ECHA PRZESZŁOŚCI część XIII

Neogotycka kaplica grobowa św. Juliusza w Neplach wg projektu Franciszka Jaszczołda, ok. 1937. Fotografia ze zbiorów Bialskiej Biblioteki CyfrowejNa terenie zespołu dworsko – parkowego w Neplach znajduje się kaplica grobowa. Jej powstanie było związane z tragedią, jaka dotknęła właścicieli dobór – Mierzejewskich.

8 października 1828r. Juliusz August starszy syn Kaliksta i Julii spadł nieszczęśliwie z konia. Po ponad miesięcznej walce o życie zmarł 12 listopada. Zrozpaczony ojciec ufundował zmarłemu potomkowi kaplicę, w której go pochował.

Neogotycką budowlę wg projektu Franciszka Jaszczołda wzniesiono w 1829r. z otynkowanej ceramicznej cegły na planie wydłużonego ośmioboku. Postawiono ją na wysokim cokole z delikatnie opracowanym dekoracyjnie licem. Ściany zewnętrzne na osiach głównej i prostopadłej zwieńczone trójkątnymi szczytami z motywem wieloliścia posiadają pary okien o cebulastych łukach z żelaznymi maswerkami (geometrycznymi wzorami architektonicznymi). Wszystkie elewacje zdobią płyciny z ostrołukowymi arkadami o trójlistnych zakończeniach. Dodatkową dekorację stanowią detale architektoniczne w postaci skrzyżowanych do dołu pochodni i pojedynczych stylizowanych liści. Do narożników kaplicy przylegają po trzy smukłe kolumienki o głowicach w kształcie stylizowanych liści Neogotycka kaplica grobowa, stan obecny, 2022akantu. Front eksponują żelazne schody na podmurówce. Po przeciwległej stronie od wejścia znajduje się tablica epitafijna. Budowlę przykrywa namiotowy dach zwieńczony krzyżem na kuli. Jednoprzestrzenne wnętrze nakrywa podwyższona kopuła z lunetami. Ściany pokrywają iluzjonistyczne polichromie naśladujące elementy architektoniczne. W przyziemi budowli ulokowana jest krypta grobowa. W przeszłości wnętrze zdobił (zaginiony od lat 70-tych XX w.) obraz przedstawiający św. Juliusza – papieża, od którego kaplica otrzymała wezwanie.

IV KONKURS HISTORYCZNY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH
IX Powiatowy Noworoczny Przegląd Kolęd i Pastorałek Kobylany 2022

Kliknij aby powiększyćW minioną niedzielę 16 stycznia 2022r. odbył się IX Powiatowy Noworoczny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wszystkich przybyłych uczestników i gości przywitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Dorota Szelest.

Tegoroczny przegląd przeznaczony był dla solistów oraz zespołów z powiatu bialskiego. Do konkursu zgłosiło się 2️1 solistów i 7 zespołów. Soliści występowali w 3 kategoriach. Każdy uczestnik i zespół wykonywał jeden utwór z akompaniamentem lub z podkładem muzycznym.

KSIĄŻKA NA TELEFON

Sprawozdanie z działalności SPC za rok 2021

Kobylany, 04.01.2022r.

Sprawozdanie z działalności
Sekcji Podnoszenia Ciężarów za rok 2021

Rok 2021 był kolejnym okresem działalności sekcji podnoszenia ciężarów, utrudnionym, za względu na wprowadzane obostrzenia związane z walką z COVID-19.

W 2021 roku treningi sekcji podnoszenia ciężarów prowadzone były w siłowni oraz   w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Celem zajęć była nauka i doskonalenie techniki dwuboju olimpijskiego oraz doskonalenie sprawności ogólnej i specjalnej do podnoszenia ciężarów. Treningi odbywały się pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku  w godzinach 13.30-16.30).