Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

ECHA PRZESZŁOŚCI CZĘŚĆ XVI
  • 15 czytań

Portret Stanisława Kierbedzia, fotografia Jana Mieczkowskiego, ok. 1865, źródło: Biblioteka Narodowa w WarszawieZ naszą Gminą jest związana niezwykle ciekawa postać – Stanisław Kierbedź – polski inżynier, generał – major wojsk rosyjskich, a przede wszystkim pionier budowy żelaznych mostów kratownicowych.

Stanisław Kierbedź urodził się w 1810r. w Nowym Dworze na Żmudzi. Otrzymał staranne wykształcenie: ukończył klasyczne gimnazjum w Kownie, w latach 1826 – 28 studiował fizykę i matematykę na uniwersytecie w Wilnie, a w 1831r. ukończył z 2-gą lokatą Instytut Korpusu Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Przez dwa lata (1837 – 38) kształcił się w Europie Zachodniej, będąc jednocześnie (do 1849r.) wykładowcą budownictwa i mechaniki praktycznej w Petersburgu. W 1851r. został głównym inżynierem budowy kolei Warszawa – Petersburg,  a siedem lat później – honorowym członkiem Petersburskiej Akademii Nauk. Od 1861r. był naczelnikiem VII Okręgu Komunikacji w Warszawie obejmującego Królestwo Polskie. przez prawie 30 lat (do 1891r.) pracował również w ministerstwie komunikacji w Petersburgu.


Zaproszenie do składania ofert - Festiwal KULTURA BEZ GRANIC 2022

Kliknij aby powiększyć


 

Zapraszamy do składania ofert
na imprezę plenerową pn.
XVII Festiwal KULTURA BEZ GRANIC
który odbędzie się 25.06.2022r.

w zakresie:

> usługi wesołego miasteczka - II Nabór <


DZIEŁO MIĘDZYFORTOWE KOBYLANY I

Kliknij aby powiększyć


Stypendia sportowe na rok 2022 przyznane

Kliknij aby powiększyćW Lubelskim Centrum Konferencyjnym, w dniu 18.05.2022r. odbyła się gala wręczenia stypendiów sportowych Marszałka Województwa Lubelskiego. Jednym z warunków przyznania stypendium były dobre wyniki na arenie międzynarodowej oraz ogólnopolskiej. W tym roku wyróżnionych zostało 252 sportowców Lubelszczyzny w wieku od 15. do 27. lat.

>>> Galeria zdjęć <<<

Kliknij aby powiększyćW gronie stypendystów znaleźli się zawodnicy Sekcji Podnoszenia Ciężarów GCK Kobylany: Kinga Bogusz, Łukasz Bogusz i Marek Sprychel. Okolicznościowe dyplomy wręczyli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Członek Zarządu Zdzisław Szwed.

 

Gratulujemy
i życzymy kolejnych sukcesów!             
  


XIII edycja Konkursu „Piękne, bo bialskie”

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej w bieżącym roku organizuje XIII edycję Konkursu „Piękne bo bialskie” w dwóch kategoriach:

1. Gospodarz Roku
2. Najpiękniejszy Ogród Roku

Celem konkursu jest promocja kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje mieszkańców powiatu bialskiego; kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców; pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej; pobudzanie aktywności gospodarczej; zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku powiatu bialskiego i utrzymanie ładu przestrzennego.

W związku z powyższym zachęcamy mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w konkursie. Formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie należy złożyć najpóźniej do dnia 07.06.2022r. w Urzędzie Gminy Terespol, Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, Kobylany pok. nr 1.

>>> Regulamin konkursu <<<

>>> Formularz zgłoszenia i oświadczenie <<<


PIKNIK Z OSP BOHUKAŁY

Kliknij aby powiększyć