- 408 czytań
Listopad to miesiąc zadumy nad sensem życia, jego przemijalnością oraz nad wiecznością. Przypomina nam, że jako kruche, śmiertelne istoty jesteśmy włączeni w odwieczny cykl przemijalności. Rodzimy się, żyjemy i umieramy. Wierzymy jednak, że podobnie jak Natura odrodzimy się do nowego, innego życia. W tym czasie częściej niż zwykle odwiedzamy cmentarze.
W Koroszczynie naprzeciw świetlicy wiejskiej znajduje się wzniesienie. Było to prawdopodobnie cerkwisko – miejsce gdzie w przeszłości stała unicka i prawosławna cerkiew. Świątynia istniała od lat 70-tych XVI w. do I pierwszej wojny światowej. Otaczały ją mogiły mieszkańców oraz żołnierzy z Dywizji K. Sierakowskiego, którzy stoczyli bitwę pod Terespolem w 1794 r. z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez gen. A. Suworowa. Dziś z cmentarzyska pozostały jedynie dwa groby umiejscowione za dumnie wznoszącym się Pomnikiem Niepodległości.
- 500 czytań
10 listopada 2022r. na sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 104 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości połączone z Gminnym Dniem Strażaka, obchodzonym w roku Jubileuszowym 30 lecia Gminy Terespol.
Wśród zaproszonych gości był m.in.: Pan Szymon Semeniuk – Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Małaszewiczach, przedstawiciele Rady Gminy Terespol: Pan Adam Sepczuk, Pan Jan Krzyżanowski, druhowie i emeryci: Ochotniczej Straży Pożarnej w Koroszczynie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Neplach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyczewie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bohukałach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęgach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Murawcu oraz gospodarze: Pan Krzysztof Iwaniuk - Wójt Gminy Terespol, Pan Mieczysław Romaniuk - Przewodniczący Rady Gminy Terespol, Pan Bogdan Daniluk - Zastępca Wójta Gminy Terespol, Pani Danuta Wowczeniuk - Sekretarz Gminy Terespol, Pani Dorota Szelest – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury oraz Pan Władysław Kowal – Komendant Gminny OSP.
Utrzymywanie porządku przy obiektach, nagrobkach i cmentarzach wojennych to jedno z wielu działań jakie w swoim zakresie ma Gminne Centrum Kultury w Kobylanach. Tak jak w latach poprzednich również w tym roku, przed świętem zmarłych, zadbaliśmy o miejsca pamięci rozproszone na terenie gminy Terespol. Z szacunku do tradycji i poszanowania uporządkowaliśmy kilkanaście obiektów, by dać świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli.
Obiekty objęte opieką:
- Mogiła wojenna w Michalkowie
- Mogiły wojenne w Neplach
- Cmentarz wojenny w Kuzawce
- Cmentarz wojenny w Kobylanach
- Mogiły wojenne w Lebiedziewie
- Mogiła wojenna w Samowiczach
- Mogiła wojenna w Małaszewiczach Małych