Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP
Konkurs piosenki NIE MA JAK U MAMY
Zasady funkcjonowania Gminnej Biblioteki Publicznej od dnia 18.05.2020

Kliknij aby powiększyć


229. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kliknij aby powiększyćW tym roku ze względów bezpieczeństwa nie było nam dane wspólne świętowanie oficjalnych obchodów 229. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W imieniu mieszkańców Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz Przewodniczący Rady Gminy Terespol Mieczysław Romaniuk złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
  • 79 czytań

Pomnik Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w KoroszczynieW tym roku obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Większość z nas pamięta tę bardzo ważną datę: 03.05.1791r.

Czy jednak wiemy kiedy celebrowanie tej rocznicy stało się świętem narodowym?

Niemal natychmiast po tym doniosłym wydarzeniu pojawiły się pierwsze inicjatywy jego upamiętnienia. Przykładem tego jest podjęcie 5 maja przez Sejm Czteroletni uchwały o wzniesieniu Świątyni Opatrzności Bożej jako wyrazu wdzięczności za uchwalenie Ustawy Rządowej. 15 marca następnego roku w czasie obrad sejmu marszałek Stanisław Małachowski ogłosił projekt upamiętnienia pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji, które zaplanowano na 8 maja. Ostatecznie uroczystości odbyły się 3 maja, a ich pierwotny przebieg zmieniono w obawie przed domniemanym zamachem.


ŚWIĘTO FLAGI
  • 82 czytań

Kliknij aby powiększyćBarwy narodowe są częścią naszej historii i naszego dziedzictwa. Jesteśmy do nich przywiązani podobnie, jak do miejsca w którym żyjemy. Warto więc pamiętać o kilku faktach związanych z flagą.

BARWY. „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach, hymnie Rzeczpospolitej Polskiej i pieczęciach państwowych” precyzuje odcienie kolorów naszej flagi. Są to biały (nie śnieżnobiały) oraz karmazynowy (czerwona czerwień). Wcześniej przed wspomnianą ustawą przez ponad 50 lat obowiązywał cynober(czerwony wpadający w pomarańcz).


A my szyjemy...

Kliknij aby powiększyćPierwsza partia około 400 maseczek uszytych przez nasze nieocenione Panie trafiła w miniony weekend do seniorów 75+ z Małaszewicz Dużych, Koroszczyna, Bohukał, Małaszewicz i Polatycz. Już za chwilę będziemy w kolejnych miejscowościach naszej gminy.

Dziękujemy za włączenie się do akcji Kołom Gospodyń Wiejskich
w Bohukałach, Koroszczynie, Małaszewiczach, Małaszewiczach Dużych, Polatyczach, Klubowi Seniora Złoty Wiek z Małaszewicz
oraz mieszkańcom!

W następnej kolejności maseczki będą wydawane w biurze GCK
dla osób potrzebujących.

>>> Galeria zdjęć <<<