ECHA PRZESZŁOŚCI część III

Stacja kolejowa Małaszewicze, 1940r.W marcu 1940r. Niemcy rozpoczęli rozbudowę stacji kolejowej Małaszewicze. Powiększenie infrastruktury wynikało z potrzeby przeładowywania towarów z „szerokich” wagonów sowieckich do „ normalnych” wagonów niemieckich. Współpraca handlowa obu okupantów była efektem Paktu Ribbentrop – Mołotow, który ustalił granicę pomiędzy nimi na Bugu. Do momentu realizacji planów (październik 1939 – wiosna 1940) rozbudowy przeładunek odbywał się na stacji granicznej w Terespolu, do której przedłużono szerokie tory z Brześcia.

Życzenia Wielkanoc 2021

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Informujemy, że przedłużono termin przesyłania zgłoszeń
do dnia 18 kwietnia 2021r.

Szczegóły konkursu dostępne są pod adresem:

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich

Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynoszą nagrody główne w ogólnopolskich konkursach przygoto-wanych podczas wyjątkowego święta - Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” to ogólnopolskie, wyjątkowe wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom.

Aby podkreślić rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promowaniu bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji a także pogłębić wiedzę o kulturze regionu przygotowane zostały cztery konkursy angażujące Koła z całej Polski. Szczypty pikanterii konkurencjom dodadzą wartościowe nagrody, które Koła mogą zdobyć na każdym etapie rywalizacji.

Formularze zgłoszeniowe do konkursów znajdują się na stronie:

Gminne Centrum Kultury w Kobylanach beneficjentem programu „Niepodległa 2021”
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pt. „… bo Niepodległa jest dla wszystkich”. W ramach zadania zaplanowaliśmy następujące działania:

- wystawa pt. „Historia 34 Pułku Piechoty” wraz z prelekcją;

- warsztaty plastyczne dla dzieci pt. „Kto Ty jesteś?”;

- warsztaty kulinarne pt. „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny”;

- warsztaty rękodzielnicze dla seniorów pt. „Pamiętamy o naszych bohaterach”;

- warsztaty fotograficzne pt. „Poznajemy naszą historię – zabytki Gminy Terespol
   w obiektywie”;

- „wirtualny spacer” po fortyfikacjach Twierdzy Brzeskiej położonych
   na terenie Gminy Terespol;

- Ognisko dla Niepodległej.

Z przyznanej dotacji cieszymy się tym bardziej, że nasz wniosek został wysoko oceniony i znalazł się na 24 pozycji spośród 1705 złożonych wniosków z całego kraju.

Konkurs "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO"

Ministerstwo Obrony Narodowej w 22 rocznicę wejścia Polski do NATO
ogłosiło konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem
"MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO".

Dzięki konkursowi można otrzymać dofinansowanie
na działania patriotyczno-edukacyjne i mural.

Termin składania wniosków konkursowych mija 30 kwietnia 2021r.

Szczegóły konkursu pod adresem: