Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

Andrzejki – wieczór wróżb i przepowiedni…

Dawno, dawno temu, w wieczór poprzedzający święto św. Andrzeja ludzie zbierali się w domach aby wspólnie rozmawiać, bawić się i wróżyć. Według dawnych wierzeń, noc andrzejkowa miała magiczną moc, która pozwalała poznać nieznaną przyszłość. Są różne sposoby na to aby dowiedzieć się jaki czeka nas los. Można pójść do wróżki, która wróży z kart lub szklanej kuli, można zapytać cyganki wróżącej z ręki, można zjeść też ciasteczko z wróżbą, albo powróżyć sobie samemu. Spośród dawnych wróżb, które są najpopularniejsze i przetrwały do dziś jest np. lanie wosku przez dziurkę od klucza czy ustawianie butów jeden za drugim.

>>> Galeria zdjęć <<<

Niegdyś bardzo poważnie traktowano przepowiednie i bardzo wierzono w ich spełnienie, dziś traktujemy je z przymrużeniem oka i wróżymy sobie głównie dla zabawy.

30 listopada 2023r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej można było nie tylko spotkać wróżki, ale również sprawdzić co czeka nas w przyszłości. Uczestnicy naszego wieczoru Andrzejkowego mieli możliwość dowiedzieć się kto pierwszy znajdzie żonę lub męża oraz jak wybranka czy wybranek będzie miał na imię. Każdy mógł dodatkowo dowiedzieć się kim zostanie w przyszłości, jaki zawód będzie wykonywał oraz co o jego charakterze mówią gwiazdy. Na zakończenie wieczoru, jak nakazuje tradycja, dzieci otrzymały ciasteczko z wróżbą. Mamy nadzieję, że przepowiednie naszych wróżek dostarczyły wszystkim wiele radości i emocji oraz dały nadzieję na wspaniałą przyszłość.