Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Drugie warsztaty „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny” w Łobaczewie M.
  • 458 czytań

Kliknij aby powiększyćTo już drugie warsztaty kulinarne pt. „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny”, które odbyły się w sobotę 19 czerwca 2021 roku w świetlicy w Łobaczewie Małym.

>>> Galeria zdjęć <<<

Tym razem Panie z Koła Aktywnych Kobiet zaproponowały najmłodszym coś słodkiego! A były to staropolskie pączki „rogacze”. Przygotowuje się je z dodatkiem białego sera i zagniatane na zsiadłym mleku lub kefirze. Kładzione są łyżką i smażone na głębokim tłuszczu. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym różkom, które formują się przy wykładaniu ciasta na olej. Przygotowanie pączków według tej staropolskiej receptury gwarantuje niezawodny efekt – smak sprzed lat. Jedząc je możemy mieć pewność, że tak samo smakowały kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu!


Dzieło Międzyfortowe Kobylany I już otwarte!

Kliknij aby powiększyć


ECHA PRZESZŁOŚCI część VI
  • 459 czytań

Baza lotnicza w Małaszewiczach po bombardowaniu, wrzesień 1939 r., fotografia  z www.fotopolska.euW 1936r. Ministerstwo Spraw Wojennych rozpoczęło budowę bazy lotniczej w Małaszewiczach. O wyborze miejsca zadecydowały względy strategiczne i geograficzne: bliska lokalizacja dużego ośrodka wojskowego (10 km na zachód od Twierdzy Brzeskiej), bezpieczna (jak sądzono) odległość od granicy z III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Radzieckim oraz mające zapewnić płynne dostawy sprzętu - dogodne położenie przy szlakach komunikacyjnych kolejowym i drogowym (kierunek Warszawa – Brześć). Pod budowę wyznaczono obszar na północ od torów. Do realizacji przystąpiła firma „Weber – Rostkowski”. Przy inwestycji pracowały tysiące mieszkańców z Terespola, Białej Podlaskiej i okolicznych wsi, a także w okresie letnim sezonowi robotnicy przybywający z miejscowości oddalonych od Małaszewicz nawet o 100 km.


Warsztaty „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny” w Łobaczewie Małym
  • 428 czytań

Kliknij aby powiększyćZa nami kolejne już warsztaty kulinarne pt. „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny”. Odbyły się one we środę 16 czerwca 2021 roku w świetlicy w Łobaczewie Małym.

Pod okiem Pań z Koła Aktywnych Kobiet dzieci miały okazję poznać przepis i samodzielnie wykonać potrawę pod nazwą „pieremiacze”. Są to swego rodzaju pierogi nadziewane farszem mięsnym, smażone w głębokim tłuszczu.

>>> Galeria zdjęć <<<

„Pieremiacze” to danie tatarskie głęboko związane z naszym regionem. Receptura została odtworzona z wywiadu etnograficznego najstarszych mieszkanek Gminy Terespol. Właśnie z tą potrawą Koło Aktywnych Kobiet zdobyło I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2018. Natomiast w 2020 roku „pieremiacze” zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Warsztaty KULINARNE DZIEDZICTWO NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY

Kliknij aby powiększyć


Kara grzywny za odmowę udzielenia informacji rachmistrzowi!

Kliknij aby powiększyć

W całym kraju trwa Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. W miesiącu maju swoją pracę rozpoczęli rachmistrze spisowi, którzy dzwonią ze specjalnie dedykowanych numerów telefonów  22 828 88 88, 22 279 99 99. Respondent, do którego dodzwonił się rachmistrz w celu realizacji wywiadu spisowego, nie może odmówić spisu. Osoby, które do momentu, w którym skontaktował się z nimi rachmistrz nie dopełniły obowiązku w formie samospisu- poprzez wypełnienie formularza spisowego na stronie GUS  spis.gov.pl, bądź nie spisały się na infolinii 22 279 99 99, muszą udzielić informacji rachmistrzowi.

Jak wynika z przesłanego KOMUNIKATU Centralnego Biura Spisowego dla rachmistrzów w sytuacji, gdy respondent, z którym nawiązał kontakt rachmistrz spisowy w celu realizacji wywiadu spisowego, odmówi podania informacji wymaganych spisem z jednoczesną informacją, że sam dokona spisu, rachmistrz spisowy powinien poinformować respondenta, że:

  1. Zgodnie z art. 17a ust 1 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775 z późn. zm.) obowiązek przeprowadzenia samospisu internetowego, nie wyłącza możliwości zebrania w każdym czasie danych od osoby fizycznej objętej spisem powszechnym metodą wywiadu bezpośredniego lub metodą wywiadu telefonicznego.
  2. Zgodnie z art. 17a ust 2 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775 z późn. zm.) respondent nie może odmówić udzielenia informacji  rachmistrzowi odwołując się do możliwości dokonania samospisu internetowego.
  3. Odmowa udzielenia informacji rachmistrzowi z powołaniem się przez respondenta na możliwości dokonania samospisu internetowego traktowana jest jak odmowa udziału w spisie.
  4. Odmowa udziału w spisie skutkuje niezwłocznym wszczęciem postępowania egzekucyjnego w celu zasądzenia kary przewidzianej art.  57 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. 2020 r. poz. 443, z późn. zm.), który brzmi:

„Art. 57. Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie.”