PIKNIK Z KSIĄŻKĄ - KOBYLANY 22 MAJA 2016

22 maja 2016 roku przy Prochowni w Kobylanach odbyła się pierwsza odsłona „Pikniku z książką”. Inicjatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna w Kobylanach, działająca w strukturach Gminnego Centrum Kultury. Organizatorkami natomiast były Panie Bibliotekarki m.in. z: GBP w Kobylanach, Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach, Szkoły Podstawowej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach oraz z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach.

Celem pikniku była promocja czytelnictwa i książki, która w dobie Internetu i ponad stu kanałów w telewizji schodzi na „boczny tor”.

Organizatorzy tego dnia przewidzieli dla wszystkich uczestników moc atrakcji. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia pt. Kopciuszek koła teatralnego „Magia Słów” z ZS im. Orła Białego w Kobylanach. W związku z tym, iż rok 2016 uchwałą Senatu został ogłoszony rokiem wybitnego literackiego noblisty H. Sienkiewicza, a 5 maja minęła setna rocznica śmierci pisarza, Panie Bibliotekarki chcąc uświetnić tę rocznicę postanowiły zapromować literaturę i czytelnictwo przeprowadzając akcję głośnego czytania pierwszej części trylogii historycznej pt. „Ogniem i mieczem”.

W czytaniu fragmentów powieści udział wzięli zaproszeni na piknik goście: Pan Bogdan Daniluk – Sekretarz UG Terespol, Pani Małgorzata Sowa–Dyrektor ZS im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach, Pani Wiesława Gmur–Wicedyrektor ZS im. Orła Białego w Kobylanach oraz Pani Mariola Borodziuk–Dyrektor SP im. J.U. Niemcewicza w Neplach. Wspólne głośne czytanie było niezwykle interesującym doświadczeniem, kwintesencją tego punktu programu był występ uczennic z Gimnazjum w Kobylanach, które zaśpiewały piosenkę pt. „Dumka na dwa serca” – utwór do adaptacji filmowej „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Bezpośrednio po mini maratonie rozpoczął się Konkurs na najlepsze przebranie za ulubioną postać z książki, a po nim zabawa plenerowa – Podchody literackie. Każdy z uczestników konkursu i zabaw przeprowadzanych podczas imprezy otrzymał nagrodę książkową oraz upominek.

Dodatkowymi atrakcjami było ognisko z kiełbaskami dla wszystkich, którzy tego dnia postanowili przyłączyć się do wspólnej zabawy z Bibliotekarkami. Dużym zainteresowaniem cieszyli się animatorzy dobrej zabawy, Clown, Kaczor Donald i Myszka Miki. Frajdą dla maluchów okazały się bańki mydlane, klocki Lego XXL, dmuchana zjeżdżalnia oraz trampolina. Organizatorzy zadbali również o coś dla podniebienia – lody, gofry, kolorową watę cukrową i popcorn.

Na zakończenie słonecznego Pikniku z książką odbyła się loteria finałowa dla wszystkich uczestników imprezy, w której można było wygrać cenne nagrody w postaci książek i akcesoriów piknikowych.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy tak licznie wzięli udział
w niedzielnym spotkaniu.

Piknik z książką majową porą to idealna sprawa,
Wszystko zakwita i zielona jest trawa,
Spędzać tak czas to wspaniała zabawa,
więc wszystkim, którzy przybyli należą się brawa !!!

M. Jaszczuk