XVIII Festiwal Kultura Bez Granic 2023

W minioną sobotę 1 lipca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach po raz XVIII odbyła się szlagierowa impreza gminy Terespol i Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

To wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie rok rocznie przyciąga tłumy fanów nie tylko dobrej muzyki, ale też miłośników rękodzielnictwa, wybornych smakoszy potraw tradycyjnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich czy pasjonatów militariów.

Bogaty wachlarz atrakcji jaki zafundowali na tegorocznej odsłonie festiwalu Organizatorzy sprawił, że każdy znalazł coś dla siebie, niezależnie od wieku. Animacje i dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, food tracki, ogródki gastronomiczne, stoiska handlowe i wystawiennicze, pokaz służb mundurowych itp. były niewątpliwie idealnym dopełnieniem sceny plenerowej. Sceny, na której tradycyjnie gościły największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, nasi lokalni artyści oraz zespoły i grupy artystyczne działające przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach.

Imprezę poprowadził znany i ceniony prezenter radiowy i telewizyjny Kamil Baleja, który oczarowywał swoim pozytywnym i ciepłym głosem publiczność przed sceną.

Występy rozpoczęły zespoły GCK Kobylany: grupa Białe Anioły oraz zespół Hard Gock ze znanymi rockowymi coverami. Podobne brzmienia, bogaty w przestrzeń i emocje alternatywny rock zaprezentował bardzo młody Zespół NOCO z Wrocławia. Punk rock, folk, ambient, elementy jazzu oraz funku to tylko namiastka tego, co można było usłyszeć. Na deskach sceny plenerowej XVIII Festiwalu Kultura bez Granic wystąpił również Zespół TAKATU, którego twarzą jest Martyna Lasiecka z Białej Podlaskiej znana m.in. z występów w programie „Szansa na Sukces” czy koncertów telewizyjnych z chórem TGD. To nowi, ciekawi muzycy na polskiej scenie pop. Ich utwory to po części powrót do złotych lat 80-tych z pewną domieszką syntezatorów oraz smacznie wplecionej nowoczesnej elektroniki.

Sporą rzeszę fanów zebrał na swoim koncercie kolejny gość tegorocznego festiwalu – KUBAŃCZYK - polski raper, producent oraz autor tekstów. Wspólny utwór z producentem Tribbs’em pt. Zatańczysz ze mną jeszcze raz, czyli remake twórczości Krzysztofa Krawczyka znalazł się w TOP3 na listach przebojów w 2022 roku. Raper jest także zawodnikiem Fame MMA, jednak jak sam podkreśla - muzyka jest dla niego najważniejsza. Niebywała energia jaka emanowała od wykonawców ze sceny, ze zdwojoną siłą przeniosła się na publiczność, która dała się porwać ekipie Kubańczyka, wprowadzając niesamowitą imprezową atmosferę.

Późnym wieczorem nadszedł czas na muzykę pełną autentyczności i ciekawej warstwy. W koncercie w ramach jubileuszu 40 lecia, w strugach deszczu, wystąpił Zespół RÓŻE EUROPY z niezastąpionym liderem grupy Piotrem Klatt. Największym sukcesem zespołu był album Poganie! Kochaj i obrażaj! z 1992 roku zawierający m.in. kompozycje Jedwab i Wesołych Świąt. Grupa nieprzerwanie od 40 lat swoją muzyką przyciąga tłumy fanów pod scenę.

Gwiazdą wieczoru tegorocznego festiwalu w Kobylanach był niewątpliwie Zespół VARIUS MANX & KASIA STANIEWICZ i ich wielkie przeboje! Ponad 30 lat popu najwyższe jakości, szlachetnie i pięknie dojrzewającej twórczości. Hity takie jak Ruchome piaski, Orła Cień czy Piosenka księżycowa, potrafią zanucić miliony Polaków. 7 lat temu ponownie połączyła siły z zespołem wokalistka Kasia Stankiewicz. Efektem tej współpracy są liczne nagrody, stale pojawiające się utwory w najpopularniejszych rozgłośniach radiowych i sale koncertowe wypełnione po brzegi.

Mamy nadzieję, że tegoroczna scena Kultury bez Granic była ucztą muzyczną dla każdego słuchacza. Cieszymy się, że są Państwo częścią tego niesamowitego wydarzenia i największego przedsięwzięcia w naszym rocznym kalendarzu kulturalnym. Zadowolenie naszych odbiorców, stale rosnące zainteresowanie i ogromna frekwencja dodaje nam skrzydeł i energii do tego, by nie zwalniać tempa! Serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy XVIII Przeglądu Folklorystycznego pn. „Kultura bez Granic” serdecznie dziękują za pomoc przy organizacji i zabezpieczeniu imprezy: pracownikom Urzędu Gminy Terespol;

Służbom mundurowym: PSP JRG z Małaszewicz, Komisariatowi Policji w Terespolu, Placówkom Straży Granicznej w Terespolu i Bohukałach; Pogotowiu Ratunkowemu, gminnym służbom Ochotniczej Straży Pożarnej, III Batalionowi Zmechanizowanemu z Białej Podlaskiej, Lubelskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu z Białej Podlaskiej.

Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Terespol: Kole Gospodyń Wiejskich z Kuzawki, Kole Gospodyń Wiejskich z Małaszewicz, Kole Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego, Kole Gospodyń Wiejskich z Bohukał, Kole Gospodyń Wiejskich „Stowarzyszenie Kobiet Koroszczyn” z Koroszczyna, Kole Gospodyń Wiejskich z Lebiedziewa, Kole Gospodyń Wiejskich z Nepli.

Sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Białej Podlaskiej, firmie CL EUROPORT Sp. z o.o. z siedzibą w Małaszewiczach Dużych, INBAP Group - firma z ponad 30 letnią tradycją funkcjonowania będąca właścicielem 10 obiektów handlowo-usługowych na terenie całego kraju, w tym funkcjonującego od wielu lat Centrum Handlowego Rywal w Białej Podlaskiej. W portfolio firmy znajduje się również zespół terminali przeładunkowo-magazynowych położonych w Małaszewiczach Dużych i Małaszewiczach Małych oraz w Czuprynowie, w woj. podlaskim. Obecnie, firma realizuje również w Białej Podlaskiej nowoczesną inwestycję mieszkaniową ze 110 komfortowymi mieszkaniami pn. „Osiedle Piaskowa”; a ponadto firmie PNB Paweł Niczyporuk, Eko-Bug Sp. z o.o. z siedzibą w Kobylanach, PUH AGROSTOP Zdzisław Androsiuk, „Galerii Smaków” Agnieszka Drab, firmie „KROPKA” Sławomir Kropiwiec z siedzibą w Zalesiu, firmie TRANSBET z siedzibą w Białej Podlaskiej oraz firmie PRB Elbud Eliasz Pietraszuk.

Patronom medialnym: TVP3 Lublin, Katolickie Radio Podlasie,

tygodnikom: Słowo Podlasia, Podlasianin, Wspólnota Bialska, Echo Katolickie;

portalom: podlasie24.pl, Biała24, PulsMiasta.tv, Radio Biper.