Tydzień Bibliotek 8-15 maj – czas na podsumowanie!

Za nami ostatni dzień tygodniowego Ogólnopolskiego Program Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W ramach akcji Biblioteki w całej Polsce przez cały tydzień realizowały swoje autorskie programy promujące czytelnictwo. Zgodnie z hasłem tegorocznej odsłony Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Oferta Biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wielu potrzeb. To dlatego Bibliotekę można nazwać: Moją, Twoją, Naszą! I się z nią utożsamiać.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach jak co roku włączyła się w tą akcję, przygotowując dla swoich czytelników urozmaiconą ofertę na każdy dzień. Oprócz zabaw, zajęć, quizów i konkursów, na każdego czytelnika, który odwiedził Bibliotekę w Tygodniu Bibliotek, czekała słodka wata cukrowa.

8 maja można było zmierzyć się w „Baśniowym turnieju pokoleniowym”. Każdy czytelnik GBP w Kobylanach, który nas odwiedził, wziął udział w turnieju wiedzy o bajkach i baśniach. Zasada była prosta! Losujemy pytanie, a za udzielenie prawidłowej odpowiedzi wręczany był upominek. Jak wiemy baśnie od wieków wspierają rodziców i dziadków w wychowaniu najmłodszych. Warto zatem powracać do tych dawnych, ale wciąż żywych bajek.

Promocja czytelnictwa jest jednym z istotnych obszarów działań bibliotek, dlatego też
9 maja gorąco zachęcaliśmy do włączenia się w akcję „Czytam w ciemno”. Każdy czytelnik, który skorzystał ze zbiorów Biblioteki, wymieniał/wypożyczał książkę otrzymywał dodatkowo 1 pozycję z zupełnie innej dziedziny niż czytał dotychczas. Eksperyment miał za zadanie poszerzyć horyzonty, by nie zamykać się tylko na jeden punkt widzenia, temat czy gatunek.
W związku z tym, że akcja bardzo spodobała się naszym czytelnikom, będziemy ją kontynuować.

Aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców lub osób dla których Biblioteka „nie jest po drodze”, 10 maja zaproponowaliśmy konkurs on-line: „Memory Biblioteczne”. Aby wziąć udział należało skopiować link umieszczony pod środowym postem, dopasować tytuł do autora, a 10 prawidłowych par wysłać na adres e-mail: mjaszczuk@gminaterespol.pl. Zwycięzcą był najszybszy gracz, który jako pierwszy wysłał maila z poprawnymi odpowiedziami.

11 maja z kolei do siedziby Biblioteki zaprosiliśmy najmłodszych czytelników, aby razem z nami „Włączyli się do gry!”. Tym razem graliśmy w gry planszowe dla dzieci, których zaletą jest ich funkcja społeczna i integracyjna. Planszówki bowiem ze względu na swą różnorodność stwarzają doskonałą okazję do integracji nie tylko z rówieśnikami ale też dorosłymi. Mamy nadzieję, że ta forma rozrywki na stałe wpisze się w ofertę naszej Biblioteki.

12 maja wybraliśmy się w „Podróż z BESTSELLERAMI”. Była to zabawa czytelnicza, dla naszych obserwatorów fanpage GCK i GBP w Kobylanach, która polegała na tym, by pod piątkowym postem napisać w komentarzu: tytuły książek oraz ich autorów, które są wyjątkowe i zostały w pamięci na długo, z różnych powodów. Taka forma podróży była inspiracją dla tych, którzy szukają wartościowych i godnych uwagi pozycji książkowych.

W sobotę 13 maja na naszym fanpage udostępniliśmy link do weekendowego, interaktywnego „Quizu bajkowego dla dzieci”. Quiz miał charakter rozrywkowy, a zadaniem uczestnika było sprawdzenie swojej wiedzy z zakresu znajomości bajek i baśni, takich jak: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Pinokio, Trzy Małe Świnki, Czerwony Kapturek, Kubuś Puchatek, Kopciuszek itp.

15 maja, ostatniego dnia Tygodnia Bibliotek zainicjowana została długofalowa akcja pt. „Zainspiruj nas!”. W siedzibie GBP w Kobylanach stanęła skrzyneczka, do której każdy odwiedzający będzie mógł wrzucić swój pomysł na Bibliotekę. Może ktoś chciałby coś zmienić, lub wprowadzić coś innowacyjnego? Do tego celu służy specjalna anonimowa ankieta składająca się z 22 pytań, dotycząca m.in.: pracowników, promocji oraz oferty i funkcjonowania naszej Biblioteki. Mamy nadzieję, że odpowiedzi, podpowiedzi czy proponowane zmiany zainspirują nas, ulepszą naszą pracę, a także pozwolą wypracować ofertę dostosowaną do potrzeb wszystkich czytelników.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami włączyli się w Ogólnopolski Program Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Tydzień Bibliotek 8-15 maj!