Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie


Zaproszenie do udziału w „Festiwalu Kulinarnym – Szlacheckie smaki Poł. Podlasia”

Kliknij aby powiększyćGminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia działające na terenie powiatu bialskiego do udziału w projekcie pn. „Festiwal Kulinarny – Szlacheckie smaki Południo-wego Podlasia” dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

Festiwal odbędzie się 8 sierpnia 2021r. w miejscowości Styrzyniec w godz. 14.00 – 22.00

W ramach projektu przewiduje się:

- konkurs dla zakwalifikowanych organizacji na „Najładniejsze stoisko szlacheckie”,

- konkurs indywidualny dla członków organizacji na „Najsmaczniejszą potrawę
   szlachecką” i „Najsmaczniejsze ciasto szlacheckie”

Zgłoszenia przyjmowane są do 9 lipca 2021r.

Osoba do kontaktu: Katarzyna Mikiciuk tel. 518-275-075, e-mail: perkowice@gokbp.pl

>>> Regulamin konkursu na Najsmaczniejszą potrawę szlachecką <<<

>>> Regulamin konkursu na Najładniejsze stoisko szlacheckie <<<

>>> Regulamin konkursu Najsmaczniejsze ciasto szlacheckie <<<

>>> Regulamin rekrutacji KGW <<<


Drugie warsztaty „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny” w Łobaczewie M.
  • 394 czytań

Kliknij aby powiększyćTo już drugie warsztaty kulinarne pt. „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny”, które odbyły się w sobotę 19 czerwca 2021 roku w świetlicy w Łobaczewie Małym.

>>> Galeria zdjęć <<<

Tym razem Panie z Koła Aktywnych Kobiet zaproponowały najmłodszym coś słodkiego! A były to staropolskie pączki „rogacze”. Przygotowuje się je z dodatkiem białego sera i zagniatane na zsiadłym mleku lub kefirze. Kładzione są łyżką i smażone na głębokim tłuszczu. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym różkom, które formują się przy wykładaniu ciasta na olej. Przygotowanie pączków według tej staropolskiej receptury gwarantuje niezawodny efekt – smak sprzed lat. Jedząc je możemy mieć pewność, że tak samo smakowały kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu!


Dzieło Międzyfortowe Kobylany I już otwarte!

Kliknij aby powiększyć


ECHA PRZESZŁOŚCI część VI
  • 380 czytań

Baza lotnicza w Małaszewiczach po bombardowaniu, wrzesień 1939 r., fotografia  z www.fotopolska.euW 1936r. Ministerstwo Spraw Wojennych rozpoczęło budowę bazy lotniczej w Małaszewiczach. O wyborze miejsca zadecydowały względy strategiczne i geograficzne: bliska lokalizacja dużego ośrodka wojskowego (10 km na zachód od Twierdzy Brzeskiej), bezpieczna (jak sądzono) odległość od granicy z III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Radzieckim oraz mające zapewnić płynne dostawy sprzętu - dogodne położenie przy szlakach komunikacyjnych kolejowym i drogowym (kierunek Warszawa – Brześć). Pod budowę wyznaczono obszar na północ od torów. Do realizacji przystąpiła firma „Weber – Rostkowski”. Przy inwestycji pracowały tysiące mieszkańców z Terespola, Białej Podlaskiej i okolicznych wsi, a także w okresie letnim sezonowi robotnicy przybywający z miejscowości oddalonych od Małaszewicz nawet o 100 km.


Warsztaty „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny” w Łobaczewie Małym
  • 362 czytań

Kliknij aby powiększyćZa nami kolejne już warsztaty kulinarne pt. „Kulinarne dziedzictwo naszej małej ojczyzny”. Odbyły się one we środę 16 czerwca 2021 roku w świetlicy w Łobaczewie Małym.

Pod okiem Pań z Koła Aktywnych Kobiet dzieci miały okazję poznać przepis i samodzielnie wykonać potrawę pod nazwą „pieremiacze”. Są to swego rodzaju pierogi nadziewane farszem mięsnym, smażone w głębokim tłuszczu.

>>> Galeria zdjęć <<<

„Pieremiacze” to danie tatarskie głęboko związane z naszym regionem. Receptura została odtworzona z wywiadu etnograficznego najstarszych mieszkanek Gminy Terespol. Właśnie z tą potrawą Koło Aktywnych Kobiet zdobyło I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2018. Natomiast w 2020 roku „pieremiacze” zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.