100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol

Kliknij aby powiększyćUdział w Obchodach Święta Niepodległości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Dla tych, którzy w walce poświęcili  to co najcenniejsze - oddali swoje życie z umiłowania ziemi ojców. Dzięki tej ofierze mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, a także inne wartości narodowe związane z naszą tożsamością. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach.

Kliknij aby powiększyćWyjątkowa setna Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Terespol upłynęła pod znakiem historii. Obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Tuż przed mszą Wójt Gminy Terespol – Krzysztof Iwaniuk powitał zgromadzonych, a Przewodniczący Rady Gminy Terespol – Mieczysław Romaniuk przedstawił drogę narodu polskiego ku Niepodległości.

Kliknij aby powiększyćOddając cześć wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność, bezpośrednio po mszy św. miał miejsce uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz mieszkańców Gminy Terespol pod pomnik upamiętniający Bitwę pod Kobylanami z dnia 5 lutego 1919r. Wyrazem pamięci były złożone wieńce i wiązanki przez: delegację Konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej w Brześciu, Panią Konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej, delegację Radnych Powiatu Bialskiego, delegację Urzędu Kliknij aby powiększyćGminy Terespol, delegację Kompleksu Memorialnego Twierdzy Brzeskiej, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w Brześciu, delegacje Służb Mundurowych, przedstawiciela Wspólnoty i Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju miejscowości Łobaczew Duży, delegację Jednostek OSP, przedstawicieli placówek oświatowych, delegację Klubu Seniora „Złoty Wiek”, delegację Klubu Strzeleckiego „Kaliber”, delegację mieszkańców Kobylan oraz mieszkańców Łobaczewa Małego.

Kliknij aby powiększyćPo zakończeniu części oficjalnej zgromadzeni udali się w kierunku Dzieła Międzyfortowego Kobylany I, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie odrestaurowanego obiektu, który zbudowano w latach 1914-1915. Następnie otwarta została wystawa „Twierdza Brześć Litewski podczas I wojny światowej” przygotowana przez Kompleks Memorialny „Brzeska Twierdza Bohater”. Bezpośrednio po przecięciu wstęgi w sali wizualnej nastąpiło wręczenie nagród w konkursach: plastycznym i na prezentację multimedialną z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości zorganizowanym we współpracy ze SP im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach.

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć

O godz. 15.00 grupa „Walkiria” przedstawiła inscenizację „Bitwy pod Kobylanami”  z 1919 roku. Uczestniczyło w niej 35 umundurowanych żołnierzy. W rekonstrukcji wykorzystano karabiny i umundurowanie z epoki. Bitwie towarzyszyły efekty pirotechniczne. Atrakcją był niewątpliwie samochód Daimler z 1913 roku. Mimo wietrznego, pochmurnego i zimnego popołudnia inscenizacja bitwy przyciągnęła ponad tysięczną widownię. Była możliwość rozgrzania się przy ognisku, śpiewania pieśni patriotycznych i piosenek żołnierskich. Na zgromadzonych czekały potrawy przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Na najmłodszych czekały gadżety akcji promocyjnej „Dumni z Polski”.

Kliknij aby powiększyć    Kliknij aby powiększyć

Zwieńczeniem Pikniku Niepodległościowego był pokaz teatru ognia, który zapewnił niezapomniane wrażenia wizualne i podkreślił heroizm Polaków w walce o Niepodległość. Na zakończenie Obchodów Święta Niepodległości w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol grupa „Białe Anioły” działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach Kliknij aby powiększyćzaprezentowała widowisko muzyczno-teatralne z okazji tej szczególnej rocznicy.

W celu upamiętnienia wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę z inicjatywy pracowników Urzędu Gminy Terespol oraz Gminnego Centrum Kultury powstała wyjątkowa iluminacja przedstawiająca biało-czerwoną „100” podświetloną szklanymi zniczami. Iluminacja stanęła przed masztem w pobliżu budynku Urzędu Gminy.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Również „100. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Terespol” znalazła się na liście wydarzeń wpisujących się w oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kliknij aby powiększyćDziękujemy, że wspólnie z Wami mogliśmy świętować stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości! W najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewaliśmy się tak licznego udziału w Obchodach. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim przybyłym na uroczystości delegacjom, gościom oraz mieszkańcom gminy Terespol i wszystkim tym, którzy zechcieli z nami świętować tę wyjątkową setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dziękujemy również mediom za przybycie i przygotowanie relacji z wydarzenia.

Dziękujemy za wspólny 11 listopada! Bądźmy razem! Bo Niepodległa jest dla wszystkich!

O nas w mediach:

- Foto i videorelacja na portalu "Bialskie Forum"

- Fotorelacja na portalu "Słowo Podlasia"

- Fotorelacja na portalu "Podlasie24"

- Fotorelacja na portalu "Biała24"