Nadbużański Festiwal Smaku i Tradycji & Bialskopodlaskie Święto Miodu

25 sierpnia 2024r. na Stanicy przy Kąpielisku w Kobylanach odbyła się ostatnia wakacyjna impreza plenerowa pn. Nadbużański Festiwal Smaku i Tradycji połączony z Bialskopodlaskim Świętem Miodu. Organizatorami imprezy była Gmina Terespol, Gminne Centrum Kultury w Kobylanach oraz Związek Pszczelarzy „Podlasie” z Białej Podlaskiej.

W programie niedzielnego wydarzenia znalazły się występy ludowych zespołów artystycznych m.in.: Zespołu „Podlasianki” z Rokitna i Zespołu Śpiewaczy Klubu Seniora „Złoty Wiek” z Małaszewicz, a na zakończenie zagrała Kapela Podwórkowa „Caravana” z Białej Podlaskiej, która porwała naszą publiczność do tańca.

Jednak to nie wszystko.. bowiem dodatkowo przygotowaliśmy niespodziankę – na naszej plenerowej scenie przy Stanicy wystąpił legendarny Zespół 2+1, który zajmuje kluczowe miejsce wśród wykonawców, mających zdecydowanie największy wpływ na historię współczesnej polskiej piosenki popularnej. Nasza Polska ABBA w latach 70-80 – tych była absolutnie największą polską gwiazdą oraz polską wizytówką eksportową, koncertując na największych festiwalach w Polsce i na świecie. Był to niewątpliwie powrót do przeszłości, a zarazem niepodważalna wartość muzyczna i tekstowa.

Ponadto podczas imprezy można było degustować potrawy regionalne przygotowane przez nasze niezastąpione Koła Gospodyń wiejskich z terenu Gminy Terespol oraz produkty pszczele z pasiek lokalnych pszczelarzy, a dzieci mogły korzystać z bezpłatnych dmuchanych zjeżdżalni.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji odbyły się również konkursy dla publiczności. Panie oraz Panowie zmagali się w konkurencji obierania jabłka w celu uzyskania jak najdłuższej skórki, ubijania piany z białek czy obierania ziemniaków na czas. Z kolei 14 sierpnia 2024r. został ogłoszony Konkurs Kulinarny na „Najsmaczniejszą Potrawę z Ziemniaka”, „Najsmaczniejsze Tradycyjne Ciasto Drożdżowe Słodkie” oraz na „Domową nalewkę na miodzie”. Rozstrzygnięcie konkursów odbyło się na terenie rekreacyjnym przy stanicy w Kobylanach w dniu imprezy, czyli 25.08.2024r. Nagrody w konkursach wręczał Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach Dorota Szelest, Przewodnicząca Komisji Konkursowej Pani Agnieszka Drab oraz Pani Maria Ignatiuk – wice Prezes Związku Pszczelarzy „Podlasie” z Białej Podlaskiej. A oto laureaci:

„Najsmaczniejsza Potrawa z Ziemniaka”
1 miejsce – PYZY – Anna Gralak z Lebiedziewa
2 miejsce – PALUSZKI ZIEMNIACZANE – KGW „Nadbużanki” z Kobylan
3 miejsce – TERTUN – Bogumiła Piasecka z Kobylan

„Najsmaczniejsze Tradycyjne Ciasto Drożdżowe Słodkie”
1 miejsce – CIASTO DROŻDŻOWE Z OWOCAMI - KGW „Nadbużanki” z Kobylan
2 miejsce – CYNAMONKI – KGW Polatycze
3 miejsce – PĄCZKI Z BABCINEJ KSIĄŻKI – Anna Gralak z Lebiedziewa

„Nalewki domowe na miodzie”
1 miejsce – NALEWKA Z MIODU GRYCZANEGO - KGW z Małaszewicz Dużych
2 miejsce – NALEWKA ZE ŚLIWKI Z MIODEM – Jadwiga Prokopiuk z Terespola
3 miejsce - SOSNÓWECZKA NA PĘDACH SOSNY Z MIODEM AKACJOWYM – Sławomir Semeniuk z Rozwadówki.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a pozostałym dziękujemy za udział w konkursie.

Tegoroczne wakacje obfitowały w szereg różnego rodzaju atrakcji dla dzieci oraz młodzieży. W naszej ofercie znalazły się m.in.: turnieje, warsztaty plastyczne z Gminną Biblioteką Publiczną, spływ kajakowy, rajd rowerowy, biwak letni, zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach, a dodatkowo rodzinne wycieczki do Magicznych Ogrodów koło Janowca, do Krakowa i Parku Rozrywki Energylandia oraz do Parku Rozrywki Julinek w Lesznie koło Warszawy. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy umilić ten wakacyjny czas nie tylko dzieciom, ale również rodzicom i opiekunom, którzy wspólnie ze swoimi pociechami korzystali z naszej wakacyjnej oferty. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

Gorący sezon wakacyjny miały niewątpliwie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Terespol, które oferowały mieszkańcom Pikniki Rodzinno – integracyjne, angażując coraz liczniejszą grupę lokalnych zwolenników miłej zabawy i prawdziwie rodzinnej atmosfery.

Wakacje pożegnaliśmy na nutę biesiadną połączoną ze słodką nutą wyrobów miodnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomimo upalnej pogody zgromadzili się przy Stanicy w Kobylanach aby razem z nami zakończyć bardzo intensywny sezon letni. Dziękujemy również niezawodnym Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Terespol oraz pszczelarzom, którzy zaprezentowali się podczas naszego święta.