Andrzejki – wieczór wróżb i przepowiedni…

PACZKI ŚWIĘTECZNE DLA SENIORÓW 75+

Zwyczaj dawania prezentów od zarania dziejów wpływał pozytywnie na więzi społeczne i poprawiał kontakty międzyludzkie, co w sumie nie zmieniło się do dziś. Każdy lubi upominki, a radość u osoby, której je wręczamy, jest bezcenna. Z podarunkami jako pierwsze kojarzą nam się święta, szczególnie bożonarodzeniowe, które zbliżają się już wielkimi krokami… Z tej okazji w minionym tygodniu pracownicy Urzędu Gminy Terespol oraz Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach wyruszyli w mikołajkową trasę, aby odwiedzić i obdarować wszystkich Seniorów powyżej 75 roku życia, wręczając słodkie upominki od Wójta Gminy Terespol Krzysztofa Iwaniuka.

Drodzy Seniorzy!

W ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia tradycyjnie życzymy sobie szczęścia.
Niech tym szczęściem dla Was będzie zdrowie - bez niego trudno o uśmiech i pogodę ducha.
Niech będą nim również najbliżsi
- to oni są źródłem miłości.

Niech szczęściem będzie dostatek,
bo dzieląc się nim, dzielimy się radością.

I takiego szczęścia życzymy Państwu
nie tylko od święta!

MIKOŁAJKI W GMINIE TERESPOL

Mikołajki!

Dziś każdy otrzymał prezencik mały,
Bo Mikołaj chce by dzieci miło go wspominały.
Bardzo wiele osób na niego dziś czeka,
szkoda, że tak szybko nam ten czas ucieka.
Pobyłbym tam z Wami jeszcze chwileczkę,
bądźcie bardzo grzeczni, a w święta wrócę jeszcze!

Święty Mikołaj

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXII

Niepodległość to nasz największy skarb i nasze dziedzictwo. Odzyskanie jej celebrujemy 11 listopada, zawsze w miejscach i przy obiektach szczególnych oraz symbolicznych. Jednym z takich miejsc, i takich obiektów w naszej gminie jest Pomnik Niepodległości w Koroszczynie.

Obelisk jest zlokalizowany na tzw. Górce, na terenie dawnego cerkwiska i cmentarza. Historia jego powstania sięga jeszcze czasów dwudziestolecia międzywojennego. Inicjatorem i fundatorem budowy był ówczesny właściciel koroszczyńskiego majątku Leon Kuczyński. Monument miał upamiętnić i być wyrazem hołdu dla Marszałka Józefa Piłsudskiego (zm. 12 maja 1935r.) oraz pułku Legionów Polskich, który stacjonował tu w dniach 28 – 29 sierpnia 1915r. Sztab tego pułku ulokował się we dworze, a wśród kadry dowódczej znajdował się m.in. Felicjan Sławoj – Składkowski, późniejszy premier II Rzeczypospolitej. 17 maja 1936r. poświęcono fundamenty i rozpoczęto budowę, którą przerwał wybuch II wojny światowej.

Gmina Terespol w zimowej odsłonie
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

Niepodległość jest dla nas największym skarbem, której odzyskanie celebrujemy 11 listopada. Dla naszych przodków była marzeniem oraz najwyższym celem i dążeniem, któremu wszystko było podporządkowane. Niepodległość nie pojawiła się nagle. Nie stanowiła jednorazowego aktu i nie była dziełem jednego człowieka ani jednego pokolenia. Ów pamiętny, symboliczny dzień sprzed 105ciu lat poprzedzała krwawa ofiara powstańców, zesłańców i skazańców. To codzienna walka pod zaborami o zachowanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji, historii, mowy i wiary chrześcijańskiej. To 123 lata rozwoju duchowego i umysłowego narodu pozbawionego własnego państwa. To romantyczne zrywy, praca organiczna, krzewienie oświaty i kultury, rozkwit nauki. To generacje realizujące „Testament mój” Słowackiego, „Rotę” Konopnickiej i żyjące wg „Katechizmu polskiego dziecka” Bełzy. To wspólna praca wybitnych jednostek i niezliczonej rzeszy zwykłych ludzi. Każdy dzień pod zaborami to cegiełka budująca fundament pod 1918 rok, aż do pamiętnego i symbolicznego 11 listopada – gdy pragnienie setek tysięcy dusz i serc wreszcie stało się rzeczywistością!