Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP
ECHA PRZESZŁOŚCI część V
  • 3 czytań

Kliknij aby powiększyćTatarzy osiedlili się na ziemi brzeskiej poprzez nadania króla Jana III Sobieskiego. Nastąpiło to po zdobyciu Baru (12.11.1678 r.) i ponownym przyjęciu Lipków litewskich do służby w wojsku Rzeczypospolitej. Król zrównał szlachtę tatarską w prawach ze szlachtą polską oraz nadał ziemie w ekonomiach królewskich, m. in. w ekonomii brzeskiej (tereny naszej gminy). Kolejna fala Tatarów przybyła nad Bug i Krznę w XVIII w. dzięki nadaniom Augusta II. Sejm w 1786 r. zmienił status ich dóbr z lennych na dziedziczne, co pozwoliło Tatarom na nabywanie nowych dóbr oraz sprzedaż już posiadanych bez czyjejkolwiek zgody.


II KONKURS PIOSENKI NIE MA JAK U MAMY
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
  • 60 czytań

Kliknij aby powiększyćKonstytucja 3 maja zarysowywała kształt reformy, a w zamyśle jej twórców stanowiła początek zmian przez wprowadzenie zasad regulujących organizację władz państwowych oraz praw i obowiązków obywateli.W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ze względu na utrzymujący się w kraju stan epidemii, tegoroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia odbyły się w skromnej formule, zachowując obowiązujące obostrzenia.

W symbolicznym geście połączonym z naszą pamięcią i wdzięcznością, oddając hołd twórcom Konstytucji, Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Romaniuk złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie.


2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
  • 23 czytań

Kliknij aby powiększyćFlaga w barwach biało – czerwonych jest naszym znakiem rozpoznawczym, symbolem naszego państwa, a jej kolory towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu.

>>> Galeria zdjęć <<<

Od początków państwa Piastów nasz symbol ojczyzny pomaga rodakom określić swoją narodowość. Flaga reprezentowała króla polskiego za granicą i na wszystkich podległych mu ziemiach. Na nią przysięgali książęta lenni podczas uroczystych hołdów.


BRACIA NA MEDAL!
  • 45 czytań

Kliknij aby powiększyćW dniach 23-25 kwietnia 2021 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów. W zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się sztangiści GCK Kobylany.

Z medalami z imprezy powrócili bracia Łukasz (złoty medal w kat. wag. 55 kg) i Kacper Bogusz (srebrny medal w kat. 61 kg). Szóste lokaty wywalczyli Sebastian Kłos (73 kg) i Hubert Myć (+109 kg).

Gratulujemy!


Wywieśmy flagi narodowe!

W związku ze zbliżającym się Świętem Flagi
i Świętem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja serdecznie zapraszamy
mieszkańców gminy Terespol po bezpłatne flagi narodowe.

Flagę można odebrać w biurze obsługi Urzędu Gminy Terespol

Umieśćmy je w oknach, na balkonach, w uchwytach na fasadach budynków
z zachowaniem szacunku dla naszego narodowego symbolu.

Spędźmy te święta radośnie i z dumą!