18 stycznia br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja inaugurująca cztery konkursy skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich: Rolnik z Lubelskiego 2024, Ekolubelskie 2024, Nasz Sołtys 2024 oraz Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO.
Szczegóły pod linkiem: https://www.lubelskie.pl/aktualnosci/konferencja-inaugurujaca-konkursy-dla-mieszkancow-obszarow-wiejskich/
- 346 czytań
12 stycznia 2024r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol już po raz drugi odbyło się niecodzienne spotkanie. Spotkanie, które było uhonorowaniem zaangażowania oraz pięknej i szlachetnej działalności społecznej Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Terespol.
Serdeczne podziękowania za działalność kulturalną oraz kultywowanie tradycji ludowych przekazał wszystkim licznie zgromadzonym Paniom i Panom Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk. Do życzeń dołączyła się również Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach Dorota Szelest, która podkreśliła jaką pomocą i wsparciem są obecnie Koła, które inicjując wszelkie działania i inicjatywy integrujące lokalną społeczność, niewątpliwie podnoszą poziom życia na wsi.
- 183 czytań
W 1912r. Komitet Sztabu Generalnego zatwierdził ostateczny plan generalnego rozwoju Twierdzy Brzeskiej, zakładający budowę II (głównego) Pierścienia 12 fortów. Wśród mających powstać obiektów znajdował się Fort „I” w Żukach należący do Umocnienia Terespolskiego.
Pierwotnie na jego lokalizację wybrano okolice wsi Murawiec. Jednak podmokły i niestabilny teren nie sprzyjał tej realizacji. W związku z tym wybrano nowe miejsce, 1,5km na południe od poprzedniego, w pobliżu wsi Żuki. Zmiana lokalizacji nie wpłynęła znacząco na zmianę w planie budowy obiektu. Kierowanie pracami oraz realizację powierzono kpt. Dmitrijowi M. Karbyszewowi, który wcześniej nadzorował modernizację Fortu VII w Łobaczewie i był jego komendantem. Budowę fortu w Żukach rozpoczęto dopiero w maju 1914r. Wybuch I wojny światowej zakłócił prace i spowodował, że powstał obiekt o charakterze półstałym (ziemno-betonowym), częściowo skazamatowany, będący większą kopią półstałych fortów wznoszonych na międzypolach oraz pozycjach wysuniętych (polowych).