SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT "VELO FORT"

ECHA PRZESZŁOŚCI część X

Stacja kolejowa Małaszewicze, październik 1942 r. Fotografia z: www.fotopolska.eu Teren stacji kolejowej Małaszewicze i okoliczne lasy stały się podczas okupacji niemieckiej ważnym ośrodkiem polskiego ruchu oporu. Działały tu Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne, już od 1940 r. współpracujące z miejscowymi kolejarzami. Jesienią 1943r. Rejon IV AK Obwodu Biała Podlaska zorganizował tajną Szkołę Podchorążych i Podoficerów AK w Małaszewiczach. W październiku tegoż roku, oficjalnego otwarcia szkoły dokonał jej komendant kpt. Lucjan Koblański ps. „Lubicz”. Kierowano do niej żołnierzy z trzech obwodów: Biała Podlaska, Radzyń Podlaski i Łuków. Szkolenie prowadzono w oparciu o przedwojenne regulaminy i instrukcje. Istniało 12 przedmiotów kierunkowych: wyszkolenie bojowe, wyszkolenie strzeleckie, taktyka, terenoznawstwo, nauka o broni, służba wewnętrzna, musztra, walka granatem, organizacja armii, służba łączności, pionierka i obrona przeciwpancerna. Warto wspomnieć, iż priorytetem szkolenia bojowego było wyszkolenie dowódców plutonów (Szkoła Podchorążych) i pojedynczego strzelca (Szkoła Podoficerów). Grono wykładowców tworzyli: kpt. Lucjan Koblański ps. „Lubicz”, rtm. Edward Maruszczak ps. „Edmund”, por. inż. Zbigniew Lipskowski ps. „ Zbigniew”, por. inż. Stefan Persidok ps. „Kamień”, ppor. Tadeusz Osiński ps. „Wojtek”, ppor. inż. Czesław Rosiński ps. „Kozioł”, chor. Władysław Jasiński ps. „Grab” oraz st. sierż. Stanisław Celmer.

Warsztaty plastyczne dla dzieci pt. "Kto Ty jesteś?"

Warsztaty rękodzielnicze dla seniorów - PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERACH

ZAWODY W PODNOSZENIU CIĘŻARÓW - MAŁASZEWICZE 2021

Kliknij aby powiększyćWeekend zmagań 2–3 października 2021r. upłynął pod znakiem rywalizacji w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików do lat 15 oraz w X Turnieju o Puchar Wójta Gminy Terespol w podnoszeniu ciężarów. Ale była to również okazja, by w sposób szczególny uczcić Jubileusz 10 - lecia istnienia Sekcji Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany.

Galerie zdjęć:

>> Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Młodziczek i Młodzików do lat 15 <<

>>> X Turniej o Puchar Wójta Gminy Terespol <<<

ECHA PRZESZŁOŚCI część IX

Kliknij aby powiększyćNa skraju wsi Neple, w otoczeniu starych lip stoi kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zbudowany w 1769r., zastąpił wcześniej istniejącą, drewnianą cerkiew unicką wzniesioną przez Adama Skaszewskiego herbu Grabie. Fundatorami nowego, murowanego kościoła byli ówcześni właściciele nepelskiego majątku: Franciszek Ursyn Niemcewicz herbu Rawicz i jego żona Anna z Korotyńskich. Świątynia otrzymała wezwanie Świętego Ducha i nadal należała do wyznawców obrządku unickiego. W 1873r., dwa lata przed oficjalną likwidacją unickiej diecezji chełmskiej władze carskie odebrały ją unitom i przekazały parafii prawosławnej. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1915r. została zamknięta i była nieczynna przez trzy lata. 1 czerwca 1919r. ks. Leon Kalinowski proboszcz parafii Malowa Góra dokonał obrzędu rekoncyliacji (przywrócenia) na świątynię rzymsko-katolicką. Niespełna trzy miesiące później, na początku września Biskup Podlaski ks. Henryk Przeździecki swoim dekretem powołał do istnienia nową parafię w Neplach. W 1920 r. dokonano gruntownego remontu obiektu uszkodzonego podczas działań wojennych. W II poł. XX w. wybudowano chór (1957r.) i otoczono kościół ceglanym murem z dzwonnicą (1969r.). Natomiast już w XXI w. na nowo otynkowano elewacje oraz przeprowadzono prace restauracyjne we wnętrzu łącznie z renowacją ołtarza głównego.