W 1843 roku, 7 lat po ukończeniu prac cytadelą na Wyspie Centralnej rozpoczęto budowę zewnętrznego obwarowania. Podzielono je na trzy odcinki: Przedmoście Kobryńskie (północ), Przedmoście Wołyńskie (południe) oraz Przedmoście Terespolskie (zachód).
Umocnienie Terespolskie zostało usytuowane na lewym brzegu Bugu (tzw. Wyspa Zachodnia). Składało się z czterech ziemnych lunet (polowe fortyfikacje złożone z wałów ziemnych, otoczonych fosą), połączonych kurtyną (wałem obudowanym cegłą lub kamieniem). Lunety otwarte od tyłu, były złożone z dwóch frontalnych i dwóch bocznych wałów. Środkowe lunety posiadały szyję zamkniętą murem obronnym, do którego przylegała reduta (murowana budowla stanowiąca środek obrony tzw. śródszaniec). W reducie znajdowały się kazamaty (schrony dla żołnierzy). W 1847r. za linią lunet wybudowano dwa bastiony (pięcioboczne budowle wysunięte przed wały) będące obwarowaniem mostowym.
Brama Terespolska z mostem linowym (w tamtych czasach największym w Imperium Rosyjskim) łączyły obwarowanie z cytadelą. Nad wjazdem w bramie znajdowały się cztery kondygnacje wąskich okienek strzelniczych. W późniejszym okresie nad nimi wzniesiono basztę z placem wartowniczym.
Linię zewnętrzną Twierdzy Brzeskiej wyznaczał wysoki na 10m. wał ziemny, mieszczący połączone ze sobą schrony z cegły. Za wałem znajdowała się fosa wypełniona wodą oraz przerzucone przez nią mosty. Umocnienie Terespolskie, które miało bronić najbardziej narażonego na atak odcina zachodniego chroniły trzy fosy. Pierwsza przebiegała wzdłuż linii IX i X bastionu. Druga znajdowała się przed linią lunet. Trzecia fosa była czołowa. Zewnętrze umocnienia posiadały łamany kontur w formie gwiazdy. Taki kształt umożliwiał odpieranie szturmów z każdego kierunku i zwiększał tym samym skuteczność obrony.
Powstanie umocnień stanowiło pierwszy etap rozbudowy Twierdzy Brzeskiej. Rozwój sztuki wojennej i broni artyleryjskiej wymuszał w późniejszym okresie opracowywanie nowych planów obronnych, a co za tym idzie wznoszenie nowych fortyfikacji. Dzięki temu dziś możemy podziwiać zaawansowaną myśl inżynieryjną oraz poznawać historię obiektów znajdujących się na terenie naszej gminy.