- 129 czytań
1 września 1939r. wiele miejscowości w II Rzeczypospolitej miało „swoje Westerplatte”, w tym także Gmina Terespol. Naszym symbolem początku grozy wojennej stało się bombardowanie Bazy Lotniczej w Małaszewiczach.
W piątek 1 września 1939 roku około godziny 5.00 rano nad lotniskiem pojawił się nieoznakowany niemiecki samolot Dornier-17. Kilkadziesiąt minut później nad Małaszewicze nadleciało kilkanaście Dornierów i zrzuciło pierwsze bomby. Polska obrona odpowiedziała nieskutecznym ogniem. Do 10 września Luftwaffe prowadziło regularne bombardowania bazy lotniczej niszcząc ogromną część infrastruktury. 11 września załoga lotniska otrzymała rozkaz ewakuacji na Wschód - przez Brześć, Kowel, Buczac, Stanisławów do Horodenki.
- 27 czytań
1 września 2024R. na terenie Stadionu sportowego GLKS – T Tytan w Wisznicach, odbyły się XXIV Dożynki Powiatowe. Pierwszym punktem tego dorocznego święta plonów była tradycyjnie Msza święta, po której nastąpił uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego z wieńcami i delegacjami gmin powiatu bialskiego.
Tegoroczny wieniec dożynkowy, który reprezentował gminę Terespol wykonały własnoręcznie mieszkanki wsi Samowicze: Paulina Krzyżanowska, Małgorzata Wasiluk, Alicja Krzyżanowska i Elwira Iwaniuk. Pomocą przy zbiorze kłosów zbóż służyły dzieci Pauliny i Pawła Krzyżanowskich: Mikołaj, Jasiek i Dominik. Konstrukcję stelaża z drutu wykonał Paweł Krzyżanowski z ojcem Janem – sołtysem wsi Samowicze. Serdecznie dziękujemy!
- 28 czytań
28 lipca 1914r. wybuchła I wojna światowa określana mianem „Wielkiej Wojny”. Dwa dni później car Mikołaj II ogłosił powszechną mobilizację. Twierdze rosyjskie w tym brzeska przeszły na stan wojenny.
Nieudany plan „Blitzkrieg” na froncie zachodnim wymusił na niemieckim Sztabie Głównym przeniesienie wysiłków wojennych na front wschodni, w celu ratowania przed porażką sojuszniczej armii austro – węgierskiej. Na początku maja 1915r. armie niemiecka i austro – węgierska rozpoczęły intensywne działania wojenne na wschodzie. Całkowicie przełamały rosyjski front Południowo – Zachodni. Po tej klęsce naczelne dowództwo wojsk carskich podjęło decyzję o włączeniu m.in. Twierdzy Brzeskiej w skład frontu Północno – Zachodniego.
- 73 czytań
W pierwszym meczu Turnieju spotkały się drużyny PKS MAGNETO I FC WIERZBOWA. Mecz od samego początku był bardzo wyrównany i prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. Gdy wydawało się, że FC Wierzbowa wygra, w ostatniej akcji meczu drużyna PKS MAGNETO zdołała wyrównać i mecz zakończył się wynikiem 9:9. O zwycięstwie decydowały więc rzuty karne, w których lepsi okazali się zawodnicy PKS MAGNETO i zajęli I miejsce w turnieju.