Podtrzymując tradycję przekazywania wiedzy młodszym pokoleniom, 10 kwietnia 2025 Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach zaprosiła dzieci wraz z rodzicami na warsztaty plastyczne, podczas których samodzielnie wykonywaliśmy palmy wielkanocne.
Symbolika palmy sięga głęboko w tradycję chrześcijańską, nawiązując do triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. To nieodłączny element polskich świąt Wielkanocnych, a jej przygotowanie to nie tylko akt religijny, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną.
Każdy, kto chociaż raz wziął do ręki nienawleczoną kordonkiem igłę, wie, jak długo mogą mijać godziny, a koniec pracy wcale się nie zbliża. 27 marca 2025r. Podczas czwartkowych warsztatów wielkanocnych postanowiliśmy się zrelaksować i zwolnić tempo, angażując naszych małych uczestników do wyszywania jajek wielkanocnych.
Mamy nadzieję, że rezultaty pracy przyniosły satysfakcję i nie wyprowadziły nikogo z równowagi, bo wyszywanie to nie lada wyzwanie.
- 581 czytań
Fort „K” Kobylany znajduje się na obszarze dawnego Przedmościa Terespolskiego (zachodniego odcinka fortyfikacji). Powstał w czasie ostatniego etapu rozbudowy Twierdzy Brzeskiej. Wraz z innymi obiektami z tego okresu tworzył główny II Pierścień obrony.
Projekt Fortu „K” opracował kpt. inż. P. Leonow. Po zatwierdzeniu planów w 1912r. przystąpiono do budowy, która w pełni ruszyła w następnym roku. Tak jak w przypadku pozostałych fortyfikacji z II Pierścienia, obiekt wznoszono etapami, dzięki czemu mógł uzyskać zdolność bojową, czyli być wykorzystywany przez wojsko. Fort posiadał narys trójkątny oraz wydłużony rawelin (trójkątne czoło fortu), który osłaniał 6-cio izbową kaponierę (schron bojowy piechoty). Za rawelinem znajdował się betonowy, łukowaty wał piechoty ze schronami pogotowia, z pancernymi kopułami obserwacyjnymi na skrzydłach. Górę wału zajmowały ławki strzeleckie, działobitnie dla lekkich dział oraz stanowiska ciężkich karabinów maszynowych. Komunikacja odbywała się poterną (tunelem) biegnącą na osi głównej. Obiekt nie został w pełni ukończony, ponieważ nie zdążono wybudować koszar szyjowych (tył obiektu) z powodu wybuchu Wielkiej Wojny. Fort miał wtopioną w teren niską sylwetkę z łagodnymi i wydłużonymi stokami. Grubość betonowych i żelbetonowych ścian dochodziła do 5m. Dodatkowo był otoczony fosą oraz metalowym, ogrodzeniem przeciw szturmowym – Przeszkodą Oszczewskirgo-Kruglika. Całkowita szerokość dzieła wynosiła 500m., a głębokość – 400m.