Z WIZYTĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RAMACH DORADZTWA ZAWODOWEGO

Kliknij aby powiększyćJedną z kluczowych decyzji podejmowanych w życiu każdego człowieka jest wybór ścieżki zawodowej. Każdy z nas jako nastolatek próbował odpowiedzieć na pytania „Co chciałby robić w przyszłości? Jaki zawód chciałby wykonywać?”. Ważne jest, aby młody człowiek dokonywał adekwatnych wyborów edukacyjno-zawodowych, stąd narodził się pomysł organizowania, przez Gminne Centrum Kultury w Kobylanach, spotkań z młodzieżą szkolną, w ramach programu realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego. Jedno z takich spotkań odbyło się 25.09.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach. Grupę docelową stanowili uczniowie klasy VIII a.

Kliknij aby powiększyćPodczas prelekcji pracownik Gminnego Centrum Kultury opowiadał o swojej pracy i zakresie swoich obowiązków, prezentował różne zawodowe atrybuty nie tylko GCK, ale również Gminnej Biblioteki Publicznej. W wielu instytucjach kultury praca ma swoją daleko idącą specyfikę - odbywa się w różnych porach doby, w różnych dniach (w weekendy), często związana jest z sezonem artystycznym. Pracownicy muszą mieć rozległe umiejętności i wiedzę z wielu dziedzin, są twórczy, kreatywni i otwarci na wyzwania. Mają stały kontakt z ludźmi. Jeżeli jesteś pracownikiem sektora kultury to jednocześnie koordynujesz wydarzenia kulturalne i sportowe; konstruujesz budżety, piszesz wnioski o dofinansowanie; prowadzisz warsztaty z dziećmi, organizujesz spotkania dla seniorów; obsługujesz konta w social mediach, piszesz sprawozdania, artykuły, wypożyczasz książki, organizujesz wystawy i koncerty. Przed imprezą projektujesz plakaty, ulotki i zaproszenia, zamawiasz catering, rozstawiasz namioty, często w trakcie imprezy obcujesz z gwiazdami show biznesu, musisz zrobić dokumentację fotograficzną, a po wszystkim zostawić porządek. Pracownicy instytucji kultury często muszą myśleć jak artyści i posiadają wachlarz wielu umiejętności. Mimo wszystko praca w kulturze jest bardzo ciekawa i twórcza. Różnorodność zadań do wypełnienia jest inna niemal każdego dnia. Jest to bez wątpienia wymarzona praca dla kogoś, kto nie lubi monotonii i siedzenia w jednym miejscu np. za biurkiem.

Młodzież słuchała prelekcji z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że spotkanie było udane, a młodzież dzięki takim żywym przykładom będzie dokonywać dojrzalszych wyborów zawodowych.