Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP
ŚWIĘTO FLAGI

Kliknij aby powiększyćBarwy narodowe są częścią naszej historii i naszego dziedzictwa. Jesteśmy do nich przywiązani podobnie, jak do miejsca w którym żyjemy. Warto więc pamiętać o kilku faktach związanych z flagą.

BARWY. „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach, hymnie Rzeczpospolitej Polskiej i pieczęciach państwowych” precyzuje odcienie kolorów naszej flagi. Są to biały (nie śnieżnobiały) oraz karmazynowy (czerwona czerwień). Wcześniej przed wspomnianą ustawą przez ponad 50 lat obowiązywał cynober(czerwony wpadający w pomarańcz).

Kliknij aby powiększyćUKŁAD BARW.  Wybór kolorów jest odwzorowaniem polskiej chorągwi – białego orła na czerwonym tle – oficjalnym symbolu naszego kraju używanego od średniowiecza. Orzeł jako znak w godle jest ważniejszy dlatego barwa biała jest na górze, a czerwona na dole.  W układzie pionowym biel umieszcza się po lewej stronie oglądanej płaszczyzny.

PROPORCJE. Długość boków flagi w proporcjach 5:8 ustaliła „Ustawa z dnia 1 stycznia 1919 r.  o godłach i barwach Rzeczpospolitej Polskiej”. Jeżeli proporcje nie są zachowane to czerwony i biały stanowią barwy narodowe, lecz nie flagę.

OCHRONA BARW. Każdy ma prawo używać barw RP, szczególnie by podnieść znaczenie uroczystości przy zachowaniu odpowiednich czci i szacunku. Chociaż obecnie nie ma już zakazów nie można umieszczać na fladze napisów (np. nazw miejscowości). Za znieważenie lub zniszczenie flagi Kodeks Karny przewiduje ograniczenie lub pozbawienie wolności.

Każde państwo posiada swoją flagę. Ponad 50 krajów na świecie obchodzi święto na cześć swoich barw. W Polsce celebrujemy Święto Flagi od 2004r.

Pamiętajmy o tym nie tylko 2 maja, ale także na co dzień.

Kliknij aby powiększyć   Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć   Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć