Pamiętamy!

Kliknij aby powiększyćZanim padłeś,
jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku,
czy to serce pękło?

Krzysztof Kamil Baczyński

Pamiętamy!

Na terenie gminy Terespol znajduje się kilkanaście obiektów pamięci - grobów i cmentarzy wojennych, które od wielu lat opieką obejmuje Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.  To wyraz naszej wspólnej troski o te szczególne miejsca. Każdego roku jesienią, przed świętem zmarłych pracownicy GCK uczestniczą w pracach porządkowych, by dać świadectwo pamięci o tych, którzy odeszli.

W mijającym tygodniu odwiedziliśmy:

Kliknij aby powiększyćCmentarz wojenny w Kobylanach
Cmentarz żołnierzy rosyjskich poległych w 1915r. w obronie jednego z wysuniętych na zachód fortów twierdzy brzeskiej w Kobylanach.

Mogiły wojenne w Neplach
Pierwsza mogiła pojedyncza nieznanego żołnierza rosyjskiego poległego w czasie I wojny światowej, pochowany na terenie cmentarza parafialnego w Neplach.
Druga mogiła zbiorowa 15 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r. pochowani na cmentarzu katolickim w Neplach.

Kliknij aby powiększyćCmentarz wojenny w Kuzawce
Cmentarz wojenny 13 żołnierzy 66 pułku Strzelców Kaszubskich poległych 3 sierpnia 1920 r. w wojnie polsko – bolszewickiej w Kuzawce.

Mogiłę wojenną w Bohukałach
Mogiła zbiorowa 2 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920r. w Bohukałach – przy drodze wojewódzkiej Janów Podlaski – Terespol.

Mogiłę wojenną w Michalkowie
Mogiła zbiorowa 6 nieznanych żołnierzy polskich poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r. pochowanych na cmentarzu katolickim w Michalkowie.

Kliknij aby powiększyćMogiły wojenne w Lebiedziewie
Dwie mogiły pojedyncze nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939r., znajdujące się na cmentarzu prawosławnym w Lebiedziewie.

Mogiłę wojenną w Koroszczynie
Mogiła pojedyncza nieznanego lotnika radzieckiego poległego w 1941r. pochowanego na cmentarzu prawosławnym w Koroszczynie.

Pomnik Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie
Pomnik przemarszu I Brygady Legionów z prochami z mogił żołnierskich obejmujących lata 1918-1920 i wrzesień 1939 r., oraz urną z ziemią, pochodzącą z grobów nieznanych żołnierzy poległych na terenie gminy Terespol podczas bitew: pod Polatyczami w 1794 r. i Kobylanami w 1919 r.

Mogiłę wojenną w Małaszewiczach Małych
Mogiła pojedyncza nieznanego żołnierza Wojska Polskiego poległego we wrześniu 1939r. pochowanego w mogile przy ul. Wspólnej w Małaszewiczach Małych.

Mogiłę wojenną w Krzyczewie
Mogiła pojedyncza nieznanego żołnierza Wojska Polskiego poległego 27 października 1946r. pochowanego na cmentarzu katolickim parafialnym w Krzyczewie.

Kliknij aby powiększyćMogiłę wojenną w Samowiczach
Mogiła wojenna 2 żołnierzy 66 pułku Strzelców Kaszubskich poległych 3 sierpnia 1920r. w wojnie polsko – bolszewickiej w Samowiczach.

Pomnik w Małaszewiczach Małych – przy WOC
Pomnik śmierci 16 żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939r. podczas bombardowania przez wojska niemieckie lotniska wojskowego w Małaszewiczach.