Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

XIV edycja Konkursu „Piękne, bo bialskie”

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej w bieżącym roku organizuje XIV edycję Konkursu „Piękne bo bialskie” w dwóch kategoriach:

1. Gospodarz Roku
2. Najpiękniejszy Ogród Roku

Celem konkursu jest promocja kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje mieszkańców powiatu bialskiego; kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców; pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej; pobudzanie aktywności gospodarczej; zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku powiatu bialskiego i utrzymanie ładu przestrzennego.

>>> Regulamin Konkursu <<<

>>> Karta zgłoszenia <<<

W związku z powyższym zachęcamy mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w konkursie. Formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie należy złożyć najpóźniej do dnia 07.06.2023r. w Urzędzie Gminy Terespol, Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, Kobylany pok. nr 1.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2023


Uroczystości z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
  • 205 czytań

Dni Świąt Narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu, a nasza pamięć przywodzi datę podjęcia największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa.

>>> Galeria zdjęć <<<

„Witaj maj! Trzeci maj, u Polaków błogi Raj!” – śpiewamy radośnie jak nasi przodkowie. Oto na kartach historii, 232 lata temu pojawiła się polska konstytucja – pierwsza w Europie, a druga na świecie. Oto pojawiła się jutrzenka nadziei na ratowanie upadającej Rzeczpospolitej, której część terytorium została zaanektowana w wyniku I rozbioru, której ustrój toczył rak liberum veto, która była słaba i rozgrywana przez obce mocarstwa.


Międzynarodowy Dzień Strażaka


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXVI
  • 138 czytań

Każda miejscowość posiada swoją historię i swoje pomniki przeszłości. W Krzyczewie jednym z nich jest kościół pw. św. Jerzego, nazywany przez mieszkańców „perełką”.

Data postania pierwszej świątyni nie jest znana. Została zbudowana za pierwotnych właścicieli Krzyczewskich. Nosiła wezwanie św. Dymitra (Demetriusza Męczennika). W II poł. XVII w. została poważnie uszkodzona, zapewne w wyniku najazdów obcych wojsk na te tereny. W 1675r. nowi właściciele majątku podstoli brzeski Daniel Felicjan Zembocki i jego żona Zofia z Jurzyców ufundowali nową cerkiew unicką na miejscu poprzedniej, zachowując wcześniejsze wezwanie. W skład parafii wchodziły miejscowości Krzyczew i Mokrany.

Pierwszy szczegółowy opis (sporządzony po wizytacji) świątyni pochodzi z 1726r. Cerkiew składała się z trzech części: nawy na planie kwadratu oraz prezbiterium i kruchty – na rzucie prostokąta. W kruchcie mieściła się dzwonnica z dwoma dzwonami. W ołtarzu głównym za ikonostasem znajdował się obraz Najświętszej Maryi Panny. Cerkiew była urządzona skromnie i posiadała spore braki w sprzęcie liturgicznym. Sytuacja z wyposażeniem poprawiła się dopiero na początku XIX w.