W ostatnich latach w okresie przedświątecznym w naszej gminie organizowane było uroczyste spotkanie Pana Krzysztofa Iwaniuka Wójta Gminy Terespol z seniorami naszej gminy, którzy ukończyli 75 lat. Niestety również w tym roku, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną jest to niemożliwe. Ale nie poddajemy się! Drodzy seniorzy, przygotowaliśmy ponad 500 paczek, które osobiście Wam dostarczymyJ Oczywiście z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa!
Już 6 grudnia wyruszamy w naszą Mikołajkową trasę!
Odwiedzimy seniorów w całej Gminie Terespol!
Prosimy o cierpliwość na pewno do każdego dojedziemy!
Paczki będą dostarczane w dniach 06 - 10 grudnia 2021r.
w godzinach 9.00 – 15.00
przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Urzędu Gminy Terespol.
Jeśli nie zastaniemy Was w domu, prosimy o kontakt pod nr telefonu: 83-411-20-63!
Poniżej dołączamy plan naszej trasy, za opóźnienia przepraszamy!
6 grudnia – Łęgi, Bohukały, Krzyczew, Neple, Starzynka
7 grudnia – Koroszczyn, Kuzawka, Kukuryki, Samowicze, Lechuty Małe, Lechuty Duże
8 grudnia – Łobaczew Mały, Łobaczew Duży, Polatycze, Lebiedziew, Michalków,
Murawiec, Żuki, Kołpin – Ogrodniki, Dobratycze Kolonia
9 grudnia – Podolanka, Zastawek, Kobylany, Małaszewicze Duże, Małaszewicze Małe
10 grudnia – Małaszewicze
- 385 czytań
Przy kąpielisku w Kobylanach znajduje się Prochownia (oznaczana także jako Kobylany II lub Prochownia „O – K”). Została zbudowana w czasie ostatniego etapu rozbudowy Twierdzy Brzeskiej czyli w latach 1912 – 1915. Jej plan został ukończony i zatwierdzony do realizacji w czerwcu 1914r. Umiejscowiono ją tuż za główną linią obrony, na zapleczu fortów K (Kobylany) i O (Koroszczyn). Jako budynek wsparcia pełniła rolę magazynu zaopatrującego w proch i amunicję wyżej wymienione forty oraz Koszary Pogotowania „O – K”.
Ściany konstrukcyjne budynku zostały wykonane z żelbetonu. Pozostałe wzniesiono z cegieł. Grubość ścian i stropów wynosiła od 0,8 m do 1,6 m.
Obiekt zbudowano na planie prostokąta z symetrycznie rozmieszczonymi pomieszczeniami o sklepieniach kolebkowych w przekroju koszowym. Całe wnętrze otaczał wąski korytarz, wspomagający naturalną wentylację – w środku bowiem musiały panować idealne warunki do przechowywania prochu (mokry nie nadawał się do użytku). Dodatkowo korytarz rozdzielając mury spełniał funkcję antywstrząsową chroniąc zawartość magazynu. Na osi głównej wybudowano cylindryczną kaponierę (schron bojowy), zaopatrzoną w siedem okienek (strzelnic) antyrykoszetowych. Kaponiera miała bronić dostępu do magazynu. Ulokowani w niej żołnierze mogli prowadzić skuteczny ogień w trzech kierunkach.
- 530 czytań
Dnia 19 listopada 2021r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol odbyło się podsumowanie projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa pn. „Sieć na kulturę”.
Celem projektu było podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych, a ponadto rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat poprzez prowadzenie zajęć on - line z projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych.
- 520 czytań
Budując postawę współczesnego patrioty bardzo istotna jest przede wszystkim znajomość historii i kultury swojego narodu, a ponadto aktywność społeczna. Ta aktywność objawia się między innymi uczestnictwem w uroczystościach państwowych. Solidaryzując się z własnym narodem w dniu 11 listopada 2021 r. przy Pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie mieszkańcy gminy Terespol i okolic zebrali się, by wspólnie uczcić 103 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- 528 czytań
Naród,
który traci pamięć przestaje być Narodem
– staje się jedynie zbiorem ludzi,
czasowo zajmujących dane terytorium…
Józef Piłsudski
By dać świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli oraz w trosce o szczególne miejsca pamięci, Gminne Centrum Kultury w Kobylanach wspólnie z członkiniami Klubu Seniora Złoty Wiek odwiedziło groby i cmentarze wojenne znajdujące się na terenie gminy Terespol. Na mogiłach zapłonęły znicze, a ponadto zostały one udekorowane okolicznościowymi proporczykami, które wykonane zostały przez Klub Seniora podczas warsztatów rękodzielniczych, zorganizowanych dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu „Niepodległa”.