Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Konkursy Kulinarne na Najmaczniejszą Potrawę z Ziemniaka i Ciasto Drożdżowe
AKCJE NA WAKACJE - SIERPIEŃ 2023
Czwartki z Gminną Biblioteką Publiczną
  • 31 czytań

Makrama to znana już w starożytności technika zaplatania sznurków. Te dekoracyjne dzieła powstają przy użyciu samych rąk, bawełnianego sznurka i specjalnego grzebienia do wyczesywania. To nie tylko sztuka, za pomocą której wykonuje się ozdoby, tą metodą wyplata się również breloki, zawieszki, torby, siatki, podkładki pod talerze, wiszące kwietniki, dekoracje ścienne i okienne itp.

Różnorodność splotów oraz łączenie ich w wymyślne kompozycje pozwala tworzyć bogate wzory i wyroby.

>>> Galeria zdjęć <<<


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXIX
  • 45 czytań

Krystyna Krahelska z bratem Bohdanem, fot. z 1927Sierpień nieodzownie kojarzy nam się z latem i wakacjami, ale nie tylko. Pamiętamy bowiem również o krwawej ofierze Bohaterów Powstania Warszawskiego. 63 Dni Chwały. 63 Dni Heroicznej Walki… i gorycz porażki oraz osamotnienia. Wśród tych Bohaterów znalazła się także Krystyna Krahelska, która przez pewien okres swojego życia była związana z Brześciem i naszymi okolicami.

Urodziła się 24 marca 1914r. w rodzinnym majątku Mazurki (powiat baranowicki/gubernia mińska) na Polesiu. W czasie I wojny światowej jej rodzina wraz z pozostałymi mieszkańcami tych ziem została wysiedlona. Po wojnie gdy, rodzina Krahelskich wróciła do siebie zastała tylko zniszczenia i ruinę. W 1926r. przenieśli się do Brześcia nad Bugiem. Krystyna Krahelska rozpoczęła naukę w 3 klasie Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Romualda Traugutta. Dwa lata później została harcerką. Służba harcerska odcisnęła piętno na jej późniejszym życiu. Do końca pozostała wierna ideałom, na które złożyła przysięgę. Mając 14 lat zaczęła śpiewać i pisać wiersze, początkowo notowane w tajemnicy przed bliskimi. W 1931r. wyjechała za granicę, by uczestniczyć w Zlocie Skautów Słowiańskich w Pradze. W 1932 r. ukończyła szkołę i zdała maturę. Wyjechała do stolicy. Na Uniwersytecie Warszawskim wpierw studiowała geografię, a następnie przeniosła się na etnografię.


KONKURS "NASZ CHLEB NAJLEPSZY"

W związku ze zbliżającymi się XXIII Dożynkami Powiatowymi w Drelowie w dniu 3 września 2023 r. organizowany jest konkurs "Nasz Chleb Najlepszy".

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału!

>>> Regulamin Konkursu <<<

>>> Zgłoszenie <<<


PAINTBALL NA DZIELE MIĘDZYFORTOWYM KOBYLANY I

Gra w paintball to doskonały wybór na spędzenie wolnego czasu w niecodzienny sposób. Jest to militarna gra zespołowa, nietypowa atrakcja, która ma wielu zwolenników i sprawia najwięcej frajdy na świeżym powietrzu.

>>> Galeria zdjęć <<<

8 sierpnia 2023 obudziliśmy ducha rywalizacji organizując Paintball przy Dziele Międzyfortowym Kobylany I. Dodatkowo na naszych uczestników czekały dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa i ognisko z kiełbaskami. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy masę pozytywnej energii, a to wtorkowe popołudnie upłynęło na wyśmienitej zabawie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zapraszamy do śledzenia naszego Fanpage oraz korzystania z wakacyjnej oferty Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.