NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Kliknij aby powiększyćGdy wolny świat świętował zakończenie II wojny światowej, oni bili sięz wojskami NKWD, KBW, grupami operacyjnymi Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Skutecznie bronili Polaków przed samowolą komunistycznej władzy, rozbijali posterunki, areszty, więzienia, uwalniając zatrzymanych przez bezpiekę. Nie zgadzali się na zniewolenie Polski i pozostali do końca wierni Niepodległej Rzeczypospolitej.

Spośród uczestników antykomunistyczne-go powstania niezłomnych Żołnierzy Wyklętych mało kto doczekał wdzięczności. Dziś nie sposób policzyć inicjatyw przywracających pamięć o Wyklętych walczących w latach 1944 – 1963.

Upamiętniając Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Gmina Terespol oraz Gminne Centrum Kultury w Kobylanach ogłosiły konkurs pt. „Bohaterowie Niezłomni – sylwetki Żołnierzy Wyklętych”. Zadaniem uczestników było przygotowanie życiorysu jednego z Żołnierzy Wyklętych, a praca oceniana była pod kątem: poprawności merytorycznej, czyli zgodności treści z prawdą historyczną, poprawności językowej oraz samodzielności. Spośród zgłoszonych do konkursu prac Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach, w której składzie znaleźli się:

Pan Mieczysław Romaniuk – przewodniczący komisji
Dominik Litwiniuk – członek komisji
Magdalena Jaszczuk – członek komisji

postanowiła przyznać nagrody za zajęcie I, II oraz III miejsca.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Katarzyna Sowa
II miejsce: Piotr Zozula
III miejsce: Dominika Stachurska i Błażej Mikołajczuk

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział oraz propagowanie i pogłębianie wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963.

Od kilku lat stałym elementem obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Terespol jest koncert Niezłomnym, który w tym roku przygotowywany został przez Pana Andrzeja Maziejuka z młodzieżą ze szkół podstawowych z terenu gminy Terespol. Występy opublikowane zostały na fanpage Gminnego Centrum Kultury 1 marca 2021r. o godz. 18.00. Ponadto na stronie internetowej GCK została udostępniona do obejrzenia wystawa on-line pt. „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich".

Żołnierze Wyklęci - Cześć Waszej pamięci!