ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

Niepodległość jest dla nas największym skarbem, której odzyskanie celebrujemy 11 listopada. Dla naszych przodków była marzeniem oraz najwyższym celem i dążeniem, któremu wszystko było podporządkowane. Niepodległość nie pojawiła się nagle. Nie stanowiła jednorazowego aktu i nie była dziełem jednego człowieka ani jednego pokolenia. Ów pamiętny, symboliczny dzień sprzed 105ciu lat poprzedzała krwawa ofiara powstańców, zesłańców i skazańców. To codzienna walka pod zaborami o zachowanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji, historii, mowy i wiary chrześcijańskiej. To 123 lata rozwoju duchowego i umysłowego narodu pozbawionego własnego państwa. To romantyczne zrywy, praca organiczna, krzewienie oświaty i kultury, rozkwit nauki. To generacje realizujące „Testament mój” Słowackiego, „Rotę” Konopnickiej i żyjące wg „Katechizmu polskiego dziecka” Bełzy. To wspólna praca wybitnych jednostek i niezliczonej rzeszy zwykłych ludzi. Każdy dzień pod zaborami to cegiełka budująca fundament pod 1918 rok, aż do pamiętnego i symbolicznego 11 listopada – gdy pragnienie setek tysięcy dusz i serc wreszcie stało się rzeczywistością!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE TERESPOL

PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERACH

Na terenie naszej gminy znajdują się groby i cmentarze wojenne oraz pomniki. To miejsca spoczynku i upamiętnienia naszych bezimiennych Bohaterów, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Gminne Centrum Kultury w Kobylanach opiekuje się tymi obiektami, porządkując je i przyozdabiając z okazji świąt.

W pięciu miejscowościach są zlokalizowane pochówki polskich żołnierzy, walczących w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r. Należeli oni do Grupy Poleskiej (16 pomorska Dywizja Piechoty i XXXI Brygada Piechoty) dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego, broniącej na przełomie lipca i sierpnia 1920r. przyczółka brzeskiego przed 16 armią radziecką i Grupą Mozyrską. W Bohukałach najprawdopodobniej spoczywa dwóch żołnierzy z 63 Toruńskiego Pułku Piechoty. Pułk zajmował rejon Wroblin – Derło, lecz po silnych szturmach wroga 2 sierpnia 1920r. został zmuszony do wycofania się w kierunku rzeki Krzny. Na cmentarzu w Kuzawce i w Samowiczach są pochowani obrońcy z 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. 3 sierpnia 1920r. starli się w zaciętym boju z bolszewikami. Zbiorowa mogiła w Neplach prawdopodobnie zawiera prochy żołnierzy z 64 Grudziądzkiego Pułku Piechoty, którzy brali udział w przeciwnatarciu na oddziały radzieckie w okolicach Nepli 5 sierpnia 1920r. Pułk wcześniej stacjonował na odcinku stacja kolejowa Terespol – Kukuryki. Natomiast cmentarz w Michalkowie stał się miejscem spoczynku górali z 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Pułk do 6 sierpnia 1920r. operował na odcinku od Terespola do Dobratycz.

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, HALLOWEEN, SAMHAIN, DIA DE LOS MUERTOS

Co łączy te wszystkie święta? Czas! Od 31 października do 2 listopada odbywa się bowiem TRIDUUM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA ŚWIECIE:

31 października - Wigilia Wszystkich Świętych

1 listopada - Wszystkich Świętych

2 listopada - Dzień Zaduszny

POLSKA

W Polsce obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Są to święta podczas których modlimy się za dusze zmarłych. Głównym zwyczajem jest odwiedzanie cmentarzy, modlitwa, zapalanie zniczy i ozdabianie grobów kwiatami.

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXXI

Lamus w Neplach, fot. z archiwum Gminnego Centrum Kultury w KobylanachNa mapie zabytków naszej gminy znajduje się pewien ciekawy obiekt. W przeszłości łączył w sobie funkcjonalność z estetycznym, przyciągającym wzrok wyglądem. Dziś stanowi pamiątkę dawnych dziejów i nieodzowny element nadbużańskiego krajobrazu.

Mowa tu o „skarbczyku” w Neplach. Jest to najstarszy zachowany obiekt tamtejszego zespołu dworsko – parkowego. Został wzniesiony ok. 1786r. przez Franciszka Ursyna Niemcewicza herbu Rawicz. Służył jako miejsce przechowywania wartościowych, ale niepotrzebnych przedmiotów jak meble, dokumenty czy bibeloty.