- 601 czytań
Konstytucja 3 maja zarysowywała kształt reformy, a w zamyśle jej twórców stanowiła początek zmian przez wprowadzenie zasad regulujących organizację władz państwowych oraz praw i obowiązków obywateli.W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ze względu na utrzymujący się w kraju stan epidemii, tegoroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia odbyły się w skromnej formule, zachowując obowiązujące obostrzenia.
W symbolicznym geście połączonym z naszą pamięcią i wdzięcznością, oddając hołd twórcom Konstytucji, Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Romaniuk złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie.
- 521 czytań
Flaga w barwach biało – czerwonych jest naszym znakiem rozpoznawczym, symbolem naszego państwa, a jej kolory towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu.
Od początków państwa Piastów nasz symbol ojczyzny pomaga rodakom określić swoją narodowość. Flaga reprezentowała króla polskiego za granicą i na wszystkich podległych mu ziemiach. Na nią przysięgali książęta lenni podczas uroczystych hołdów.
- 573 czytań
W dniach 23-25 kwietnia 2021 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów. W zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się sztangiści GCK Kobylany.
Z medalami z imprezy powrócili bracia Łukasz (złoty medal w kat. wag. 55 kg) i Kacper Bogusz (srebrny medal w kat. 61 kg). Szóste lokaty wywalczyli Sebastian Kłos (73 kg) i Hubert Myć (+109 kg).
Gratulujemy!
W związku ze zbliżającym się Świętem Flagi
i Świętem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja serdecznie zapraszamy
mieszkańców gminy Terespol po bezpłatne flagi narodowe.
Flagę można odebrać w biurze obsługi Urzędu Gminy Terespol
Umieśćmy je w oknach, na balkonach, w uchwytach na fasadach budynków
z zachowaniem szacunku dla naszego narodowego symbolu.
Spędźmy te święta radośnie i z dumą!
- 562 czytań
Na wysokiej skarpie, w pobliżu starorzecza Bugu znajduje się krzyczewski dwór. Murowany z cegły, parterowy, przykryty dwuspadowym dachem. Cały ciężar dekoracyjności tej ziemiańskiej siedziby skupiono w elewacjach szczytowych. Front skierowany na południowy zachód zdobił niegdyś czterokolumnowy portyk w stylu toskańskim. Naroża budynku zaznaczono boniowaniem (ozdobnym opracowaniem lic kamiennych płyt). Szczyty otrzymały kształt sześciouskokowej, schodkowej attyki (ścianki) z dużym, trójdzielnym oknem po środku. Wokół otworu okiennego widnieją prostokątne blendy (płytkie nisze) z krenelażem (ząbkami naśladującymi wykończenie muru obronnego). Wierzchołki attyk wieńczą stylizowane lilie.