Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

WYJAZD RODZINNY DO ENERGYLANDII
AKCJE NA WAKACJE - LIPIEC 2024
WAKACYJNE WYJAZDY RODZINNE
XIX Festiwal "Kultura bez Granic" 2024
  • 76 czytań

XIX "Festiwal Kultura bez Granic" 2024 już za nami! Szlagierowa impreza gminy Terespol i Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach odbyła się w sobotę 6 lipca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach.

>>> Galeria zdjęć <<<

To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w tej części regionu, które od lat cieszy się ogromną popularnością, nie tylko ze względu na goszczące u nas największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, ale również dzięki atrakcjom, jakie co roku fundują Organizatorzy festiwalu. Animatorzy zabaw, wesołe miasteczko, food tracki, ogródki gastronomiczne, stoiska handlowe i wystawiennicze, pokaz służb mundurowych, prezentacja lokalnych firm oraz zespołów i grup artystycznych niewątpliwie wzbogaciły tegoroczną imprezę.


INFORMACJA


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXVIII
  • 32 czytań

Miesiąc czerwiec kojarzy nam się z początkiem lata i wakacji. Na ten okres przypadają też najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku. Przesilenie letnie było związane z jednym z najważniejszych świąt słowiańskich – Nocą Kupały.

Noc Kupały (Kupalnocka, Sobótka) obchodzono najczęściej z 21 na 22, bądź z 23 na 34 czerwca. Posiadało głębokie korzenie w kulturze naszych pogańskich przodków. Pod postacią Kupały (domniemanego bóstwa) czczono Naturę. Wierzono, że tego dnia słońce oddaje się zabawom i dzieją się różne cuda przyrody. Na celebrację wybierano miejsca w pobliżu wody, na wzniesieniach. Było to święto płodności, miłości oraz ognia, bogate w szereg towarzyszących mu obrzędów i czynności. Palono ogniska i skakano przez nie, kąpano się i oblewano wodą, śpiewano, tańczono, wito wianki i puszczano na wodzie, wróżono oraz poszukiwano legendarnego kwiatu paproci. Głównymi uczestnikami były młode kobiety i mężczyźni. W Noc Kupały kojarzono pary i przeprowadzano ceremonie zaślubin.