Od stycznia zaczynamy nowy cykl postów zatytułowany „Echa przeszłości”.
Będziemy w nich publikować informacje historyczne, poszerzające wiedzę
o postaciach, wydarzeniach oraz miejscach związanych z naszą gminą.
Dzięki „podróży w przeszłość” odkryjemy
na nowo to co „tak się opatrzyło,
że spowszedniało” i uległo zapomnieniu. Serdecznie zachęcamy do lektury!
W tym roku przypada 229 rocznica urodzin Henryka Marconiego, jednego z naj-wybitniejszych architektów I połowy XIX w. tworzących na ziemiach polskich.
H. Marconi przyszedł na świat w 1792 r. w Rzymie. Studiował na Uniwersytecie Boloń-skim oraz równocześnie w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. W 1822 r. przyjechał do Polski na zaproszenie generała Ludwika Paca, w celu ukończenia przebudowy pałacu w Dowspudzie koło Suwałk. Był uczestnikiem Powstania Listopadowego. Odbywał liczne podróże po Europie. W latach 1851 – 58 wykładał architekturę w Szkole Sztuk pięknych w Warszawie. Zmarł w 1863 r. w Warszawie i został pochowany na Powązkach.
Był przedstawicielem klasycyzmu. W swojej twórczości nawiązywał do włoskiego renesansu i architektury weneckiej XVI w. Zaprojektował m.in. gmach więzienia Pawiak (nieistniejący), kościół pw. św. Karola Boromeusza, Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (nieistniejący), gmach Hotelu Europejskiego, gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego – wszystkie w Warszawie. Był również autorem budynków więziennych w Siedlcach i Kaliszu.
Ten wybitny architekt zaprojektował także dwór Kuczyńskich w Koroszczynie! Projekty budynku zamieścił w „Dzienniku Politechnicznym” z 1860 r. Według zamysłu H. Marconiego siedziba Kuczyńskich miała być „idealnym domem obywatelskim”, łączącym cechy dworu i pałacu. Elementy włoskiego renesansu, swobodne i subtelne linie, niesymetryczność oraz prostota nadały konstrukcji lekkość i ożywienie. Twórca zadbał również o wnętrze. Dzięki odpowiednim rozmiarom, rozmieszczeniu, komunikacji i oświetleniu pomieszczeń osiągnął funkcjonalny i prosty charakter, idealnie pasujący do potrzeb wiejskiej siedziby. Zamysł oraz wykonanie sprawiły, że na terenie naszej gminy znajduje się niezwykle interesujący i w pewnym stopniu unikalny zabytek. Chociaż czas i historia odcisnęły swoje piętno na dworze, wciąż możemy podziwiać jego piękno. Nadal także widać w nim styl wykreowany przez Henryka Marconiego.
Warto więc oglądając siedzibę rodziny Kuczyńskich, wspomnieć tę ciekawą i ważną postać, mającą wkład w nasze, lokalne dziedzictwo kulturowe.