Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W GMINIE TERESPOL

Kliknij aby powiększyćW minioną niedzielę 1 marca 2020 roku w gminie Terespol odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami obchodów było: Gminne Centrum Kultury w Kobylanach, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gmina Terespol. Patronat nad wydarzeniem objęli: Katolickie Radio Podlasie, Słowo Podlasia, Podlasianin, Wspólnota Bialska, Echo Katolickie oraz portale: terespol.net, podlasie24.pl, biała24, BialskieForum.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe mające na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji, którzy stanowili ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski. Święto to uchwalono w 2011 r., jednak inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie podjął jeszcze śp. prof. Lech Kaczyński. Gminne Centrum Kultury z siedzibą w Kobylanach od kilku lat włącza się w obchody i przypomina o bohaterach antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi Kliknij aby powiększyćkomunistycznemu.

>>> Galeria zdjęć <<<

Na okoliczność obchodów Biuro Edukacji Narodowej przygotowało wystawę pn. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie Niepodległościowe 1944-1963”, która jest pierwszą z projektu „Wystawą elementarną IPN”. Obejmuje ona lata po 1944, kiedy to broniono niepodległości wobec sowietyzacji Polski do roku 1963, gdy zginął ostatni z „wyklętych” – Józef  Franczak „Lalek”. Wystawę będzie można obejrzeć w holu głównym Urzędu Gminy Terespol do 30 kwietnia 2020r.

Kliknij aby powiększyćW programie obchodów nie zabrakło również historii niezłomnych postaw ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej, którą w swojej prelekcji pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Podziemia Niepodległościowego” przybliżyła Pani Małgorzata Sowa.

Kolejnym punktem obchodów był koncert – niezłomnym, w wykonaniu zespołu Twelve działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Bezpośrednio po koncercie nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu pt. „Przywróćmy ich pamięci – Żołnierze Wyklęci – Kliknij aby powiększyćBohaterowie Niezłomni”.

Organizatorem Konkursu był Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach.

Celem Konkursu było między innymi:
- Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci   Żołnierzy Wyklętych –Bohaterów Niezłomnych.

- Upowszechnianie wśród uczniów szkół Gminy Terespol wiedzy o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej.

- Upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach:

- PLASTYCZNO – HISTORYCZNY dla klas: I-V

- HISTORYCZNY NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ dla klas VI-VIII

Kliknij aby powiększyćSpośród zgłoszonych do konkursu prac, Komisja Konkursowa powołana przez organizatora wyłoniła laureatów. Przewodniczącym Komisji Konkursowej był Pan Mieczysław Romaniuk.

Laureaci konkursu plastyczno – historycznego:

I miejsce: Michał Wowczeniuk Z.S. Małaszewicze

II miejsce: Zofia Kurkowiak Z.S. Małaszewicze oraz Mikołaj Siluk S.P. Neple

III miejsce: Szymon Naumiuk Z.S. Małaszewicze

Kliknij aby powiększyćLaureaci konkursu na prezentację multimedialną:

I miejsce: Eliza Maleńczuk S.P. Neple

II miejsce: Ewa Małachowicz Z.S. Małaszewicze

III miejsce: Julia Krzyżanowska Z.S. Małaszewicze oraz Łukasz Pawluczuk S.P Neple

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom,
a pozostałym dziękujemy za tak liczny udział.

Gminne Centrum Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gmina Terespol dziękują Pani Małgorzacie Sowa za przypomnienie o tym, jak ważna jest pamięć o poległych, także w czasach pokoju; zespołowi TWELVE oraz młodzieży z Zespołu Szkół w Małaszewiczach na czele z opiekunem Andrzejem Maziejukiem, za uświetnienie uroczystości koncertem dla niezłomnych. Jednocześnie dziękujemy za obecność wszystkim uczestnikom obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

>>> Relacja z wydarzenia na portalu podlasie24.pl <<<