Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

XIV edycja Konkursu „Piękne bo bialskie” w Gminie Terespol

Jak co roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach:

- Gospodarz Roku
- Najpiękniejszy Ogród Roku

Wzorem lat ubiegłych warunkiem uczestnictwa w tegorocznej edycji było dostarczenie zgłoszenia wraz z oświadczeniem wyrażającym zgodę na udział w konkursie. Zgłoszenia wpłynęły jedynie w kategorii Najpiękniejszy Ogród Roku. Komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 28/23 Wójta Gminy Terespol w dniu 15 maja br. dokonała wizji lokalnych 2 zgłoszonych ogrodów.

>>> Galeria zdjęć <<<

Ocenie podlegały m.in.: estetyka i funkcjonalność ogrodu, aranżacja kompozycji roślinnych i wygląd, dodatkowe elementy małej architektury np. ule, oczka wodne, domki i karmniki dla ptaków, bocianie gniazda itp.

W wyniku obrad komisja konkursowa ogłasza werdykt i postanawia przyznać następujące miejsca:

I miejsce: Państwo Irena i Stefan Boniuk z Samowicz

II miejsce: Państwo Justyna i Sławomir Klekotka z Kobylan  

Na 3 hektarowej posesji Państwa Boniuk w Samowiczach każdy element jest zharmonizowany z kompozycją bardzo naturalnego i tym samym imponującego ogrodu. Nie sposób wymienić wszystkich gatunków roślin jakie znajdują się w przydomowym ogrodzie i strefie rekreacyjnej. Akanty, milin, peonie, pięciornik, kalina, hortensje, hosty, lilie, dziewanny, morwa czarna i biała czy trzmielina wplatają się i wypełniają przestrzeń pomiędzy trawami, jukami, wierzbami i perukowcami. Pokaźne bukszpany i wielogatunkowe róże na pergolach wzdłuż podjazdu zachwycają swym urokiem i zapachem każdego, kto odwiedza gospodarstwo Państwa Boniuk. Na rozpościerających się wzdłuż ogrodzenia rabatach znajdują się m.in.: piękne piwonie, łubiny, paprocie i kwitnący barwinek amerykański.

Pokaźny warzywnik oraz sad drzew i krzewów owocowych, to kolejna część ogrodu, w której króluje borówka amerykańska, porzeczki, maliny, pigwa, aronia. Znajdziemy tam również wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy i jabłonie.

Część rekreacyjna z kolei jest pełna ścieżek i alejek leśnych, domków lęgowych dla ptaków, karmników i poideł dla ptaków, wiewiórek i jeży. Ponadto znajduje się tam polana z miejscem na ognisko, ambona widokowa, pomosty, zarybiony staw i łódź do łowienia ryb. Dodatkowo powstało nowe lokum dla dzikich kaczek i łabędzi, które gospodarz wykonał własnoręcznie w okresie jesienno – zimowym.

Drugie miejsce w konkursie zdobył ogród Państwa Klekotka z Kobylan. Na 20 arowej działce, na której niegdyś znajdowała się jedynie sosna, gospodarze stworzyli piękną przydomową strefę relaksu, która zagospodarowywana jest nieprzerwanie od 2016r. Sosna oczywiście stała się częścią tej oazy, ma wartość sentymentalną, dlatego też  została na posesji i znajduje się w centralnej części ogrodu. Już od bramy wjazdowej uwagę przykuwają świerki szczepione na pniu, trzmieliny i bukszpany. Wzdłuż ogrodzenia rozpościerają się różne odmiany berberysów i iglaków ozdobnych od niskopiennych po wysokie: cyprysy, tuje, świerki itp.

Rodzime rodzaje drzew przewijają się niemal na każdym kroku, znajdują się tam m.in.: dąb, buk, wiąz, cis. Pod rozrastającymi się konarami, wzdłuż ogrodzenia, rozpościerają się wysypane korą rabaty porośnięte różnego gatunku trawami – trawa pampasowa, miskanty, rozplenice, a ponadto byliny: jeżówki, szałwia, lawenda, rozchodnik okazały, hortensje; krzewy z rodziny różowatych takie jak: tawuła japońska, róże okrywowe, rabatowe, róże pnące i szczepione na pniu; krzewy ozdobne: budleje, jałowiec, perukowce, irga, pęcherznica czy rozłożyste rododendrony okalające taras.

Finezyjne rabaty z kocimiętką, lawendą i różami znajdują się również w części rekreacyjnej ogrodu i wokół altany, w której właściciele zadbali o część wypoczynkową i nieodzowny sprzęt do grillowania. Uroku dodają również bluszcze pnące się na pergolach, ogrodzeniu i po pniach drzew, na których widnieją domki lęgowe dla ptaków. Niewątpliwym atutem ogrodu na posesji w Kobylanach jest otoczenie, z dwóch stron otula go bowiem las sosnowy. Oprócz bogatego wachlarza roślin, drzew i krzewów, gospodarze zadbali nie tylko o budki lęgowe, ale również poidełka dla owadów, ptaków i jeży oraz lokum dla pszczół i trzmieli.

W związku z tym, iż regulamin powiatowego konkursu dopuszcza zgłoszenie dwóch kandydatur w każdej kategorii, wytypowane na etapie gminnym ogrody Państwa Boniuk i Państwa Klekotka będą reprezentowały  gminę Terespol na szczeblu powiatowym. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!