Historia masek weneckich sięga czasu kiedy Wenecjanie podbili Konstantynopol. Wówczas sprowadzono do Wenecji wiele egzotycznych zwyczajów, między innymi karnawał i zakrywanie twarzy wymyślnymi maskami przez weneckie kobiety, a z czasem również mężczyzn. Główną jednak ideą było wyrównanie nierówności społecznych. Podczas karnawału, który rozpoczynał się po świętach Bożego Narodzenia, a trwał do rozpoczęcia Wielkiego Postu, każdy mieszkaniec Wenecji mógł stać się całkowicie anonimowy, nierozpoznawalny. Bowiem poprzez chowanie się za maską można było całkowicie ukryć tożsamość, a swoją anonimowość wykorzystywać do nocnych zabaw, nieprzyzwoitych zachowań i przekraczania tym samym ogólnie panujących norm.
Maski Weneckie to przede wszystkim ręcznie malowane zdobienia, ozdoby z piór, brokat i tym podobne błyskotki. I to właśnie sprawia, że są one wyjątkowe, a ponieważ trwa karnawał, 01 lutego 2024r. wykorzystaliśmy okazję i postanowiliśmy zaproponować uczestnikom feryjnych zajęć z Gminną Biblioteką Publiczną wykonanie własnej maski.
Mamy nadzieję, że nasz pomysł przypadł do gustu wszystkim, którzy uczestniczyli w czwartkowych zajęciach, a maski spełnią swoją rolę - kamuflażu - podczas niedzielnego Balu Karnawałowego, który odbędzie się w niedzielę 4 lutego 2024r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol w Kobylanach. Startujemy o godz. 16:00! Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!