Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

ZAWODY W PODNOSZENIU CIĘŻARÓW - MAŁASZEWICZE 2021
  • 30 czytań

Kliknij aby powiększyćWeekend zmagań 2–3 października 2021r. upłynął pod znakiem rywalizacji w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików do lat 15 oraz w X Turnieju o Puchar Wójta Gminy Terespol w podnoszeniu ciężarów. Ale była to również okazja, by w sposób szczególny uczcić Jubileusz 10 - lecia istnienia Sekcji Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany.

 

Galerie zdjęć:

>> Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików do lat 15 <<

>>> X Turniej o Puchar Wójta Gminy Terespol <<<


ECHA PRZESZŁOŚCI część IX
  • 27 czytań

Kliknij aby powiększyćNa skraju wsi Neple, w otoczeniu starych lip stoi kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zbudowany w 1769r., zastąpił wcześniej istniejącą, drewnianą cerkiew unicką wzniesioną przez Adama Skaszewskiego herbu Grabie. Fundatorami nowego, murowanego kościoła byli ówcześni właściciele nepelskiego majątku: Franciszek Ursyn Niemcewicz herbu Rawicz i jego żona Anna z Korotyńskich. Świątynia otrzymała wezwanie Świętego Ducha i nadal należała do wyznawców obrządku unickiego. W 1873r., dwa lata przed oficjalną likwidacją unickiej diecezji chełmskiej władze carskie odebrały ją unitom i przekazały parafii prawosławnej. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1915r. została zamknięta i była nieczynna przez trzy lata. 1 czerwca 1919r. ks. Leon Kalinowski proboszcz parafii Malowa Góra dokonał obrzędu rekoncyliacji (przywrócenia) na świątynię rzymsko-katolicką. Niespełna trzy miesiące później, na początku września Biskup Podlaski ks. Henryk Przeździecki swoim dekretem powołał do istnienia nową parafię w Neplach. W 1920 r. dokonano gruntownego remontu obiektu uszkodzonego podczas działań wojennych. W II poł. XX w. wybudowano chór (1957r.) i otoczono kościół ceglanym murem z dzwonnicą (1969r.). Natomiast już w XXI w. na nowo otynkowano elewacje oraz przeprowadzono prace restauracyjne we wnętrzu łącznie z renowacją ołtarza głównego.


Szkolenie on-line PROJEKTOWANIE GRAFICZNE
ZAWODY W PODNOSZENIU CIĘŻARÓW - MAŁASZEWICZE 2021

Kliknij aby powiększyć


OTWARCIE WYSTAWY - HISTORIA 34 PUŁKU PIECHOTY
  • 61 czytań

Kliknij aby powiększyćW niedzielę 19 września 2021r. na Dziele Międzyfortowym Kobylany I nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Historia 34 Pułku Piechoty” przygotowanej w ramach projektu „… bo Niepodległa jest dla wszystkich” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

>>> Galeria zdjęć <<<

Wystawa składa się z kilkunastu plansz z tekstem i archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi dzieje 34 Pułku Piechoty. Narrację uzupełniła prelekcja lokalnego regionalisty i miłośnika historii. W ramach wykładu uczestnicy spotkania mogli poznać losy 34 PP. Wystawa dostępna jest zwiedzającym do 11 listopada 2021r. w godzinach otwarcia Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, tj. od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-15.30 oraz w niedzielę w godz. 12.00-18.00. Serdecznie zapraszamy!


GALERIA ZDJĘĆ Z DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH 2021