XXIV Dożynki Powiatowe 2024

1 września 2024R. na terenie Stadionu sportowego GLKS – T Tytan w Wisznicach, odbyły się XXIV Dożynki Powiatowe. Pierwszym punktem tego dorocznego święta plonów była tradycyjnie Msza święta, po której nastąpił uroczysty przemarsz korowodu dożynkowego z wieńcami i delegacjami gmin powiatu bialskiego.

Tegoroczny wieniec dożynkowy, który reprezentował gminę Terespol wykonały własnoręcznie mieszkanki wsi Samowicze: Paulina Krzyżanowska, Małgorzata Wasiluk, Alicja Krzyżanowska i Elwira Iwaniuk. Pomocą przy zbiorze kłosów zbóż służyły dzieci Pauliny i Pawła Krzyżanowskich: Mikołaj, Jasiek i Dominik. Konstrukcję stelaża z drutu wykonał Paweł Krzyżanowski z ojcem Janem – sołtysem wsi Samowicze. Serdecznie dziękujemy!

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XL

28 lipca 1914r. wybuchła I wojna światowa określana mianem „Wielkiej Wojny”. Dwa dni później car Mikołaj II ogłosił powszechną mobilizację. Twierdze rosyjskie w tym brzeska przeszły na stan wojenny.

Nieudany plan „Blitzkrieg” na froncie zachodnim wymusił na niemieckim Sztabie Głównym przeniesienie wysiłków wojennych na front wschodni, w celu ratowania przed porażką sojuszniczej armii austro – węgierskiej. Na początku maja 1915r. armie niemiecka i austro – węgierska rozpoczęły intensywne działania wojenne na wschodzie. Całkowicie przełamały rosyjski front Południowo – Zachodni. Po tej klęsce naczelne dowództwo wojsk carskich podjęło decyzję o włączeniu m.in. Twierdzy Brzeskiej w skład frontu Północno – Zachodniego.

I Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Terespol - 30.08.2024

W pierwszym meczu Turnieju spotkały się drużyny PKS MAGNETO I FC WIERZBOWA. Mecz od samego początku był bardzo wyrównany i prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie. Gdy wydawało się, że FC Wierzbowa wygra, w ostatniej akcji meczu drużyna PKS MAGNETO zdołała wyrównać i mecz zakończył się wynikiem 9:9. O zwycięstwie decydowały więc rzuty karne, w których lepsi okazali się zawodnicy PKS MAGNETO i zajęli I miejsce w turnieju.

Nadbużański Festiwal Smaku i Tradycji & Bialskopodlaskie Święto Miodu

25 sierpnia 2024r. na Stanicy przy Kąpielisku w Kobylanach odbyła się ostatnia wakacyjna impreza plenerowa pn. Nadbużański Festiwal Smaku i Tradycji połączony z Bialskopodlaskim Świętem Miodu. Organizatorami imprezy była Gmina Terespol, Gminne Centrum Kultury w Kobylanach oraz Związek Pszczelarzy „Podlasie” z Białej Podlaskiej.

W programie niedzielnego wydarzenia znalazły się występy ludowych zespołów artystycznych m.in.: Zespołu „Podlasianki” z Rokitna i Zespołu Śpiewaczy Klubu Seniora „Złoty Wiek” z Małaszewicz, a na zakończenie zagrała Kapela Podwórkowa „Caravana” z Białej Podlaskiej, która porwała naszą publiczność do tańca.

Rajd Rowerowy „Szlakiem Nadbużańskim”

20 sierpnia 2024 roku odbył się Rajd Rowerowy „Szlakiem Nadbużańskim”, który przyciągnął okolicznych miłośników dwóch kółek. Trasa licząca około 30 km, wiodła przez malownicze tereny nadbużańskie, obfitujące w naturę oraz ciekawe miejsca. Mimo mżawki towarzyszącej uczestnikom, radość z jazdy oraz atmosfera wspólnej przygody sprawiły, że uczestnicy zapomnieli o drobnych niedogodnościach pogodowych.

TWIERDZA PEŁNA PRZYGÓD

19 sierpnia, w upalny poniedziałek dzieci uczestniczyły w grach i zabawach, które odbywały się przy Dziele Międzyfortowym Kobylany I. Zajęcia nosiły nazwę „Twierdza pełna przygód” i były jedną z atrakcji w ramach „Akcje na wakacje z GCK”.

Na początek młodzi uczestnicy wysłuchali historii o Twierdzy Brzeskiej. Pozyskana wiedza pomogła im rozwiązywać historyczne zagadki w czasie gry terenowej, będącej pierwszym punktem programu. Każda drużyna poszukiwaczy poradziła sobie z wyzwaniami i rozwiązała hasło główne. Następnie dzieci wzięły udział w mini turnieju strzeleckim. Rywalizacja była zacięta i wszyscy niczym Robin Hood chcieli wygrać zawody. Najlepsi otrzymali pamiątkowe nagrody. Po emocjach strzeleckich uczestnicy w drużynach grali w starą, dobrą grę – dwa ognia. Te zmaganie przyniosło nie mniej pozytywnych emocji jak poprzednia konkurencja.

Na koniec dla młodych uczestników zostało przygotowane ognisko.