Gminne Centrum Kultury

POLECAMY:
Blog "Forty i my"

Klub Strzelecki "KALIBER"

Urząd Gminy Terespol

Jesteśmy na FACEBOOK'u
FACEBOOK
BIP
BIP

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KOBYLANACH

Kobylany, 09.01.2017r.

Sprawozdanie z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach za 2016 rok

Zbiory biblioteczne (w tym zakup nowości wydawniczych):

Stan księgozbioru na 31.12.2016 r. to 5052 woluminów, w tym:

literatura piękna dla dzieci i młodzieży - 1006,
literatura piękna dla dorosłych
- 2873,
literatura popularno – naukowa
- 1173.

Ogółem w 2016r. przybyło 282 woluminów. Biblioteka otrzymała również dofinansowanie ze środków Biblioteki Narodowej, dzięki któremu dokonano zakupu 80 woluminów.

Działalność biblioteki:

22-27.02.2016r. - Udział w przygotowaniu i przebiegu Ferii zimowych z Gminnym Centrum Kultury.

W programie znalazły się m.in.: TURNIEJ O PUCHAR WÓJTA W WARCABY, który odbył się w Bibliotece oraz NOCOWANIE PEŁNE WRAŻEŃ, które miało miejsce w siedzibie Urzędu Gminy Terespol.

Głównym punktem NOCy była wizyta w Bibliotece - lekcja dotycząca: pracy bibliotekarza i funkcjonowania Biblioteki Publicznej, korzyści płynących z czytania i odwiedzania Biblioteki. Dodatkowo zainicjowana została akcja promująca czytelnictwo pt. ZOSTAŃ TWARZĄ BIBLIOTEKI. Każdy uczestnik nocowania miał za zadanie wymyśleć hasło zachęcające do czytania książek, a następnie zapozować do zdjęcia w Bibliotece. Na „Twarz Gminnej Biblioteki Publicznej” można było głosować na Facebooku Gminnego Centrum Kultury do końca marca 2016r. Po wizycie i sesji zdjęciowej w Bibliotece przyszedł czas na zabawy indywidualne i grupowe w Sali konferencyjnej UG Terespol. Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszą twarz GBP odbyło się 5 kwietnia. Zwyciężczyni zdobyła 131 polubień! Laureatka otrzymała nagrodę książkową, pamiątkowy plakat A3 ze swoim wizerunkiem w antyramie oraz zdjęcie konkursowe. Plakat z twarzą GBP promujący czytanie i zapraszający do korzystania z zasobów Biblioteki został rozpowszechniony na tablicach ogłoszeń we wszystkich miejscowościach Gminy Terespol, na Facebooku,  w  Biuletynie Informacyjnym UG Terespol oraz na stronach internetowych www.gminaterespol.pl, www.gck.gminaterespol.pl.

Dnia 22.05.2016 r. odbył się po raz pierwszy Piknik z książką.

Inicjatorem i organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna, współorganizatorkami natomiast były Panie Bibliotekarki ze szkół z terenu gm. Terespol. m.in. z: ZS im. Orła Białego w Kobylanach, SP im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Neplach oraz z ZS im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach. Celem pikniku była promocja czytelnictwa i książki w ramach Tygodnia Bibliotek, akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W programie pikniku było:

  1. Przedstawienie pt. Kopciuszek koła teatralnego „Magia Słów” z ZS im. Orła Białego w Kobylanach
  2. Głośne czytanie pierwszej części trylogii historycznej pt. „Ogniem i mieczem” w związku z rokiem H. Sienkiewicza. Czytali Dyrektorzy szkół z terenu gm. Terespol oraz Sekretarz Urzędu Gminy Terespol.
  3. Występ uczennic z Gimnazjum w Kobylanach, które zaśpiewały piosenkę pt. „Dumka na dwa serca” – utwór do adaptacji filmowej „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.
  4. Konkurs na najlepsze przebranie za ulubioną postać z książki z nagrodami książkowymi dla wszystkich, dodatkowymi nagrodami rzeczowymi za zdobycie I, II i III miejsca.
  5. Podchody literackie. Zabawa polegała na odnalezieniu na terenie pikniku kopert, w których znajdowały się pyt. ze znajomości książek. Dzieci i młodzież za prawidłową odpowiedź otrzymywały nagrody książkowe i upominki. 

Dodatkowymi atrakcjami było ognisko z kiełbaskami dla wszystkich, wata cukrowa, lody, gofry, animatorzy kultury, Clown, Kaczor Donald i Myszka Miki, bańki mydlane xxl, dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, malowanie buziek.  Na zakończenie Pikniku z książką odbyła się loteria finałowa dla wszystkich uczestników imprezy, w której można było wygrać cenne nagrody w postaci książek i akcesoriów piknikowych. Impreza była świetna.

12.07.2016 r. - 19.08.2016 r. Wakacje z Gminnym Centrum Kultury.

W wakacyjnym rozkładzie jazdy znalazły się m.in.: zajęcia świetlicowe pn. FILCOWY ŚWIAT, QUILING, MOLE KSIĄŻKOWE, KORALIKOWE PRASOWANKI oraz ZABAWY SPORTOWE. Zajęcia prowadzone były we wszystkich świetlicach znajdujących się na terenie gminy i trwały przez sześć tygodni, od 12 lipca do 19 sierpnia. Udział w zajęciach świetlicowych wzięło ponad 60 zwolenników dobrej zabawy.

Mole Książkowe był to cykl zajęć, na których dzieci wykonywały niebanalne, pomysłowe i kolorowe zakładki do książek, na podstawie gotowych wzorów oraz według własnego pomysłu. Celem przewodnim tego bloku było rozbudzenie świadomości poszanowania książek. Celowi temu przyświecała również uruchomiona podczas wakacji Biblioteka Objazdowa, która w ramach wakacyjnego rozkładu jazdy, w godzinach zajęć świetlicowych, udostępniała mieszkańcom gminy zbiory Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylanach. Tym samym istniała możliwość zapisania się do Biblioteki. Książki wypożyczali stali czytelnicy Biblioteki oraz czternastu nowych użytkowników. Łącznie Biblioteka Objazdowa wypożyczyła 64 książki.

16.11.2016 r. - Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

Pana Grzegorza Kasdepke mieliśmy okazję gościć w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej. Pan Grzegorz to autor i współautor książek dla dzieci, scenarzysta programów "Ciuchcia", "Budzik", "Podwieczorek u Mini i Maxa" oraz seriali telewizyjnych, m.in. telenoweli "Klan". Niemal wszystkie z ponad czterdziestu tytułów książek tego autora uzyskały status bestsellera, m. in. "Kacperiada…"  czy  "Horror, czyli skąd się biorą dzieci". W spotkaniu uczestniczyły dzieci oraz nauczyciele ze Szkół Podstawowych z Nepli, Małaszewicz i Kobylan. Spotkanie było bardzo ciekawe, przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Pan Grzegorz barwnie i dowcipnie opowiadał o swoich książkach, czytał ich fragmenty, prowadząc przy tym dyskusje o trudnych zagadnieniach np. wspólnie z dziećmi wyjaśniał znaczenie wybranych związków frazeologicznych. Potem nastąpiła lawina pytań od dzieci, których interesowała nie tylko twórczość czy inspiracje do tworzenia książek ale też dzieciństwo i życie codzienne  Pana Grzegorza. Na zakończenie wszyscy zainteresowani mogli kupić książki autora, zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jaszczuk Magdalena