Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Informacja


Andrzejki – wieczór wróżb i przepowiedni…
  • 153 czytań

Dawno, dawno temu, w wieczór poprzedzający święto św. Andrzeja ludzie zbierali się w domach aby wspólnie rozmawiać, bawić się i wróżyć. Według dawnych wierzeń, noc andrzejkowa miała magiczną moc, która pozwalała poznać nieznaną przyszłość. Są różne sposoby na to aby dowiedzieć się jaki czeka nas los. Można pójść do wróżki, która wróży z kart lub szklanej kuli, można zapytać cyganki wróżącej z ręki, można zjeść też ciasteczko z wróżbą, albo powróżyć sobie samemu. Spośród dawnych wróżb, które są najpopularniejsze i przetrwały do dziś jest np. lanie wosku przez dziurkę od klucza czy ustawianie butów jeden za drugim.

>>> Galeria zdjęć <<<


PACZKI ŚWIĘTECZNE DLA SENIORÓW 75+

Zwyczaj dawania prezentów od zarania dziejów wpływał pozytywnie na więzi społeczne i poprawiał kontakty międzyludzkie, co w sumie nie zmieniło się do dziś. Każdy lubi upominki, a radość u osoby, której je wręczamy, jest bezcenna. Z podarunkami jako pierwsze kojarzą nam się święta, szczególnie bożonarodzeniowe, które zbliżają się już wielkimi krokami… Z tej okazji w minionym tygodniu pracownicy Urzędu Gminy Terespol oraz Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach wyruszyli w mikołajkową trasę, aby odwiedzić i obdarować wszystkich Seniorów powyżej 75 roku życia, wręczając słodkie upominki od Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka.

Drodzy Seniorzy!

W ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia tradycyjnie życzymy sobie szczęścia.
Niech tym szczęściem dla Was będzie zdrowie - bez niego trudno o uśmiech i pogodę ducha.
Niech będą nim również najbliżsi 
- to oni są źródłem miłości.

Niech szczęściem będzie dostatek,
bo dzieląc się nim, dzielimy się radością.

I takiego szczęścia życzymy Państwu
nie tylko od święta!

>>> Galeria zdjęć <<<


MIKOŁAJKI W GMINIE TERESPOL

Mikołajki!

Dziś każdy otrzymał prezencik mały,
Bo Mikołaj chce by dzieci miło go wspominały.
Bardzo wiele osób na niego dziś czeka,
szkoda, że tak szybko nam ten czas ucieka.
Pobyłbym tam z Wami jeszcze chwileczkę,
bądźcie bardzo grzeczni, a w święta wrócę jeszcze!

Pozdrawiam
Święty Mikołaj

>>> Galeria zdjęć <<<


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXII
  • 107 czytań

Niepodległość to nasz największy skarb i nasze dziedzictwo. Odzyskanie jej celebrujemy 11 listopada, zawsze w miejscach i przy obiektach szczególnych oraz symbolicznych. Jednym z takich miejsc, i takich obiektów w naszej gminie jest Pomnik Niepodległości w Koroszczynie.

Obelisk jest zlokalizowany na tzw. Górce, na terenie dawnego cerkwiska i cmentarza. Historia jego powstania sięga jeszcze czasów dwudziestolecia międzywojennego. Inicjatorem i fundatorem budowy był ówczesny właściciel koroszczyńskiego majątku Leon Kuczyński. Monument miał upamiętnić i być wyrazem hołdu dla Marszałka Józefa Piłsudskiego (zm. 12 maja 1935r.) oraz pułku Legionów Polskich, który stacjonował tu w dniach 28 – 29 sierpnia 1915r. Sztab tego pułku ulokował się we dworze, a wśród kadry dowódczej znajdował się m.in. Felicjan Sławoj – Składkowski, późniejszy premier II Rzeczypospolitej. 17 maja 1936r. poświęcono fundamenty i rozpoczęto budowę, którą przerwał wybuch II wojny światowej. 


Gmina Terespol w zimowej odsłonie