Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

DZIEŁO MIĘDZYFORTOWE KOBYLANY I - INFORMACJA


Zaproszenie do składania ofert - Festiwal KULTURA BEZ GRANIC 2023

Kobylany, dnia 11.04.2023r.

Zapraszamy do składania ofert
na imprezę plenerową pn.
XVIII Festiwal KULTURA BEZ GRANIC
która odbędzie się 01.07.2023r.

w zakresie:

 

>>> usługi wesołego miasteczka <<<

>>> gastronomii i sprzedaży napojów <<<

>>> prowadzenia działalności handlowej <<<

 


WIELKANOC 2023


INFORMACJA


WARSZTATY PALM WIELKANOCNYCH
  • 398 czytań

Przed nami Niedziela Palmowa, święto przypadające na siedem dni przed Wielkanocą. Z tej okazji 30 marca 2023r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach gościła w swojej siedzibie dzieci wraz z rodzicami, które wzięły udział w warsztatach Palm Wielkanocnych.

>>> Galeria zdjęć <<<

Tradycyjna palma wielkanocna składa się  przede wszystkim z gałązek wierzbowych, które  symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Według tradycji Palmy przetrzymuje się w domach przez cały rok, ponieważ służą nie tylko w Niedzielę Palmową, ale również jako kropidło. W gospodarstwach święci się nią zboże i głaszcze bydło, np. krowy, by dawały więcej mleka. Ponadto nakazuje się połknąć kotka z bazi, aby przez kolejny rok nie bolało gardło. Z kolei popiół ze spalonych palm przetrzymuje się, by podczas Środy Popielcowej w kolejnym roku posypać nim głowy.


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXV
  • 283 czytań

Wędrówka Słowian, pocztówka wg obrazu Teodora Axentowicza, 1905 – 1916, źródło: Biblioteka Narodowa w WarszawieJesteśmy Słowianami. Mamy słowiańskie dusze. W naszych żyłach płynie słowiańska krew. Wiele informacji o naszych przodkach pozostaje jeszcze tajemnicą, ginącą w mrokach dziejów. Cały czas jednak odkrywamy nowe aspekty naszego słowiańskiego dziedzictwa.

Słowianie nie byli rdzennymi mieszkańcami naszych ziem. Zasiedlili obszar Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej (Bałkany) w wyniku wielkiej migracji w VI i VIIw. Przybyli prawdopodobnie z euroazjatyckich stepów. W Polsce zastąpili ludność należącą do kręgu kultury łużyckiej, rozwijającej się wcześniej przez siedem stuleci.