Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXVI

Każda miejscowość posiada swoją historię i swoje pomniki przeszłości. W Krzyczewie jednym z nich jest kościół pw. św. Jerzego, nazywany przez mieszkańców „perełką”.

Data postania pierwszej świątyni nie jest znana. Została zbudowana za pierwotnych właścicieli Krzyczewskich. Nosiła wezwanie św. Dymitra (Demetriusza Męczennika). W II poł. XVII w. została poważnie uszkodzona, zapewne w wyniku najazdów obcych wojsk na te tereny. W 1675r. nowi właściciele majątku podstoli brzeski Daniel Felicjan Zembocki i jego żona Zofia z Jurzyców ufundowali nową cerkiew unicką na miejscu poprzedniej, zachowując wcześniejsze wezwanie. W skład parafii wchodziły miejscowości Krzyczew i Mokrany.

Pierwszy szczegółowy opis (sporządzony po wizytacji) świątyni pochodzi z 1726r. Cerkiew składała się z trzech części: nawy na planie kwadratu oraz prezbiterium i kruchty – na rzucie prostokąta. W kruchcie mieściła się dzwonnica z dwoma dzwonami. W ołtarzu głównym za ikonostasem znajdował się obraz Najświętszej Maryi Panny. Cerkiew była urządzona skromnie i posiadała spore braki w sprzęcie liturgicznym. Sytuacja z wyposażeniem poprawiła się dopiero na początku XIX w.

PIKNIK MAJOWY - Świętujemy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

DZIEŁO MIĘDZYFORTOWE KOBYLANY I - INFORMACJA

Zaproszenie do składania ofert - Festiwal KULTURA BEZ GRANIC 2023

Kobylany, dnia 11.04.2023r.

Zapraszamy do składania ofert
na imprezę plenerową pn.
XVIII Festiwal KULTURA BEZ GRANIC
która odbędzie się 01.07.2023r.

w zakresie:

>>> usługi wesołego miasteczka <<<

>>> gastronomii i sprzedaży napojów <<<

>>> prowadzenia działalności handlowej <<<