ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERACH

Na terenie naszej gminy znajdują się groby i cmentarze wojenne oraz pomniki. To miejsca spoczynku i upamiętnienia naszych bezimiennych Bohaterów, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Gminne Centrum Kultury w Kobylanach opiekuje się tymi obiektami, porządkując je i przyozdabiając z okazji świąt.

W pięciu miejscowościach są zlokalizowane pochówki polskich żołnierzy, walczących w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r. Należeli oni do Grupy Poleskiej (16 pomorska Dywizja Piechoty i XXXI Brygada Piechoty) dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego, broniącej na przełomie lipca i sierpnia 1920r. przyczółka brzeskiego przed 16 armią radziecką i Grupą Mozyrską. W Bohukałach najprawdopodobniej spoczywa dwóch żołnierzy z 63 Toruńskiego Pułku Piechoty. Pułk zajmował rejon Wroblin – Derło, lecz po silnych szturmach wroga 2 sierpnia 1920r. został zmuszony do wycofania się w kierunku rzeki Krzny. Na cmentarzu w Kuzawce i w Samowiczach są pochowani obrońcy z 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. 3 sierpnia 1920r. starli się w zaciętym boju z bolszewikami. Zbiorowa mogiła w Neplach prawdopodobnie zawiera prochy żołnierzy z 64 Grudziądzkiego Pułku Piechoty, którzy brali udział w przeciwnatarciu na oddziały radzieckie w okolicach Nepli 5 sierpnia 1920r. Pułk wcześniej stacjonował na odcinku stacja kolejowa Terespol – Kukuryki. Natomiast cmentarz w Michalkowie stał się miejscem spoczynku górali z 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Pułk do 6 sierpnia 1920r. operował na odcinku od Terespola do Dobratycz.

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, HALLOWEEN, SAMHAIN, DIA DE LOS MUERTOS

Co łączy te wszystkie święta? Czas! Od 31 października do 2 listopada odbywa się bowiem TRIDUUM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA ŚWIECIE:

31 października - Wigilia Wszystkich Świętych

1 listopada - Wszystkich Świętych

2 listopada - Dzień Zaduszny

POLSKA

W Polsce obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Są to święta podczas których modlimy się za dusze zmarłych. Głównym zwyczajem jest odwiedzanie cmentarzy, modlitwa, zapalanie zniczy i ozdabianie grobów kwiatami.

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXI

Lamus w Neplach, fot. z archiwum Gminnego Centrum Kultury w KobylanachNa mapie zabytków naszej gminy znajduje się pewien ciekawy obiekt. W przeszłości łączył w sobie funkcjonalność z estetycznym, przyciągającym wzrok wyglądem. Dziś stanowi pamiątkę dawnych dziejów i nieodzowny element nadbużańskiego krajobrazu.

Mowa tu o „skarbczyku” w Neplach. Jest to najstarszy zachowany obiekt tamtejszego zespołu dworsko – parkowego. Został wzniesiony ok. 1786r. przez Franciszka Ursyna Niemcewicza herbu Rawicz. Służył jako miejsce przechowywania wartościowych, ale niepotrzebnych przedmiotów jak meble, dokumenty czy bibeloty.

Sekcja Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany najlepszą drużyną w Polsce!

W Biłgoraju dobiegły końca Mistrzostwa Polski do lat 15. W grupie chłopców sekcja GCK Kobylany okazała się bezkonkurencyjna i z wynikiem 25 pkt. wygrała klasyfikację klubową!

Ponadto w mistrzostwach wystartowali:
kat. 73 kg Jakub Cygan - 73 kg w rwaniu i 88 w podrzucie - miejsce 7
kat. 81 kg Dawid Greczuk -75 kg w rwaniu i 100 kg w podrzucie -miejsce 5
kat. 96 kg Miłosz Kasprzuk - 83 kg w rwaniu i 111 kg w podrzucie - miejsce 4 i mały srebrny medal za podrzut
kat. +96 kg Filip Romanowicz - 81 kg w rwaniu i 101 kg w podrzucie - miejsce 5

Warto dodać, że w klasyfikacji województw wygrał Lubelski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów z wynikiem 143 pkt.
Serdeczne gratulujemy!