Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

WARSZTATY PALM WIELKANOCNYCH
  • 3 czytań

Przed nami Niedziela Palmowa, święto przypadające na siedem dni przed Wielkanocą. Z tej okazji 30 marca 2023r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach gościła w swojej siedzibie dzieci wraz z rodzicami, które wzięły udział w warsztatach Palm Wielkanocnych.

>>> Galeria zdjęć <<<

Tradycyjna palma wielkanocna składa się  przede wszystkim z gałązek wierzbowych, które  symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Według tradycji Palmy przetrzymuje się w domach przez cały rok, ponieważ służą nie tylko w Niedzielę Palmową, ale również jako kropidło. W gospodarstwach święci się nią zboże i głaszcze bydło, np. krowy, by dawały więcej mleka. Ponadto nakazuje się połknąć kotka z bazi, aby przez kolejny rok nie bolało gardło. Z kolei popiół ze spalonych palm przetrzymuje się, by podczas Środy Popielcowej w kolejnym roku posypać nim głowy.


ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XXV
  • 8 czytań

Wędrówka Słowian, pocztówka wg obrazu Teodora Axentowicza, 1905 – 1916, źródło: Biblioteka Narodowa w WarszawieJesteśmy Słowianami. Mamy słowiańskie dusze. W naszych żyłach płynie słowiańska krew. Wiele informacji o naszych przodkach pozostaje jeszcze tajemnicą, ginącą w mrokach dziejów. Cały czas jednak odkrywamy nowe aspekty naszego słowiańskiego dziedzictwa.

Słowianie nie byli rdzennymi mieszkańcami naszych ziem. Zasiedlili obszar Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej (Bałkany) w wyniku wielkiej migracji w VI i VIIw. Przybyli prawdopodobnie z euroazjatyckich stepów. W Polsce zastąpili ludność należącą do kręgu kultury łużyckiej, rozwijającej się wcześniej przez siedem stuleci.


Festiwal Polska od Kuchni - zapisy do 31 marca!

Szczegóły na stronie: www.festiwalpolskaodkuchni.pl


WARSZTATY PALM WIELKANOCNYCH


DZIEŃ KOBIET W GMINIE TERESPOL
  • 114 czytań

…”Od grzechu zaczął się jej świat,
A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna, i święta,
Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza,
I gołąb i żmija, i piołun i miód,
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna,
Początek i koniec - kobieta, acha!”…

 

>>> Galeria zdjęć <<<

Tak pisał o kobietach w swoim poemacie Julian Tuwim, który zwrócił uwagę na naszą podwójną tożsamość, czyniąc ją symbolem każdej kobiety. Wszakże nie od dziś wiadomo, że prawdziwa kobieta nigdy nie ma czasu, pieniędzy, w co się ubrać; zawsze ma rację, i z niczego potrafi zrobić sałatkę, zupę i awanturę!

Na szczęście w niedzielę 12 marca wiele Pań znalazło czas i odpowiednią garderobę, by wspólnie z nami świętować ten jedyny dzień w roku jakim jest Dzień Kobiet.

 


XII Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego
  • 43 czytań

8 marca 2023r. na zaproszenie Starosty Bialskiego Pana Mariusza Filipiuka przedstawicielki Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach, Kół Gospodyń Wiejskich i Klubu Seniora z gminy Terespol, wzięły udział w XII Sejmiku Kobiet Powiatu Bialskiego.

>>> Galeria zdjęć <<<

Głównym punktem programu był koncert Mateusza Ziółko – wokalisty, autora muzyki i tekstów, zwycięzcy trzeciej edycji The Voice of Poland, który obecnie jest jedną z największych  gwiazd polskiej sceny muzycznej. Jego piosenka ,,W płomieniach" stała się najczęściej granym utworem w polskich rozgłośniach radiowych. Podobny sukces odniosła piękna ballada ,,Bezdroża" wykonana u boku Sylwii Grzeszczak. Najnowsze single ,,Weź mnie",  ,,Vis a Vis" oraz „Lubisz nas”, to kolejne utwory, które podbijają playlisty. Nostalgiczny, wzruszający i przepełniony romantyzmem koncert Mateusza oraz dialog jaki prowadził z publicznością ukazał oblicze otwartego, sympatycznego mężczyzny z poczuciem humoru, którego przez życie niosą najważniejsze wartości takie jak wiara, nadzieja i miłość.