- 410 czytań
Tenis ziemny to dyscyplina, którą znamy od zawsze i coraz więcej jest zawodników cieszących się przebijaniem piłeczki przez siatkę. Jest to niewątpliwie dobry pomysł na spędzanie sobotnio - niedzielnych popołudni. Naukę tenisa można rozpocząć w każdym wieku. Ważna jest tu jednak kondycja i sprawność, ponieważ tenis to nie tylko gra techniczna, ale przede wszystkim wysiłek fizyczny.
- 579 czytań
Data 1 września młodszym przeważnie kojarzy się z zakończeniem wakacji i pierwszym dzwonkiem, który oznacza rozpoczęcie kolejnego roku wytężonej pracy i nauki. Ale my spotkaliśmy się tego dnia już o świcie, by o godzinie 5:40 uczcić pamięć o tych, którzy oddali życie w imię wolności Polski.
Jak podają źródła historyczne za początek wybuchu uznaje się ostrzelanie o godz. 4.45 Westerplatte przez pancernik niemiecki „Schleswig Holstein”. Jednak 1 września 1939 r. wiele miejscowości w II Rzeczypospolitej miało „swoje Westerplatte”, w tym także Gmina Terespol.
>>> Galeria zdjęć - część oficjalna <<<
>>> Galeria zdjęć - piknik wojskowy <<<
- 418 czytań
Za nami piąte warsztaty z fotografią dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, pn. „Poznajemy naszą historię, zabytki Gminy Terespol w obiektywie”.
W środę 25 sierpnia godz. 16.00 udaliśmy się spod Dzieła Międzyfortowego Kobylany I na południową cześć gminy Terespol, gdzie fotografowaliśmy m.in. cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach, pomnik Bitwy pod Kobylanami, Mizar tatarski w Zastawku, cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach, cmentarz w Dobratyczach, oraz zakole Bugu w Żukach.
- 436 czytań
Najstarsza wzmianka o istnieniu cerkwi prawosławnej w Kobylanach pochodzi z 1519 r. Niespełna dwadzieścia lat później odnotowano, że obiekt był siedzibą parafii tego wyznania. W 1620 r. cerkiew stała się świątynią unicką.
W protokole wizytacyjnym unickiego biskupa chełmskiego z 1726 r. zawarto jej pierwszy opis. Według informacji została zbudowana z drzewa sosnowego. Posiadała trójdzielną konstrukcję składającą się z prezbiterium, nawy i babińca (przedsionka). Taki układ odpowiadał teologicznemu podziałowi wszechświata na przestrzeń boską, ludzi którzy tam dążą oraz grzeszników. Nad przedsionkiem umiejscowiono dzwonnicę, a pokryty gontem dach wieńczyły dwa krzyże. Wskutek likwidacji chełmskiej diecezji unickiej w 1875 r. kobylańska świątynia powróciła we władanie Kościoła Prawosławnego. W 1886 r. cerkiew została prowizorycznie odnowiona: wzmocniono konstrukcję ścian i dachu, a wnętrze ozdobiono skromną dekoracją malarską.