, ambony widokowej, pomostów i łodzi do łowienia ryb, po małą architekturę w postaci: wędzarni, bocianiego gniazda, domków lęgowych dla ptaków, karmników i poideł dla ptaków, wiewiórek i jeży czy hoteli dla pszczół i 5 – gwiazdkowego dla ptaków. Roślinność w ogrodzie Państwa Boniuk jest tak różnorodna, że nie sposób wymienić wszystkich gatunków. Imponujące odmiany iglaków płożących i Kliknij aby powiększyćkrzewiastych, trawy, bukszpany, juki, wielogatunkowe róże, ostrokrzewy, katalpa, cisy, perukowce i wierzby w tym mandżurska, pnącza okalające elewację domu i pergole doskonale komponują się z hortensjami, budleją, rojnikami i piwoniami. Wśród rozpościerających się wzdłuż podwórka rabat przyogrodzeniowych znajdują się ponadto piękne łubiny, lilie, kany, paprocie i pięknie wypełniający przestrzeń kwitnący barwinek amerykański. Dodatkowo Państwo Boniuk posiadają pokaźny zarybiony staw, w którym oprócz tataraku i traw przebijają piękne nenufary. Każdy element znajdujący się na posesji w Samowiczach jest zharmonizowany z kompozycją ogrodu, który jest bardzo prosty, naturalny ale tym samym imponujący, nie tylko ze względu na swój rozmiar.

Kliknij aby powiększyćDrugi nagrodzony w konkursie ogród znajduje się w Kobylanach na ponad 20 arowej działce, która niegdyś była gęstym modrzewiowym lasem. Państwo Szydłowscy stworzyli własnymi rękoma swoją oazę spokoju, którą stale i nieprzerwanie zagospodarowują od 2014r. Największą trudność właścicielom ogrodu sprawiło karczowanie starych modrzewi, na których miejscu obecnie stoi nowo wybudowany dom. Jednak kilka egzemplarzy przed posesją zostawili by zachować charakterystyczny klimat i osłonić podwórko przed prażącym latem słońcem. Pod rozrastającymi się konarami drzew, wzdłuż ogrodzenia rozpościerają się wysypane korą rabaty porośnięte różnego gatunku trawami – trawa pampasowa, kłosówka, miskant chiński, imperata, trawa konwaliowa i dąbrówka. Uroku dodają również hosty, brunery, żurawki, jeżówka, przetaczniki i miodunka. Małe finezyjne skalniaki można zauważyć również na części rekreacyjnej ogrodu, gdzie właściciele zadbali o stanowisko z kominkiem do grillowania czy miejscem zabaw dla dzieci. Rosną tam m.in.: liliowce, juki, hortensje, floksy i aromatyczna lawenda. Działka ma również wygospodarowane miejsce na warzywnik i domek gospodarczy, na którego dachu widnieją panele do pozyskiwania Kliknij aby powiększyćnaturalnego źródła energii. Domek jest również idealnym narzędziem do pozyskiwania wody deszczowej. Bardzo przemyślana konstrukcja zaplanowana i w całości wykonana przez gospodarza ogrodu pozwala na zebranie zasobów wody, które w pełni wystarczają do nawodnienia roślinności i trawnika wokół domu, któremu wodę odbierają modrzewie. Poza częścią rekreacyjną, po jej drugiej stronie właściciele mają pas sadzonek drzew i krzewów owocowych, które stale uzupełniają.  Ogród w pełni harmonizuje z pozostawionym za domem lasem modrzewiowym, w którym znajdują się domki lęgowe dla ptaków, domki dla pszczół oraz lokum „udomowionego” nietoperza. Aranżacja ogrodu Państwa Szydłowskich to od początku do końca wizja i realizacja gospodarzy. Zabrakło jednak dodatkowo punktowanego oczka wodnego.

W związku z tym, iż Państwo Boniuk są ubiegłorocznymi zwycięzcami konkursu na szczeblu powiatowym, gdzie zajęli I miejsce, w tym roku gminę Terespol reprezentował będzie ogród Państwa Szydłowskich.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom gminnego etapu konkursu za udział, nagrody laureatom wręczone zostaną na uroczystej sesji w Urzędzie Gminy Terespol 25 czerwca 2022r., a Państwu Szydłowskim życzymy powodzenia w etapie powiatowym.