- 469 czytań
6 lutego 102 lata temu rozegrała się bitwa pod Kobylanami. Nowopowstały, bialski 34 Pułk Piechoty starł się z Niemcami ze zgrupowania Ober – Ost. Te wydarzenie po części sprokurowała błędna informacja, że Niemcy planowali oddać twierdzę Brzeską wojskom ukraińskim. Aby uprzedzić ewentualne zamiary Niemców Grupa Operacyjna gen. Antoniego Listowskiego otrzymała zadanie opanowanie Terespola i Brześcia.
5 lutego 1919 r. gen. Listowski polecił skoncentrować część sił Dywizji Podlaskiej w pobliżu linii demarkacyjnej. Wieczorem tego dnia I i III kompania 34 Pułku Piechoty pod dowództwem por. J. Sokołowskiego zajęły okolice Dobrynki i Wólki Dobryńskiej. Rankiem 6 lutego zdobyły i obsadziły wieś Kobylany, przesuwając się następnie w pobliże starego rosyjskiego fortu. Około godz. 6.50 patrol 34 PP dowodzony przez pchor. Stefa Aperlińskiego natknął się u wylotu wsi na niemiecki posterunek, który się wycofał. Kiedy polscy żołnierze znaleźli się na przedpolu fortu Niemcy otworzyli silny ogień z broni maszynowej oraz ręcznej. Ciężki ogień zmusił ich do zajęcia nieosłoniętych pozycji na łące. Przybyłe później niemieckie posiłki z Terespola dodatkowo oskrzydliły polskie oddziały. Z powodu krytycznej sytuacji oraz braku wsparcia por. J . Sokołowski wycofał obie kompanie do Dobrynki. Zginęło 11 żołnierzy, kolejnych 11 zostało ciężko rannych – a 6 z nich zmarło następnie w wyniku odniesionych obrażeń. Mimo porażki kilka dni później Niemcy na mocy nowo podpisanej umowy przekazali stronie polskiej Terespol i Brześć.
- 579 czytań
Od najdawniejszych czasów na całym świecie gołębie, ze względu na swoje zdolności powrotno-lotowe, były wykorzystywane do szybkiego przesyłania informacji o ważnych wydarzeniach m.in.: zwycięstwach czy klęskach wojennych. I zapewne w tym tez celu ptaki te były specjalnie hodowane.
Obecnie gołębie nie są już tylko użyteczne doraźnie, ale i konkurencyjno-sportowo oraz zabawowo. Obejmujący coraz szerszą grupę ludzi ruch hodowli i lotowania gołębi rozpoczął się na naszych ziemiach w pierwszych latach XX wieku i trwa do dziś. Poszczególne lokalne grupy i towarzystwa zrzesza PZHGP - Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Wśród hodowców są członkowie Oddziału i Okręgu Biała Podlaska z Sekcji Terespol, która swoją działalność prowadzi od 1995 roku i skupia 18 członków.