103. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol

Kliknij aby powiększyćBudując postawę współczesnego patrioty bardzo istotna jest przede wszystkim znajomość historii i kultury swojego narodu, a ponadto aktywność społeczna. Ta aktywność objawia się między innymi uczestnictwem w uroczystościach państwowych. Solidaryzując się z własnym narodem w dniu 11 listopada 2021 r. przy Pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie mieszkańcy gminy Terespol i okolic zebrali się, by wspólnie uczcić 103 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kliknij aby powiększyćCzęść oficjalna uroczystości rozpoczęła się o godz. 14.00. Po przywitaniu zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych na placu przed Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza, przy udziale pocztu sztandarowego OSP z Nepli oraz pocztów ze szkół z terenu gminy Terespol, odśpiewano hymn państwowy. Następnie przy dźwięku werbli zostały złożone  wieńce przez delegacje Urzędu i Rady Gminy Terespol, delegację Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, delegację Komisariatu Policji w Terespolu, delegacje Placówki Straży Granicznej w Terespolu i w Bohukałach, delegację Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Małaszewiczach, delegacje przedstawicieli placówek oświatowych Gminy Terespol oraz delegację Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Terespol.

Kliknij aby powiększyćPo zakończeniu części oficjalnej uczestnicy obchodów przenieśli się na teren Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, gdzie w ramach pikniku niepodległościowego odbyło się ognisko patriotyczne,  przy którym można było nie tylko ogrzać się i upiec kiełbaskę, ale również wspólnie z Zespołem Łobaczewianki śpiewać pieśni żołnierskie i patriotyczne. Ponadto podczas pikniku kucharze wojskowi z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przygotowali do degustacji prawdziwą wojskową grochówkę z kuchni polowej. Z kolei Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Małaszewicz Dużych częstowały bigosem oraz domowym ciastem.

Kliknij aby powiększyćKolejnym punktem uroczystości z okazji 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości było widowisko muzyczno-teatralne pt. „Niepodległa jest w nas” w wykonaniu młodzieżowej grupy Białe Anioły. Inscenizacja upamiętniająca ofiarność, patriotyzm i determinację w walce o niepodległość odbyła się o godz. 16.00 na Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol. Bezpośrednio po występie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu patriotycznego dla dzieci i młodzieży ze szkół z terenu Gminy Terespol pt. „Kto Ty jesteś?”., który był jednym z zadań realizowanych przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach w ramach projektu pt. „… bo Niepodległa jest dla wszystkich”. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: Praca plastyczna i prezentacja multimedialna. Hasłem przewodnim konkursu był: Obraz ojczyzny, w której żyjemy.

A oto laureaci:

KLASY I – V PRACE PLASTYCZNE

I miejsce – Martyna Karmasz, kl. II, Sz. P. im. J. U. Niemcewicza w Neplach

II miejsce – Mateusz Laszewski, kl. V, Sz. P. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

III miejsce – Aleksandra Fedosiuk, kl. II, Sz. P. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Wyróżnienie:

Jakub Kijuk, kl. III, Sz. P. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Lidia Sacharuk, kl. II, Sz. P. im. J. U. Niemcewicza w Neplach

KLASY VI – VIII PREZENTACJE MULTIMEDIALNE

I miejsce – Błażej Mikołajczuk, kl. VI, Sz. P. im. J. U. Niemcewicza w Neplach

II miejsce – Piotr Zozula, kl. VII, Sz. P. im. J. U. Niemcewicza w Neplach

III miejsce – Magdalena Hawrot, kl. VIII, Sz. P. im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach

Wyróżnienie:

Mikołaj Siluk, kl. VIII, Sz. P. im. J. U. Niemcewicza w Neplach

Serdecznie gratulujemy!

Zadanie pt. „… bo Niepodległa jest dla wszystkich” to nie tylko konkurs patriotyczny, to projekt realizowany od czerwca do listopada 2021r., dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Jego głównym założeniem było umocnienie poczucia wspólnoty lokalnej wśród mieszkańców gminy Terespol poprzez realizację działań, które zaakcentują jak ważna w naszym życiu jest historia, tradycja i patriotyzm. Wynikiem pracy uczestników projektu, biorących udział w warsztatach fotograficznych jest m. in. wystawa fotografii obiektów i miejsc dziedzictwa kulturowego Gminy Terespol, którą można było obejrzeć podczas obchodów w holu głównym UG Terespol. Ukazała się Kliknij aby powiększyćrównież publikacja – album „Poznajemy naszą historię – zabytki Gminy Terespol w obiektywie”, będąca efektem warsztatów praktycznych z Panem Tadeuszem Żaczek. Mamy nadzieję, że zachowana w kadrze historia naszej małej ojczyzny pozostanie dla przyszłych pokoleń, a zaprezentowane zdjęcia wyzwolą mnóstwo satysfakcji z poznawania i odkrywania naszych nadbużańskich terenów. Publikacja dostępna jest w biurze Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

Organizatorzy obchodów 103 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol serdecznie dziękują za postawę patriotyczną oraz aktywne uczestnictwo w uroczystościach delegacjom, gościom oraz mieszkańcom gminy Terespol i okolic.

„… bo Niepodległa jest dla wszystkich…”