Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

83. Rocznica wybuchu II wojny światowej

Kliknij aby powiększyć1 września 2022r. odbyła się symboliczna uroczystość złożenia wieńców przed Pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie lotniska w Małaszewiczach.

>>> Galeria zdjęć <<<

Kliknij aby powiększyćWiązanki złożyli: mjr Robert Jabłoński – z-ca dowódcy III Batalionu Zmechanizowanego z Białej Podlaskiej, oraz Krzysztof Iwaniuk - Wójt Gminy Terespol wraz z delegacją: Bogdanem Danilukiem z-cą Wójta Gminy Terespol, Mieczysławem Romaniukiem - Przewodniczącym Rady Gminy Terespol i Dorotą Szelest - Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XIX
  • 92 czytań

Szkielet spalonego samolotu transportowego FOKKER F-VII, 1939r., fotografia z prywatnej kolekcji Pana Pawła OleszczukaDla Polaków symbolem rozpoczęcia II wojny światowej jest atak na Westerplatte. Pamiętna godzina 4.45. Ostrzał pancernika „Schleswig Holstein”. Atak z morza, powietrza i lądu niemieckiego wojska liczącego ponad 3 tysiące żołnierzy. Groza wojny. Skrawek ziemi bohatersko broniony przez 182-osobowy oddział dowodzony przez majora Henryka Sucharskiego. Nadzieja na pomoc liczona w godzinach. 7 dni heroizmu, nadludzkiego wysiłku, potu oraz krwi. 50 rannych i 16 poległych polskich żołnierzy. Gorycz porażki i kapitulacji… I pieśń, która nadal ściska za serce oraz gardło:

 

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte…


III TURNIEJ TENISA w grze podwójnej mężczyzn o Puchar Wójta Gminy Terespol

Kliknij aby powiększyć


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XVIII
  • 83 czytań

Pałac Pusłowskich w Mereczowszczyźnie, przed 1939r., pocztówka, źródło: Biblioteka Narodowa w WarszawieZ każdym miejscem jest związana nierozerwalnie jakaś historia. Tworzą ją ludzie – to teraźniejszość, która z upływem czasu staje się przeszłością. Jeden człowiek – jedna opowieść. Opowieści połączone ze sobą niczym dźwięki tworzą melodię – historię. Takim „akordem” w dziejach naszej Gminy jest postać Franciszka Jaszczołda.

Franciszek Jaszczołd urodził się w 1806r. w Warszawie. był synem Wojciecha – architekta, malarza, rysownika i dekoratora. Z zamiłowaniem do sztuki poszedł w ślady ojca. W 1826r. rozpoczął naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, przenosząc się później na Sekcję Budownictwa i Miernictwa. Studiów nie ukończył z powodu zamknięcia Uniwersytetu Warszawskiego w 1831r. ( w ramach likwidacji polskiego szkolnictwa wyższego po powstaniu listopadowym). Był architektem i planistą ogrodów. Kaplica grobowa w NeplachReprezentował styl późnego klasycyzmu i neogotyku. Jego twórczość charakteryzowała się oryginalnością. Projektował całe założenia rezydencjonalne, parki krajobrazowe w stylu angielskim oraz pojedyncze budowle. Działał aktywnie w latach 30-tych i 40-tych XIXw. na Podlasiu i Grodzieńszczyźnie. W II połowie lat 40-tych ożenił się z Kamilą z Rudnickich i osiadł w Kobylanach Nadbużnych – majątku, który w posagu wniosła żona. Zajął się pracą na gospodarstwie, rezygnując z czynnego zawodu architekta. W 1870r. popadł w tarapaty finansowe – nie miał funduszy na spłatę rat w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, a majątkowi w Kobylanach groziła licytacja. Miejscowa szlachta dumna z jego działalności architektonicznej pomogła mu uratować dobra od plajty. Wśród darczyńców znalazł się m.in. Kajetan Kraszewski właściciel Romanowa, najmłodszy brat słynnego pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego. Franciszek Jaszczołd zmarł 6 września 1873r. w Kobylanach i został pochowany na miejscowym cmentarzu.


III BIALSKOPODLASKIE ŚWIĘTO MIODU - GALERIA ZDJĘĆ
III BIALSKOPODLASKIE ŚWIĘTO MIODU

Kliknij aby powiększyć