ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXIX

Krystyna Krahelska z bratem Bohdanem, fot. z 1927Sierpień nieodzownie kojarzy nam się z latem i wakacjami, ale nie tylko. Pamiętamy bowiem również o krwawej ofierze Bohaterów Powstania Warszawskiego. 63 Dni Chwały. 63 Dni Heroicznej Walki… i gorycz porażki oraz osamotnienia. Wśród tych Bohaterów znalazła się także Krystyna Krahelska, która przez pewien okres swojego życia była związana z Brześciem i naszymi okolicami.

Urodziła się 24 marca 1914r. w rodzinnym majątku Mazurki (powiat baranowicki/gubernia mińska) na Polesiu. W czasie I wojny światowej jej rodzina wraz z pozostałymi mieszkańcami tych ziem została wysiedlona. Po wojnie gdy, rodzina Krahelskich wróciła do siebie zastała tylko zniszczenia i ruinę. W 1926r. przenieśli się do Brześcia nad Bugiem. Krystyna Krahelska rozpoczęła naukę w 3 klasie Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. Romualda Traugutta. Dwa lata później została harcerką. Służba harcerska odcisnęła piętno na jej późniejszym życiu. Do końca pozostała wierna ideałom, na które złożyła przysięgę. Mając 14 lat zaczęła śpiewać i pisać wiersze, początkowo notowane w tajemnicy przed bliskimi. W 1931r. wyjechała za granicę, by uczestniczyć w Zlocie Skautów Słowiańskich w Pradze. W 1932 r. ukończyła szkołę i zdała maturę. Wyjechała do stolicy. Na Uniwersytecie Warszawskim wpierw studiowała geografię, a następnie przeniosła się na etnografię.

KONKURS "NASZ CHLEB NAJLEPSZY"

W związku ze zbliżającymi się XXIII Dożynkami Powiatowymi w Drelowie w dniu 3 września 2023 r. organizowany jest konkurs "Nasz Chleb Najlepszy".

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału!

>>> Regulamin Konkursu <<<

>>> Zgłoszenie <<<

PAINTBALL NA DZIELE MIĘDZYFORTOWYM KOBYLANY I

Gra w paintball to doskonały wybór na spędzenie wolnego czasu w niecodzienny sposób. Jest to militarna gra zespołowa, nietypowa atrakcja, która ma wielu zwolenników i sprawia najwięcej frajdy na świeżym powietrzu.

8 sierpnia 2023 obudziliśmy ducha rywalizacji organizując Paintball przy Dziele Międzyfortowym Kobylany I. Dodatkowo na naszych uczestników czekały dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa i ognisko z kiełbaskami. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy masę pozytywnej energii, a to wtorkowe popołudnie upłynęło na wyśmienitej zabawie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i zapraszamy do śledzenia naszego Fanpage oraz korzystania z wakacyjnej oferty Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

Otwarty Turniej Fifa 19

Pierwszego sierpnia (we wtorek) w Dziele Międzyfortowym Kobylany I odbył się kolejny Otwarty Turniej Fifa 19 na konsoli. Mimo niższej niż na dworze temperatury we wnętrz panował gorący klimat związany z rywalizacją e-sportową.

Uczestnicy byli zdeterminowani i skupieni. Każdy mecz był ważny. Każdy mecz był zacięty niczym finały Mistrzostw Świata czy spotkania derbowe. Królowała piłka w elektronicznym wydaniu, wyzwalająca pozytywne i zdrowe emocje. Na turnieju nie zabrakło także kibiców szczerze dopingujących swoich faworytów.  Ich doping odbijał się w starych, carskich murach koszar i wibrował w uszach niczym niegdyś huk wybuchających pocisków.

Piknik Rodzinny w Neplach

Pikniki rodzinne to w ostatnim czasie bardzo popularna forma rozrywki naszej społeczności lokalnej. A to wszystko za sprawą szeroko pojętej działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

30 lipca 2023r. w niedzielne popołudnie „na górce” w Neplach odbył się Piknik Rodzinny, którego organizatorem były tamtejsze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, Sołtys wsi Neple Justyna Stasiak oraz OSP Neple. Organizatorów i uczestników swoją obecnością zaszczycił m.in.: Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz Dyrektor GCK Kobylany Pani Dorota Szelest.

Biwak Letni – Przygody Czas!

Biwak jak sama nazwa wskazuje to obozowanie pod gołym niebem, spanie w śpiworach, namiotach. To czas na wyzwania zespołowe, rozpalanie ogniska, wspólne przygotowywanie posiłków, ciekawe gry i zabawy ruchowe, nocne podchody itp. atrakcje. A wakacje to idealny okres na spędzanie wolnego czasu właśnie w takiej formie.