Jak blizny teren naszej gminy zdobią groby wojenne i pomniki. To memento o synach Polskiej Ziemi, którzy oddali swe życie w obronie wolności i niepodległości. Jesienią każdego roku pracownicy GCK porządkują i przyozdabiają te szczególne miejsca. To przejaw wspólnej troski, a także akt pamięci i wdzięczności dla tych Bezimiennych Bohaterów.
W pięciu miejscowościach są zlokalizowane pochówki polskich żołnierzy (z 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty i XXXI Brygady Piechoty), walczących w wojnie polsko – bolszewickiej na przełomie lipca i sierpnia 1920r. W Bohukałach najprawdopodobniej spoczywa 2 żołnierzy z 63. Toruńskiego Pułku Piechoty. Na cmentarzu w Kuzawce jest pochowanych 15, a w Samowiczach – 2 obrońców z 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. Zbiorowa mogiła w Neplach prawdopodobnie zawiera prochy 15 żołnierzy z 64. Grudziądzkiego Pułku Piechoty. Natomiast cmentarz w Michalkowie stał się miejscem spoczynku 6 górali z 1. Pułku Strzelców Podhalańskich.
W Lebiedziewie i Małych Małaszewiczach są groby nieznanych bohaterów poległych we wrześniu 1939r. Na lebiedziewskim cmentarzu to prawdopodobnie 2 żołnierzy ze zgrupowania „Brześć”, którzy od 14 do 16 września bronili twierdzy i miasta przed wojskami niemieckimi. Zaś w mogile w Małaszewiczach Małych może spoczywać żołnierz poległy na Lotnisku w Małaszewiczach, lub należący do zgrupowania „Brześć”.
Z poległymi bohaterami są także związane pomniki. W Kobylanach zlokalizowany jest monument upamiętniający stoczoną tutaj bitwę 6 lutego 1919r. żołnierzy 34. Pułku Piechoty z Białej Podlaskiej, którzy starli się z niemiecką załogą fortu „K”. Drugi obiekt to tablica na WOC-u w Małaszewiczach, która poświęcona jest 16 żołnierzom zabitym w czasie bombardowania Bazy Lotniczej Małaszewicze przez Luftwaffe w pierwszych dniach września 1939r.
Dzięki tym prostym czynnościom, jak sprzątanie grobów i pomników, pamięć o poległych i ich czynach nie zaginie w naszej świadomości. Kultywując ową tradycję dokładamy cegiełkę aby pamięć ta przetrwała wśród następnych pokoleń.