83. Rocznica wybuchu II wojny światowej

Kliknij aby powiększyć1 września 2022r. odbyła się symboliczna uroczystość złożenia wieńców przed Pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie lotniska w Małaszewiczach.

Kliknij aby powiększyćWiązanki złożyli: mjr Robert Jabłoński – z-ca dowódcy III Batalionu Zmechanizowanego z Białej Podlaskiej, oraz Krzysztof Iwaniuk - Wójt Gminy Terespol wraz z delegacją: Bogdanem Danilukiem z-cą Wójta Gminy Terespol, Mieczysławem Romaniukiem - Przewodniczącym Rady Gminy Terespol i Dorotą Szelest - Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XIX

Szkielet spalonego samolotu transportowego FOKKER F-VII, 1939r., fotografia z prywatnej kolekcji Pana Pawła OleszczukaDla Polaków symbolem rozpoczęcia II wojny światowej jest atak na Westerplatte. Pamiętna godzina 4.45. Ostrzał pancernika „Schleswig Holstein”. Atak z morza, powietrza i lądu niemieckiego wojska liczącego ponad 3 tysiące żołnierzy. Groza wojny. Skrawek ziemi bohatersko broniony przez 182-osobowy oddział dowodzony przez majora Henryka Sucharskiego. Nadzieja na pomoc liczona w godzinach. 7 dni heroizmu, nadludzkiego wysiłku, potu oraz krwi. 50 rannych i 16 poległych polskich żołnierzy. Gorycz porażki i kapitulacji… I pieśń, która nadal ściska za serce oraz gardło:

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte…

III TURNIEJ TENISA w grze podwójnej mężczyzn o Puchar Wójta Gminy Terespol

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XVIII

Pałac Pusłowskich w Mereczowszczyźnie, przed 1939r., pocztówka, źródło: Biblioteka Narodowa w WarszawieZ każdym miejscem jest związana nierozerwalnie jakaś historia. Tworzą ją ludzie – to teraźniejszość, która z upływem czasu staje się przeszłością. Jeden człowiek – jedna opowieść. Opowieści połączone ze sobą niczym dźwięki tworzą melodię – historię. Takim „akordem” w dziejach naszej Gminy jest postać Franciszka Jaszczołda.

Franciszek Jaszczołd urodził się w 1806r. w Warszawie. był synem Wojciecha – architekta, malarza, rysownika i dekoratora. Z zamiłowaniem do sztuki poszedł w ślady ojca. W 1826r. rozpoczął naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, przenosząc się później na Sekcję Budownictwa i Miernictwa. Studiów nie ukończył z powodu zamknięcia Uniwersytetu Warszawskiego w 1831r. ( w ramach likwidacji polskiego szkolnictwa wyższego po powstaniu listopadowym). Był architektem i planistą ogrodów. Kaplica grobowa w NeplachReprezentował styl późnego klasycyzmu i neogotyku. Jego twórczość charakteryzowała się oryginalnością. Projektował całe założenia rezydencjonalne, parki krajobrazowe w stylu angielskim oraz pojedyncze budowle. Działał aktywnie w latach 30-tych i 40-tych XIXw. na Podlasiu i Grodzieńszczyźnie. W II połowie lat 40-tych ożenił się z Kamilą z Rudnickich i osiadł w Kobylanach Nadbużnych – majątku, który w posagu wniosła żona. Zajął się pracą na gospodarstwie, rezygnując z czynnego zawodu architekta. W 1870r. popadł w tarapaty finansowe – nie miał funduszy na spłatę rat w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, a majątkowi w Kobylanach groziła licytacja. Miejscowa szlachta dumna z jego działalności architektonicznej pomogła mu uratować dobra od plajty. Wśród darczyńców znalazł się m.in. Kajetan Kraszewski właściciel Romanowa, najmłodszy brat słynnego pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego. Franciszek Jaszczołd zmarł 6 września 1873r. w Kobylanach i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

III BIALSKOPODLASKIE ŚWIĘTO MIODU - GALERIA ZDJĘĆ
III BIALSKOPODLASKIE ŚWIĘTO MIODU