WARSZTATY PALM WIELKANOCNYCH

Przed nami Niedziela Palmowa, święto przypadające na siedem dni przed Wielkanocą. Z tej okazji 30 marca 2023r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach gościła w swojej siedzibie dzieci wraz z rodzicami, które wzięły udział w warsztatach Palm Wielkanocnych.

Tradycyjna palma wielkanocna składa się  przede wszystkim z gałązek wierzbowych, które  symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Według tradycji Palmy przetrzymuje się w domach przez cały rok, ponieważ służą nie tylko w Niedzielę Palmową, ale również jako kropidło. W gospodarstwach święci się nią zboże i głaszcze bydło, np. krowy, by dawały więcej mleka. Ponadto nakazuje się połknąć kotka z bazi, aby przez kolejny rok nie bolało gardło. Z kolei popiół ze spalonych palm przetrzymuje się, by podczas Środy Popielcowej w kolejnym roku posypać nim głowy.

Z biegiem czasu wygląd palmy z prostego wierzbowego bukietu zmienił się w palmy bogato zdobione, dekorowane przede wszystkim bukszpanem, barwinkiem, tujami, cisem, kolorowymi kłosami zboża, wstążkami, krepiną, ptasimi piórami i kwiatami. Z takich właśnie materiałów uczestnicy warsztatów zdobili w czwartkowe popołudnie swoje palmy, a efekty ich pracy można podziwiać przeglądając naszą galerię zdjęć.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, a tym samym podtrzymywanie tradycji wielkanocnych.