XII edycja Konkursu „Piękne bo bialskie” w Gminie Terespol odbyła się w dwóch kategoriach:
- Gospodarz Roku
- Najpiękniejszy Ogród Roku
Celem konkursu była m.in.: promocja kreatywnych, przedsiębiorczych i otwartych na innowacje mieszkańców powiatu bialskiego, ukazanie aktywności gospodarczej zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku powiatu bialskiego i utrzymanie ładu przestrzennego.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było złożenie formularza w terminie do dnia 7 czerwca 2021r. W kategorii Najpiękniejszy Ogród Roku wpłynęły 2 zgłoszenia. W kategorii Gospodarz Roku zgłoszeń nie złożono. Komisja konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 30/21 Wójta Gminy Terespol w dniu 9 czerwca br. dokonała wizytacji zgłoszonych ogrodów.
Ocenie podlegały następujące kryteria: estetyka i funkcjonalność ogrodu, aranżacja kompozycji roślinnych i wygląd, dodatkowe elementy aranżacyjne np. oczka wodne, domki i karmniki dla ptaków, bocianie gniazda i ule zharmonizowane z kompozycją ogrodu.
W wyniku obrad komisja podjęła decyzję o przyznaniu następujących miejsc:
I miejsce dla Państwa Ireny i Stefana Boniuk z Samowicz
II miejsce dla Państwa Barbary i Zenona Szczygielskich z Małaszewicz
Serdecznie gratulujemy!
Zwycięzcy etapu gminnego będą reprezentować Gminę Terespol
w konkursie powiatowym.
Ogród stanowi doskonałe miejsce na przelanie swoich wyobrażeń o zielonym azylu, gdzie w każdym momencie dnia i nocy można odetchnąć świeżym powietrzem. Na większej powierzchni można stworzyć bardzo zróżnicowane aranżacje, które sprawią, że ogród będzie bardzo oryginalny, tak jak to jest w przypadku Państwa Boniuk z Samowicz gdzie zagospodarowane są 3 h powierzchni, podzielonej na kilka stref: warzywniak, ziemianka, sadek oraz część ozdobna i rekreacyjna pełna bardzo funkcjonalnych „kwater” i zakątków wypoczynkowych od: oczka wodnego, ścieżek i alejek leśnych, altan z hamakami czy leżakami, polany z paleniskiem, ambony widokowej, pomostów do łowienia ryb; po małą architekturę w postaci: bocianiego gniazda, domków lęgowych dla ptaków , karmników i „hoteli” dla pszczół.
Przy mniejszych powierzchniach mamy ograniczone pole do popisu, tak jak u Państwa Szczygielskich z Małaszewicz. Jednak nawet na kilkudziesięciu metrach kwadratowych można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje: żywopłoty, pnącza na ogrodzeniu czy elewacji budynków gospodarczych, skalniaki, kręte linie oświetlonych alejek i rabat bylinowych oraz dopełniające się barwne drzewa i krzewy ozdobne tworzące bardzo spójną harmonię – oazę spokoju.
Istnieje wiele możliwości w tworzeniu ogrodów i na każdej powierzchni można urzeczywistnić ciekawe rozwiązania. Jednak niezależnie od stylu jaki wybierzemy musimy pamiętać o tym, że własny ogród ma nas wyciszyć i pozwolić na miłe spędzanie wolnego czasu.