Kiedy pomysłów na ferie brak, z pomocą przychodzi GCK w Kobylanach!

Kliknij aby powiększyćFerie zimowe to nie tylko odpoczynek, ale również okazja do tego by dobrze się bawić. Nie zawsze uatrakcyjnieniem ferii jest wyjazd z rodzicami w góry czy na zimowiska. Często większym powodzeniem cieszą się ciekawe zajęcia w miejscu zamieszkania czy urozmaicone aktywności, angażujące grupy rówieśnicze z lokalnego środowiska. Okazję aby się o tym przekonać miały dzieci z gminy Terespol, które w tym roku skorzystały z oferty Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

Kliknij aby powiększyćPierwszy tydzień ferii w gminie Terespol, przypadający w dniach od 14 do 18 lutego 2022r. z pewnością nie był czasem bezużytecznie straconym przed telewizorem czy komputerem. Już pierwszego dnia ponad dwudziestoosobowa grupa uczestniczyła w wyjeździe autokarowym do Kina Merkury w Białej Podlaskiej oraz do Przystani Zabawy w Woskrzenicach Dużych, gdzie pod czujnym okiem opiekunów dzieci mogły szaleć do woli. Zwieńczeniem wyjazdu była smaczna pizza dla wszystkich.

>>> Galeria zdjęć - KINO i Przystań Zabawy <<<

Kliknij aby powiększyćWtorek był Dniem Pełnym Przygód w Dziele Międzyfortowym Kobylany I. Uczestnicy mieli okazję  pogłówkować się w grze terenowej, zmagali się również z rebusami, wykreślankami i grami na logikę, a dodatkowo każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do celu z łuku. Na zakończenie odbyło się ognisko, przy którym można było nie tylko ogrzać się i wypić ciepłą herbatę, ale również upiec sobie kiełbaskę.

>>> Galeria - Twierdza Pełna Przygód <<<

Kliknij aby powiększyćTrzeciego dnia ferii już o świcie amatorzy wrażeń zebrali się na placu przed budynkiem Urzędu Gminy, aby autokarem wyruszyć na kolejną wycieczkę, tym razem do Alpakalandu w Ogrodnikach. Alpakaland to małe gospodarstwo agroturystyczne, które zajmuje się hodowlą zwierząt pochodzących z Ameryki Południowej – Alpakami. Na miejscu dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o życiu i pielęgnacji tych, jak się później okazało, zabawnych zwierząt. Właścicielka gospodarstwa oprócz wiedzy teoretycznej zasypywała dzieci ciekawostkami i zabawnymi historiami dotyczącymi swoich podopiecznych. Dzieci miały możliwość przebywania ze zwierzętami w zagrodzie i na wybiegu, samodzielnie je karmiły oraz głaskały ich miękkie futerko. Spotkanie z „milusińskimi” nie mogło niestety trwać zbyt długo, więc po ciepłym posiłku opuściliśmy gospodarstwo.  W drodze powrotnej opiekunowie zapowiedzieli uczestnikom wyjazdu  małą niespodziankę, którą okazał się pyszny deser w lokalnej restauracji.

>>> Galeria zdjęć - ALPAKALAND <<<

Kliknij aby powiększyćW przedostatni dzień ferii dzieci miały okazję sprawdzić się w bardzo przydatnej dziedzinie rzemiosła jakim jest szycie igłą. Nasi szwacze wzięli udział w warsztatach twórczych – Zrób Maskotkę, której inicjatorką była bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach. Podczas zajęć uczestnicy zostali odpowiednio poinstruowani i zapoznani z fachem, po czym pozyskaną wiedzę wykorzystali w praktyce. Wynikiem tej, jak się okazało ciężkiej i wymagającej cierpliwości pracy, były przytulne króliczki i pieski, które każde z dzieci mogło zabrać do domu.

>>> Galeria zdjęć - WARSZTATY Zrób maskotkę <<<

Kliknij aby powiększyćOstatniego dnia ferii z Gminnym Centrum Kultury odbyła się Noc w Bibliotece, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednak tegoroczna edycja, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, miała nieco zmienioną formę, bowiem nie trwała jak w latach ubiegłych całą noc, a jedynie w godzinach od 16.00 do 22.00. Nie przeszkodziło to jednak naszym nocnym markom, by świetnie się bawić i ten ograniczony czas w pełni i dobrze wykorzystać. Tradycyjnie podczas „nocowania” dzieci odwiedziły siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej już w nowej lokalizacji. Zapoznały się ze strukturą organizacyjną jednostki, z głównymi założeniami, celami i funkcjami jakie pełni nasza Biblioteka. Rozmawialiśmy o rodzajach dostępnej dla czytelników literatury i prasy, regulaminie wypożyczeń i zwrotów książek, bazie zbiorów, katalogu on-line i wyszukiwaniu pozycji. Na zakończenie wizyty wszyscy otrzymali kolorowe zakładki do książek z logo GBP w Kobylanach. Kolejnym punktem wieczoru był drużynowy test wiedzy o literaturze dla dzieci. Każda grupa zmagała się z zagadkami i rebusami literackimi dotyczącymi najpiękniejszych polskich i zagranicznych bajek. Rywalizacja była zawzięta, emocje rosły z minuty na minutę, jednak wyniki ostatecznie wyrównały się w ostatnim etapie zabawy. Po zabawie z literaturą przyszedł czas na gry logiczne z domino oraz grę integracyjną budującą zaufanie w zespole – wieżę liderów. Nie obyło się bez popularnej zabawy tańca wokół krzeseł, gry w zbijaka, skakanki czy ulubionej zabawy w kolory. W programie znalazły się również grupowe zabawy zręcznościowe.  Pomimo wygranych czy przegranych rund dzieci nie żywiły do siebie urazy wręcz wspierały się w rozgrywkach i starały się grać fair play by nikt nie czuł się pokrzywdzony. Jedyną chwilą wytchnienia w tym nocnym maratonie zajęć była kolacja oraz słodki poczęstunek, nie trwało to jednak długo, bowiem tą przerwą nasi uczestnicy doładowali swoje baterie i pełni entuzjazmu i energii wrócili na salę główną, by jeszcze do godz. 22.00 móc je w pełni wyczerpać.

Kliknij aby powiększyćJest nam niezmiernie miło, że mogliśmy bawić się razem z Wami i spędzić ten czas w tak doborowym towarzystwie. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Wam wielu pozytywnych wrażeń podczas tych pięciu dni ferii i że będziemy mogli się z Wami spotykać coraz częściej! Zapraszamy do śledzenia nas na Fanpage Gminnego Centrum Kultury, abyście byli na bieżąco ze wszystkimi działaniami i ofertami, które do Was kierujemy. Do zobaczenia.