Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

BIBLIOTECZNY KONKURS FOTOGRAFICZNY "POZA RAMY"
Obchody 234. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Terespol
  • 36 czytań
 

Święta Narodowe to jeden z elementów naszej tożsamości oraz dziedzictwa. Celebrowanie owych wydarzeń dla nas Polek i Polaków stanowi obowiązek, jest także przejawem naszego patriotyzmu oraz wyrazem hołdu, który składamy przodkom. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja - to właśnie taka uroczystość. Upamiętnia ludzi, którzy wznieśli się ponad własne słabości, by dla dobra ogółu doprowadzić do największej w historii Polski reformy ustroju państwa.

>>> Galeria zdjęć <<<


Zaproszenie do składania ofert - Festiwal KULTURA BEZ GRANIC 2025
Kobylany, dnia 06.05.2025r.

 

Zaproszenie do składania ofert
na przyznanie wyłączności:
w zakresie gastronomii i sprzedaży napojów, usługi wesołego miasteczka, działalności handlowej podczas imprezy plenerowej
pn. Festiwal „Kultura bez Granic”
w dniach 05-06.07.2025r.
 

>>> bezpośredni link <<< 

 

 

Konkurs dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminnego Centrum Kultury
w Kobylanach w zakładce Konkursy.

https://gckkobylany.bip.lubelskie.pl/?id=6


Międzynarodowy Dzień Strażaka 2025


2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!

Zachęcamy mieszkańców Gminy Terespol do wywieszenia flagi państwowej. Gest ten będzie wyrazem szacunku dla walczących o wolną Polskę oraz hołdem dla wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość!

>>> Galeria zdjęć <<<

Biało-Czerwona jest wyrazem tożsamości narodowej i dumy, które symbolizują zarówno historię, jak i współczesność kraju. Towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą.

2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto będące dowodem uznania dla rodaków mieszkających poza granicami Polski za ich dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XLVII
  • 26 czytań

Odradzająca się po 123 latach zaborów Rzeczpospolita Polska do 1921r. toczyła walki o granice, szczególnie wschodnie (wojna polsko – ukraińska i polsko – bolszewicka). Dlatego polska administracja wojskowa działała w wojennych warunkach, a kraj podzielony był na Okręgi Etapowe i Okręgi Generalne (podlegające ministerstwu spraw wojskowych). Po przejściu w 1921r. na warunki pokojowe owe okręgi zostały zlikwidowane. W ich miejsce rozkazem Nr L.7600/Org Ministra Spraw Wojskowych gen. dyw. Kazimierza Sosnkowskiego zostało powołanych 10 Okręgów Korpusów.