Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

By dać świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli…

Utrzymywanie porządku przy obiektach, nagrobkach i cmentarzach wojennych to jedno z wielu działań jakie w swoim zakresie ma Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. Tak jak w latach poprzednich również w tym roku, przed świętem zmarłych, zadbaliśmy o miejsca pamięci rozproszone na terenie gminy Terespol. Z szacunku do tradycji i poszanowania uporządkowaliśmy kilkanaście obiektów, by dać świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli.    

Kliknij aby powiększyć

Obiekty objęte opieką:

- Mogiła wojenna w Michalkowie
- Mogiły wojenne w Neplach
- Cmentarz wojenny w Kuzawce
- Cmentarz wojenny w Kobylanach
- Mogiły wojenne w Lebiedziewie
- Mogiła wojenna w Samowiczach
- Mogiła wojenna w Małaszewiczach Małych

>>> Galeria zdjęć <<<


Święto Niepodległości w Gminie Terespol

Kliknij aby powiększyć


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XX
  • 53 czytań

Lotnisko w Krośnie, 1939, źródło: www.fotopolska.euJesienne niebo skłania nas do refleksji. Kojarzy nam się z tragedią II wojny światowej. Wrześniowe, październikowe… Sześć długich lat wojny. W tamtym czasie w przestworzach królowali piloci myśliwców i bombowców. Wśród nich był również nasz krajan - Józef Pawlik. Urodził się 17 września 1921r. w Terespolu. Pochodził z rodziny niezamożnych rolników z Łobaczewa i uczęszczał do łobaczewskiej Szkoły Powszechnej. Mieszkając w okolicy powstającego wojskowego lotniska w Małaszewiczach zafascynował się lotnictwem oraz samolotami. Był na tyle zdeterminowany, aby w 1938r. dostać się do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Świeciu nad Wisłą. Szkołę tę kilka miesięcy wcześniej przeniesiono tu z Bydgoszczy. Po 8 października tegoż roku naukę kontynuował w Krośnie, całą bowiem szkołę dyslokowano na południe kraju ze względu na zagrożenie ze strony III Rzeszy Niemieckiej. Szkolił się m.in. na samolotach PWS-18 i PWS-28 oraz odbywał loty szybowcem w okolicach Ustrzyk Dolnych.


Oliver Jabkiewicz Mistrzem Polski Młodzików!
  • 47 czytań

Kliknij aby powiększyćW dniach 20-23 października 2022r. w Sokołowie Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w podnoszeniu ciężarów. Do rywalizacji stanęło 9 zawodników Sekcji Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany.

>>> Galeria zdjęć <<<

Mistrzem Polski w kategorii wagowej 96 kg został Oliver Jabkiewicz, który uzyskał 215 kg  w dwuboju (95+120 kg). Dwukrotnie atakował on Rekord Polski w podrzucie. Jednak obie próby z ciężarem 135 kg były minimalnie nieudane. Drugim medalistą w dwuboju został Miłosz Kasprzuk w kat. 89 kg, który z wynikiem 168 kg (77+91 kg) zajął III miejsce.


Jesienna Biesiada w Małaszewiczach
  • 59 czytań

Kliknij aby powiększyćPo gorącym i pogodnym lecie, podczas którego całe dnie można było spędzać poza domem, na działkach czy nad wodą, krótkie jesienne dni wprowadzają czas nostalgii i odpoczynku, a coraz dłuższe wieczory wydają się nużące i nudne... Jednak nie dla Klubu Seniora z Małaszewicz. 

Kliknij aby powiększyćW dniu 9 października 2022r. w świetlicy w Małaszewiczach odbyła się Jesienna Biesiada, której organizatorami był klub seniora „Złoty Wiek”. Spotkanie to miało na celu nie tylko aktywizację i integrację środowiska seniorów, ale również wszystkich mieszkańców Małaszewicz i okolic.


ZAWODY W PODNOSZENIU CIĘŻARÓW - MAŁASZEWICZE 2022
  • 67 czytań

Kliknij aby powiększyćAndżelika Młynarczyk z Olimpijczyka Łuków (rwanie 61 kg, podrzut 72 kg w kategorii do 55 kg) i Oliver Jabkiewicz z GCK Kobylany (rwanie 105 kg, podrzut 132 kg w kategorii do 96 kg) zostali najlepszymi w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików, które odbyły się w sobotę 8 października 2022r. w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach. W zawodach wzięło udział 37 zawodników i 24 zawodniczki w wieku 13-15 lat.

>>> Galeria zdjęć <<<

Spośród zawodników SPC GCK Kobylany wystartowali również:

- Paweł Stempniewski (rwanie 36 kg, podrzut 47 kg) Kliknij aby powiększyćzajmując 2 miejsce w kategorii do 45 kg;

- Jakub Nowak w debiucie na pomoście (rwanie 37 kg, podrzut 48 kg) 6 miejsce w kategorii do 61 kg;

- Jakub Cygan (rwanie 56 kg, podrzut 71 kg) – 2 miejsce w kategorii do 67 kg;

- Miłosz Kasprzuk (rwanie 75 kg, podrzut 90 kg) – 2 miejsce w kategorii do 73 kg;

- Dawid Greczuk (rwanie 60 kg, podrzut 75 kg) – 3 miejsce w kategorii do 73 kg;

- Filip Romanowicz (rwanie 61 kg, podrzut 77 kg) – 2 miejsce w kategorii +96 kg;