Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

ECHA PRZESZŁOŚCI część XII

Budynek szkoły w Koroszczynie, ok. 1937. Fotografia ze zbirów Bialskiej Biblioteki CyfrowejNa temat pierwszej szkoły w Koroszczynie wiemy niewiele. Ze skąpych informacji wynika, że po 1875r. władze carskie otworzyły rosyjską, 4-klasową szkołę dla prawosławnych dzieci ze wsi. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powstała 4-klasowa szkoła powszechna, na potrzeby której wynajmowano pomieszczenia w chłopskich chałupach. Taka sytuacja trwała do lat 30-tych XX w.

Projekt budynku szkoły w Koroszczynie – rzuty poziome, 1932. Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie

 

W 1932r. w II Rzeczypospolitej powołano do istnienia Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych. Stowarzyszenie pozyskiwało fundusze z różnych źródeł na budowę szkół. Ze zgromadzonych pieniędzy udzielało gminom nieoprocentowanych pożyczek, mających pokryć ¼ kosztów inwestycji. To właśnie Zarząd Komitetu Obwodowego (TPBPSP) z siedzibą w Białej Projekt budynku szkoły w Koroszczynie – bryła, 1932. Ze zbiorów Archiwum Państwowego w LubliniePodlaskiej walnie przyczynił się do powstania nowej szkoły w Koroszczynie. Projekt budynku został opracowany już jesienią 1932r. i wstępnie zatwierdzony przez Inspektora Szkolnego w Sokołowie. W następnym roku ruszyła budowa, przerwana po kilku miesiącach. Przyczyną wstrzymania było konieczność wniesienia poprawek w projekcie zgłoszonych przez Oddział Budowlany Wojewódzkiego Urzędu Lubelskiego. Po wykonaniu wymaganych korekt podjęto przerwane prace. Budowę 3-klasowej szkoły ukończono w 1934r.

Budynek wzniesiono z cegły na planie zbliżonym do litery „L”. Przykryto go wysokim dachem z dwoma lukarnami (oknami dachowymi) umieszczonymi po bokach, bliżej frontu. Fasada z trójkątnym, murowanym gankiem wspartym na czterech kolumnach, stojących na schodach nawiązywała stylistyką do XX-wiecznych dworków szlacheckich. Na parterze urządzono sale lekcyjne, zaś na poddaszu pomieszczenia przeznaczone dla nauczycieli. W nowopowstałej szkole pracowało zasłużone dla Koroszczyna małżeństwo Jan i Zofia Kuczyńscy.

Budynek (już jako siedziba Gminnego Ośrodka Kultury) po remoncie w 2006r.Budynek przetrwał II wojnę światową. Jego bryła nie uległa żadnym znaczącym zmianom. W okresie PRL-u nadal mieściła się w nim szkoła. Od 1961r. w wyniku wprowadzonej reformy oświatowej funkcjonowała jako szkoła 8-klasowa. W latach 80-tych zamieniono ją na 3-klasową, a od 1990r. ma 4-klasową podstawówkę.

Historia szkoły w Koroszczynie kończy się w 2003r. Od 2004r. budynek stał się siedzibą Gminnego Centrum Informacji, na bazie którego w 2005r. utworzono Gminny Ośrodek Kultury wraz z Gminną Biblioteką Publiczną. W międzyczasie Budynek (już jako siedziba Gminnego Ośrodka Kultury) po remoncie w 2006r.obiekt został odremontowany. Po połączeniu tych instytucji w 2015r. powstało Gminne Centrum Kultury, które przeniesiono do nowopowstałego Urzędu Gminy. Od tego momentu dawny budynek szkoły pełni funkcję świetlicy wiejskiej służącej lokalnej społeczności.

Zapewne na hasło „szkoła w Koroszczynie” wielu osobom zakręci się łezka w oku oraz powrócą wspomnienia. Zapewne… To dobrze, bowiem ów budynek to nie tylko obiekt o walorach historycznych i zabytkowych, ale przede wszystkim „archiwum” dziecięcych wspomnień kilku pokoleń mieszkańców Koroszczyna i okolic. By je wyrwać z Budynek (już jako siedziba Gminnego Ośrodka Kultury) po remoncie w 2006r.uśpienia wystarczy do nich sięgnąć…