XII edycja Konkursu „Piękne, bo bialskie”

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej w bieżącym roku organizuje XII edycję Konkursu „Piękne bo bialskie” w dwóch kategoriach:

1. Gospodarz Roku
2. Najpiękniejszy Ogród Roku

Celem konkursu jest promocja kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje mieszkańców powiatu bialskiego; kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców; pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej; pobudzanie aktywności gospodarczej; zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku powiatu bialskiego i utrzymanie ładu przestrzennego.

W związku z powyższym zachęcamy mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w konkursie. Formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie należy złożyć najpóźniej do dnia 07.06.2021r. w Urzędzie Gminy Terespol, Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, Kobylany pok. nr 1.

>>> Regulamin konkursu <<<

>>> Formularz zgłoszenia i oświadczenie <<<

Tożsamości rachmistrza

Szanowni Państwo,

Respondent w trakcie wywiadu ma możliwość potwierdzić tożsamość rachmistrza na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl wprowadzając informacje, które uzyska od rachmistrza tj. jego imię, nazwisko oraz 3 wybrane cyfry identyfikatora z pozycji wylosowanych przez system.

UDANY WEEKEND CIĘŻAROWCÓW

Kliknij aby powiększyćUdany weekend mają za sobą zawodnicy sekcji podnoszenia ciężarów działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach. Zawodnicy wystąpili w dwóch imprezach ogólnopolskich: Mistrzostwach Krajowego Zrzeszenia LZS do 15 i 17 lat w Siedlcach oraz Mistrzostwach Polski AZS w Zamościu. Z obydwu imprez nasi zawodnicy powrócili z medalami. Podczas Mistrzostw Polski LZS, srebrny medal wywalczył Bartosz Krzyżanowski w kategorii wagowej 49 kg U15, wśród akademików brązowy medal zdobył Marek Sprychel kat. wag. 102 kg.

Bardzo dobrze zaprezentowali się pozostali zawodnicy występujący w zawodach w Siedlcach. W grupie wiekowej do lat 15, V miejsce wywalczył Adam Walencik (73 kg), VI – Miłosz Kasprzuk (81 kg), VIII – Dawid Greczuk (67 kg), XII – Jakub Cygan (55 kg), XIV – Wiktor Tuszyński (45 kg). Dla większości tych młodych zawodników był to debiut w zawodach rangi krajowej.

Wśród 17-latków IV miejsce zdobył Kacper Panicz (55 kg), V – Kinga Bogusz (49 kg), X – Dawid Walencik (67 kg).

Konkurs „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

Szanowni Państwo,

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie wraz z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich zapraszają na konkurs „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”.

W roku obecnym Panie z Kół Gospodyń Wiejskich będą rywalizowały w 3 kategoriach konkursowych:

• „Ciasto jak dawniej” - na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy.
  • „Ziołowe skarby kulinarne” - na najlepszą potrawę z wykorzystaniem lubelskich ziół.
  • „Serweta inspirowana tradycją” – na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy.

W związku z otwarciem rejestracji na to wydarzenie, bardzo prosimy o pomoc w udostępnianiu informacji o konkursie i możliwości rejestrowania się na to wydarzenie.

Wszelkie informacje znajdziecie Państwo pod adresem:

Czekają atrakcyjne nagrody.

Z tej okazji przygotowaliśmy również specjalne nakładki na zdjęcie profilowe w portalu facebook. Zapraszamy do udostępniania informacji o nakładce oraz do korzystania z niej. Aby umieścić nakładkę na swoim profilu wykonujemy kilka prostych kroków:

• klikami na swoje zdjęcie profilowe,
  • wybieramy opcję „dodaj nakładkę”,
  • w wyszukiwarce wpisujemy: „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”,
  • z dwóch przygotowanych nakładek wybieramy jedną i cieszymy się kolorowym dodatkiem do naszej fotografii

Zapraszamy!

ECHA PRZESZŁOŚCI część V

Kliknij aby powiększyćTatarzy osiedlili się na ziemi brzeskiej poprzez nadania króla Jana III Sobieskiego. Nastąpiło to po zdobyciu Baru (12.11.1678 r.) i ponownym przyjęciu Lipków litewskich do służby w wojsku Rzeczypospolitej. Król zrównał szlachtę tatarską w prawach ze szlachtą polską oraz nadał ziemie w ekonomiach królewskich, m. in. w ekonomii brzeskiej (tereny naszej gminy). Kolejna fala Tatarów przybyła nad Bug i Krznę w XVIII w. dzięki nadaniom Augusta II. Sejm w 1786 r. zmienił status ich dóbr z lennych na dziedziczne, co pozwoliło Tatarom na nabywanie nowych dóbr oraz sprzedaż już posiadanych bez czyjejkolwiek zgody.