Powiatowy Noworoczny Przegląd Kolęd i Pastorałek - Kobylany 2024

W ubiegłą niedzielę w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol w Kobylanach po raz XI odbył się Powiatowy Noworoczny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury w Kobylanach, które nieprzerwanie od 2013 roku podtrzymuje i utrwala tradycje świąt Bożego Narodzenia poprzez śpiew kolęd i pastorałek.

W tym roku do przeglądu zgłosiło się 21 solistów oraz 9 zespołów.

Uczestnicy występowali według kolejności zgłoszeń. O godzinie 14:00 rywalizację rozpoczęli soliści w 3 kategoriach wiekowych:

- I kategoria – klasy I – III,
- II kategoria – klasy IV – VIII,
- III kategoria – szkoły ponadpodstawowe i starsi.

Natomiast od godziny 16:00 prezentowały się zespoły.

Każdy solista, zespół wykonywał jeden utwór muzyczny a capella, z akompaniamentem lub z podkładem muzycznym. Tradycyjnie ocenie podlegały: walory głosowe; własna interpretacja; muzykalność, poczucie rytmu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny (osobowość sceniczna i muzykalność), a oceniało niezastąpione Jury powołane przez Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w składzie:

Przewodniczący - Sławomir Mielniczuk – skrzypek, członek Kapeli Podlasiacy i Kapeli podwórkowej Klawa Ferajna

Członek - Marta Daniluk – pracownik Gminnego Centrum Kultury

Członek - Arkadiusz Juźko – nauczyciel muzyki, klarnecista oraz saksofonista w Kapeli podwórkowej Klawa Ferajna.

W poszczególnych kategoriach zostały przyznane nagrody za zajęcie I, II i III miejsca oraz wyróżnienia.

Przegląd rozpoczął pozakonkursowy występ 6-letniej Kornelii Kijuk z Małaszewicz, która zaprezentowała pastorałkę „Od serca do ucha”. Jej wykonanie spotkało się z dużym uznaniem publiczności, co mamy nadzieję zachęci Kornelię do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku, kiedy będzie już mogła wystąpić w kategorii wiekowej klasy I-III.

A oto laureaci tegorocznego przeglądu nagrodzeni i wyróżnieni pod przewodnictwem Pana Sławomira Mielniczuka:

W kategorii klasa I-III:

1️ miejsce: Brajan Bułhak z Tuliłowa
2️ miejsce: Tola Rzewuska z Terespola
3️ miejsce: Hanna Sawczuk z Roskoszy

Wyróżnienie: Marcel Siekierko z Małaszewicz

W kategorii klasy IV-VIII:

1️ miejsce: Małgorzata Wasiluk z Terespola
2️ miejsce: Wiktoria Bułhak z Tuliłowa
3️ miejsce: Kornelia Dzięcioł z Janowa Podlaskiego

Wyróżnienie: Łucja Moździerz z Kobylan

W kategorii szkoły średnie i starsi:

1 miejsce: Wiktoria Zielińska z Białej Podlaskiej
2️ miejsce: Wiktoria Niewęgłowska z Janowa Podlaskiego
3 miejsce: Dominika Bułhak z Tuliłowa

Wyróżnienie: Wiktor Klepacki z Janowa Podlaskiego

W kategorii zespoły:

1️ miejsce: Zespół „Kalina” z Perkowic
2️ miejsce: Zespół wokalny „Białynia” z Worońca
3️ miejsce: Schola „Uratowani” z Kodnia
Wyróżnienia: Zespół Ludowy „Podlasianki” z Rokitna

Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym laureatom XI Powiatowego Noworocznego Przeglądu Kolęd i Pastorałek – Kobylany 2024, a wszystkim pozostałym utalentowanym młodym artystom i zespołom dziękujemy za udział. Swoją obecnością i występami podkreśliliście jak ważne jest kultywowanie tradycji świątecznych poprzez śpiewanie kolęd i pastorałek, jednocześnie przypominając o nieocenionej wartości muzyki i kultury w naszym życiu.